13 آذر, 1395

عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار +جدول

بررسی‌ها درباره میزان فعالیت تعاونی‌های در سراسر کشور طبق جداول موجود نشان می‌دهد که با وجود ثبت ۲۶۰۰ واحد تعاونی‌ جدید در ۸ ماهه امسال، ۹۷۹ تعاونی نیز از گردونه فعالیت خارج شده‌اند.

گزارش‌های مرکز آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران از روند تشکیل و یا انحلال تعاونی‌ها در سال‌های ۹۴ و ۹۵ نشان می‌دهد که عدم استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در کشور به طور کامل آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

بر اساس این گزارش، نقش بخش تعاون در رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی و نقش و سهم تعاونی‌ها در اشتغال و همچنین در تمرکززدایی و کاهش انحصارات، اثبات شده و غیرقابل انکار است.

با تقویت مبانی علمی بخش تعاون و آگاهی از دستاوردهای بخش تعاون در جهان و دستیابی به راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در راستای ایجاد اشتغال در کشور می‌توان به رشد و گسترش این بخش امیدوار بود.

  آمار و اطلاعات زیر وضعیت بخش تعاون در هشت ماه سال ۱۳۹۵ را به طور کامل نشان می‌دهد.

بر پایه گزارش اخذ شده از سامانه جامع آمارهای ثبتی وزارت تعاون تاکنون ۲۶۰۰ تعاونی در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ به ثبت رسیده، که بیش از ۵۲ هزار نفر در این تعاونی‌ها عضویت یافتند.

لازم به ذکر است  که در سال ۱۳۹۴ تعداد ۴۲۷۵ تعاونی به ثبت رسید و استان‌های اصفهان با ۲۹۴ تعاونی و فارس با ۳۲۳ تعاونی بیشترین و استان های قم با ۱۱ و قزوین با ۱۴ تعاونی کمترین ثبت را بین تمامی استان‌ها شامل می‌شود.

تعاونی‌های به ثبت رسیده در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ حدود ۴۶ هزار نفر اشتغال‌زایی داشته‌اند که در شرایط رکودی نقش تعاونی‌ها در اشتغال‌زایی و حضور اثرگذار این بخش در عرصه‌های اقتصادی را نشان می‌دهد.

همچنین استان خراسان رضوی با ۵۰۰۰ نفر بیشترین و استان قم با ۱۶۰ نفر کمترین اشتغال‌زایی در بین استانها کشور را کسب کردند.

* انحلال ۹۷۹ تعاونی در ۸ ماهه سال ۹۵

در هشت ماهه سال ۱۳۹۵ تعداد ۹۷۹ تعاونی نیز منحل شده است. این در حالی است که در سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۶۰۰ تعاونی منحل شده بود.

در هشت ماه نخست ۱۳۹۵ استان اصفهان با ۲۰۸ و خراسان رضوی ۱۵۸ تعاونی بیشترین  «حدود ۳۷ درصد در این دو استان تعاونی‌ها منحل شده است» و خراسان شمالی با ۱ و بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد با ۲ تعاونی کمترین انحلال را در بین استان‌ها دارند.

بر همین اساس، در مدت یاد شده ۲ تعاونی هم در قالب تعاونی فرا استانی با اشتغال زایی ۳۰۹ نفر فعالیت خود را آغاز کرده است؛ تعاونی‌های خدماتی نیز با ۸۵۸ و کشاورزی ۷۲۰ شرکت تعاونی بیشترین و تعاونی اعتبار با ۵ تعاونی کمترین ثبت تعاونی را در هشت ماه نخست را شامل می‌شوند و بخش کشاورزی ۱۰۹۵۱ نفر بیشترین اشتغال زایی ایجاد کرده است.
  جزیئات کامل تعداد تعاونی‌ها و میزان اشتغال‌زایی به تفکیک استان‌های کشور و همچنین به تفکیک رشته‌های فعالیت را در جدول نشان می‌دهد.

resized_440542_195 resized_440543_143 resized_440544_926

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.