9 آذر, 1395

باید منتظر تورم کالاها و خدمات باشیم!

عضو شورای رقابت تصریح کرد: الان اگر مردم همه با هم به بانک رفته و تقاضای پول های خودشان را از بانک ها کنند بانک ها طبیعتا به آن اندازه موجودی مردم نزد آن ها اسکناس و پول نقد ندارند.

آلبرت بغزیان اقتصاددان و عضو شورای رقابت با اشاره به افزایش سرعت گردش پول به دلیل الکترونیکی شدن پرداخت ها به خبرنگار تراز گفت: پول موجود در بازار و جامعه گردش سریع تری داشته و به سپرده های جاری و پول در دست مردم تبدیل می شود.
وی درباره تعریف نقدینگی در دنیا خاطرنشان کرد: نقدینگی در دنیا بیشتر دارای یک تعریف لیکوییدی است. یعنی حساب های بانک مرکزی نشان می دهد که این قدر پول در جامعه خلق شده است. بغزیان افزود:  ممکن است فرض کنیم این نقدینگی در جامعه از نظر اسکناس کم باشد اما از نظر گردش و سرعت آن بسیار افزایش یافته و قابل توجه است.
عضو شورای رقابت تصریح کرد: الان اگر مردم همه با هم به بانک رفته و تقاضای پول های خودشان را از بانک ها کنند بانک ها طبیعتا به آن اندازه موجودی مردم نزد آن ها اسکناس و پول نقد ندارند. وی در تشریح این موضوع بیان داشت: چرا که این اسکناس ها به صورت وام و تسهیلات به مردم داده شده و در حساب های مختلف الکترونیکی گردش داشته است. این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: با این توضیحات باید پذیرفت که نیازی نیست در جامعه به اندازه تولید ملی کشور پول آن هم به صورت چاپ شده داشته باشیم.
بغزیان با اشاره به حضور این حجم از نقدینگی در کدام بخش اقتصاد ایران اظهار داشت: باید دید نقدینگی موجود در اقتصاد، بیشتر در چه بخشی از اقتصاد کشور متمرکز شده و حضور دارد. وی افزود: بررسی این موضوع که عمده نقدینگی در سپرده های جاری یا در سپرده های پس انداز است به ما کمک می کند تا بدانیم این پول ها برای پرداخت های روزمره یا برای کسب سود بانکی سپرده گذاری شده اند.
این اقتصاددان در ادامه درباره تبعات افزایش نقدینگی به تراز گفت: اگر چه خود این نقدینگی فی ذاته چیز بدی نیست اما می تواند افزایش قیمت ها را به دنبال داشته  باشد که خود این افزایش قیمت ها باعث می شوند ما برای انجام معا ملات به پول بیشتری در جامعه نیاز داشته باشیم. وی تصریح کرد: از این نظر بانک ها سرعت گردش پول را بالا می برند تا شما به راحتی و بدون درخواست یا نیاز به اسکناس بتوانید از حساب تان به سایر حساب ها پرداخت کنید.
بغزیان در خاتمه خاطرنشان کرد: با گسترش بانکداری الکترونیکی و انتقال پول از یک حساب به حساب های دیگر سرعت گردش پول افزایش یافته که خود این موضوع یکی از دلایل افزایش نقدینگی محسوب می شود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.