9 آذر, 1395

مردم را به سمت فرهنگ کار و کارآفرینی هدایت کنید

کسانی که تریبون در اختیار دارند، مردم را به سمت فرهنگ کار و کارآفرینی هدایت کنند تا با استفاده از ظرفیت های موجود شاهد شکوفایی اقتصاد مقاومتی در استان باشیم.

محمدرضا مروارید، در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان گفت: یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی، مقاوم کردن اقتصاد کشور در مقابل شوک‌های احتمالی است.

 

استاندار ایلام، اقتصاد برخی از کشورها در مقابل این شوک‌ها را ضربه‌پذیر دانست و بیان کرد: اقتصاد کشور در سطح فراملی تحت‌فشار است که علی‌رغم این فشارها عملکرد دولت مناسب بوده است.

 

وی بابیان اینکه بسترهای توسعه در استان فراهم است، گفت: با به فعلیت رساندن این استعدادها از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری لازم صورت می‌پذیرد.

 

محمدرضا مروارید بیان کرد: این استان ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه و اشتغال دارد که باید همه برای شکوفایی این ظرفیت‌ها به مجموعه دستگاه‌های اجرایی متولی کمک کنند.

 

وی افزود: مدیریت قوی و کارآمد می‌تواند در شرایط کنونی بازار مناسبی را برای فروش محصولات و رونق تولید فراهم آورد.

 

استاندار ایلام از کلیه کسانی که تریبونی در اختیاردارند درخواست کرد تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود استان مردم را به سمت فرهنگ کار و کارآفرینی هدایت کنند تا در این زمینه شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد مقاومتی در استان باشیم.

 

مروارید یادآور شد: استان ایلام دارای پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال است و تاکنون در زمینه بیکاری توانسته‌ایم کارهایی انجام دهیم که رتبه استان را به میانگین کشوری رسیده است.

 

استاندار ایلام گفت: معتقدم اگر تا ۲ تا سه سال آینده به همین منوال کارکنیم می‌توانیم آمار بیکاری را بیشتر از این کاهش داده و حتی افرادی را که به دلیل بیکاری از استان مهاجرت کرده‌اند را با ایجاد شغل و فراهم شدن فرصت کار به شهر و دیار خود بازگردانیم.

 

مروارید تأکید کرد: امکان ایجاد اشتغال در همه زمینه‌ها ازجمله مرز بین‌المللی، تردد زوار در اربعین و دیگر بخش‌ها وجود دارد که تنها در حوزه سد سیمره ۶۵ کیلومتر ساحل داریم که مزیت بسیار خوبی برای ایجاد شغل‌های مرتبط ازجمله گردشگری، صید و صیادی و آبزی‌پروری است.

 

وی یادآور شد: با کمک همه باید تلاش کنیم استان ایلام را به سطحی از توسعه و رشد برسانیم که در اقتصاد ملی نقشی اساسی داشته باشد.

 

استاندار ایلام افزود: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها برنامه مشخص داده است که باید اجرای آن‌ها توسط مدیران و مسئولان پیگیری شود. مروارید اظهار کرد: بانک‌های کشاورزی، ملی، صنعت و معدن و تجارت در زمینه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان خوب عمل کرده‌اند اما دیگر بانک ها یا کم کاری کرده و یا اینکه هیچ اقدامی در این ارتباط انجام نداده اند.

 

 وی بابیان اینکه بخشنامه‌های بانک مرکزی در راستای گشایش مالی است اما برخی بانک‌ها در استان یا مرکز دراین‌ارتباط خوب عمل‌نکرده‌اند، یادآور شد: هفته آینده با مدیران عامل چند بانک در تهران دیدار کرده و تکلیف بانک‌هایی که همکاری نکرده‌اند را مشخص خواهیم کرد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست گفت: عملکرد دستگاه‌ها در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی در سه سطح ارزیابی می‌شود لذا مدیران تلاش کنند در این چارچوب فعالیت‌های خود را انجام دهند.

 

حشمت اله عسگری اظهار کرد: شاخص‌های سطح کلان این ارزیابی شامل رشد اقتصادی، ارتقای بهره‌وری و بهبود توزیع درآمد است و ۲ سطح دیگر شاخص‌هایی ازجمله صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، مبارزه با قاچاق کالا و سوخت، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، درآمدهای پایدار استان، مشارکت‌های مردمی و واگذاری طرح‌های عمرانی دارد.

 

وی یادآور شد: عملکرد استان در هرکدام از این شاخص‌ها باید با تولید گری دستگاه‌های اجرایی مرتبط بررسی و گزارش آن در جلسات بعدی ارائه شود. عسگری تأکید کرد: جدول مربوط به شاخص‌های ارزیابی عملکرد دستگاه‌هایی اجرایی در حوزه اقتصاد مقاومتی ارسال می‌شود تا مدیران و مسئولان دستگاه‌ها در چارچوب این تکلیف فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در ادامه در این نشست ابراز داشت: لازم است ظرفیت میزان اشتغال‌زایی طرح‌های صنعتی استان و میزان شغلی که تا پایان سال امکان ایجاد آن‌ها وجود دارد، مشخص گردد.

 

شاپور پولادی اضافه کرد: در ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی در استان ضرورت دارد ظرفیت بازار محصولات تولیدی آن‌ها مدنظر قرار گیرد.

 

وی اظهار داشت: در تأمین اعتبارات عمرانی پروژه‌های شهرستان‌ها، در کمیته‌های برنامه‌ریزی اعتبار موردنیاز آن‌ها از منابع مختلف ازجمله ۲ درصد سهم نفت و ماده ۱۸۰ موردتوجه قرار گیرد تا اگر اعتبار یکی از منابع تحقق نیافت با تأمین اعتبار منبع دیگر پروژه به پیشرفت فیزیکی خود ادامه دهد.

منبع : شبستان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.