9 آذر, 1395

مطالبات رهبر انقلاب در اقتصاد مقاومتی چه بود؟

این گزارش شامل توصیه های ده گانه مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات عملی در خصوص اقتصاد مقاومتی می باشد که به صورت هفتگی رصد می شود.

نام­گذاری سال ۹۵ به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» رویکردی راهبردی برای مقابله با دشمن در جنگ نابرابر اقتصادی بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع انبوه زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی(ع)، با تاکید بر اینکه انتخاب شعار سال ۹۵، مبنای منطقی و استدلالی دقیق دارد، همه مردم به ویژه جوانان را به تدبر و تعمق در این مبنای استدلالی فراخواندند و فرمودند: «انتخاب شعار امسال بر یک تحلیل و نگاه کلان به مسائل کشور، مبتنی است. در مقطع کنونی، آمریکایی­ ها به دنبال تزریق تفکر خاصی در میان نخبگان جامعه و سپس افکار عمومی کشور هستند مبنی بر اینکه ملت ایران بر سر یک «دو راهی» قرار دارد و چاره­ای جز انتخاب یکی از – دو راه کوتاه آمدن یا تحمل فشار- ندارد!» همچنین ایشان در بخشی دیگر از سخنان­شان، با تمرکز بر مفهوم شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با تأکید بر ضرورت مشخص شدن و ترسیم نقشه راه، ده پیشنهاد اساسی برای اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی، ارائه نمودند.

اما متأسفانه تجربه نشان داده است که اگر به صورت مستمر اجرایی شدن سیاست ­های کلی نظام اسلامی و همچنین بیانات مقام معظم رهبری به عنوان نقشه راه پایش و رصد نشود؛ به مرور زمان از اولویت اذهان تصمیم­ گیران و نخبگان جامعه دور شده و دیگر اثری از آنها در جامعه نخواهد بود. بر همین اساس، مدیریت پژوهش ­های خبری معاونت سیاسی تلاش دارد تحولات مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی را رصد کرده و در قالب گزارش ­های هفتگی به اطلاع مخاطبان خود برساند. به همین سبب، گزارش ذیل شامل توصیه­ های ده گانه مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات عملی در خصوص اقتصاد مقاومتی­ست که به صورت هفتگی رصد می­ شود.

 

مهم ترین محورهای مهم و برجسته مورد بررسی در۶ /9/95 الی ۱۰/۹/۹۵ عبارتند از:

در رصد هفته مورد بررسی، از نکات ده گانه تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری به موارد ذیل پرداخته شده است:

"شناسایی و تمرکز بر فعالیت­ ها و زنجیره­ های مزیت­دار اقتصادی"، "بهره ­برداری از بخش ­هایی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری کلانی شده است مانند پتروشیمی و ساخت نیروگاه"، "مشروط شدن همه معاملات خارجی به انتقال فناوری به داخل ایران

 

و مهم ترین محورهای رصد شده از نکات فوق عبارتند از:

*در هفت ماه نخست سال جاری ۱۱۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از استان گلستان به خارج از کشور صادر شد.

*مذاکره با ۳۳ شرکت خارجی برای سرمایه‌گذاری در میادین نفتی صورت گرفته است.

*فاز ۲ پتروشیمی کارون و واحد تخت جمشید آماده بهره برداری است.

*انتقال دانش و فناوری در چارچوب قراردادهای نفت خیز جنوب دنبال می شود.

 

 

۱ـ شناسایی و تمرکز بر فعالیت ­ها و زنجیره­ های مزیت­دار اقتصادی

رصد توصیه های ده گانه مقام معظم رهبری درحوزه اقتصاد مقاومتی(32)

 

۲ـ بهره ­برداری از بخش ­هایی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری کلانی شده است مانند پتروشیمی و ساخت نیروگاه

رصد توصیه های ده گانه مقام معظم رهبری درحوزه اقتصاد مقاومتی(32)

منبع : صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.