9 آذر, 1395

ایران ظرفیت ایجاد یک تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی را دارد

براساس مطالعات مؤسسه مکنزی در آمریکا ایران قابلیت تولید ناخالص داخلی تا حدود یک تریلیون دلار و ایجاد ۹ میلیون شغل را دارد، اما برای این کار باید ۵ر۳ تریلیون دلار سرمایه داخلی و خارجی جذب کند.

محمدرضا مودودی قائم مقام سازمان توسعه تجارت در گفتگو با فارس در مورد اینکه آیا ایران شرایط پیوستن به سازمان تجارت جهانی را دارد، گفت: در تجارت نمی‌توانیم تافته جدا بافته از جهان باشیم و به همین دلیل برای پیوستن به این سازمان و به حداقل رساندن اختلافات در سطح بین‌الملل مذاکره می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به دلیل عدم عضویت در این سازمان تعرفه‌ کالاهای وارداتی ما به کشورهای مختلف بالا است، افزود: این موضوع بخصوص در کالاهایی که مزیت رقابتی داریم، اصلا به نفع ما نیست. البته کشورهایی مثل آمریکا که با ما رابطه خصومت‌آمیز دارند مانع عضویت ما در سازمان تجارت جهانی شده‌اند که امیدواریم بعد از برجام نگاه مثبت برای حضور و پیوستن ایران در این سازمان پیش بیاید. مودودی گفت: نگرانی اکثر اقتصاددانان و دست‌اندرکاران این است که در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی، بازار ما در اختیار سایر کشورها قرار گیرد و ما نمی‌توانیم با مشکلات عدیده سهمی از بازار جهانی بگیریم.

وی با بیان اینکه با عضویت در سازمان تجارت جهانی فضای لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم می‌شود، بیان داشت: با پیوستن به این سازمان دلیلی برای نگرانی و از بین رفتن سرمایه‌های داخلی وجود ندارد، بلکه ممکن است با سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش‌ها ظرفیت‌ها هم افزایش یابد.

نامبرده تصریح کرد: با توجه به هزینه‌های بالای حمل و نقل، تولید‌کنندگان فقط به فکر صادرات نخواهند بود بلکه برای کاهش هزینه‌ها قطعا به سمت سرمایه‌گذاری هم می‌روند. وی با بیان اینکه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران دو مزیت خواهد داشت تصریح کرد: این امر در درجه اول سبب ورود تکنولوژی روز دنیا به ایران می‌شود و در درجه دوم باعث می‌شود تا مصرف‌کننده داخلی بتواند از بهترین کیفیت کالای تولیدی استفاده کند.

قائم مقام سازمان توسعه تجارت گفت: در دوران تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بینش صادراتی و تولیدی ما آسیب دیده و قواعد و قوانین تولید و صادرات را نمی‌دانیم. البته حل این مسائل در کنار نخبگان صنعت و تجارت دنیا قطعا ما را بعد از مدتی به یک قطب تولیدی و صادراتی بزرگ دنیا تبدیل می‌کند. وی با تأکید بر اینکه اعتقاد جهانیان بر این است که ایران ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای تبدیل شدن به یک اقتصاد نوظهور را دارد، گفت: ایران جزو بزرگترین اقتصاد‌های دنیاست که هنوز به سازمان تجارت جهانی نپیوسته است.

مودودی گفت: برای رسیدن به اهداف صادراتی باید زیرساخت‌ها اصلاح، تکنولوژی به روز و دانش فنی بهینه شود.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.