6 آذر, 1395

فقط تزریق منابع برای ایجاد اشتغال کافی نیست

مهدی تقوی گفت: برای ایجاد اشتغال صرف تزریق منابع کافی نیست بلکه نیاز به سرمایه گذاری است، اگر چه این منابع مالی است که تبدیل به سرمایه می شود اما سرمایه متفاوت با پول است.

مهدی تقوی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره لایحه برداشت ۱.۵ میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی به خبرنگار تراز گفت: به هرحال دولت برای ایجاد اشتغال مجبور به افزایش سرمایه گذاری بوده و با تخصیص منابع مالی به فعالیت های عمرانی یا مواردی از این قبیل باید در پی ایجاد فرصت های شغلی جدید و پایدار باشد. این اقدام دولت به هر نحوی که اتفاق بیفتد طبیعتا علاوه بر افزایش رشد اقتصادی تعدادی موقعیت شغلی نیز ایجاد خواهد کرد.

تقوی تصریح کرد: اگر در ازای اعطای این منابع و نقدینگی ایجاد شده در جامعه، کالا و خدمات تولید شود اتفاق خوبی است چرا که وقتی کالا و خدمات بیشتر وارد بازار شود خرید این کالاها نیز به پول بیشتری نیز نیاز داشته و ایجاد رونق در اقتصاد تسریع می شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تورم های بالا در اقتصاد ایران به خصوص در اواسط دهه ۷۰ و سال های اخیر خاطرنشان کرد: وقتی تورم افزایش می یابد مردم برای خرید کالاهای مورد نیاز خود به پول بیشتری نیاز دارند لذا بانک مرکزی نیز مجبور به چاپ پول بیشتری می شود. بنابراین برای اینکه نقدینگی با سرعت افزایش پیدا نکند باید نرخ های تورم پایین و کنترل شده ای داشته باشیم.

تقوی در ادامه گفت: زمانی دولت صرفا می خواهد ایجاد اشتغال کند و نحوه و کارایی آن شغل برایش اهمیتی ندارد.

این استاد اقتصاد با تشریح تفاوت اشتغال پایدار با اشتغال بدون کارایی بیان داشت: مثلا ممکن است دولت به عده ای بگوید از ساعت ۸ صبح تا ظهر پیاده از میدانی به میدان دیگر رفته و در ازای این کار دولت هم متعهد به پرداخت حقوقی به این افراد شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: با این روش هم می توان اشتغال ایجاد کرد اما اشتغالی که با این روش ایجاد می شود هیچ خروجی نداشته و گسترش اینگونه مشاغل یک دیوانگی محض است. 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: برای ایجاد اشتغال صرف تزریق منابع کافی نیست بلکه نیاز به سرمایه گذاری است، اگر چه این منابع مالی است که تبدیل به سرمایه می شود اما سرمایه متفاوت با پول است. پول برای تبدیل شدن به سرمایه باید به واحد یا بنگاه تولیدی تبدیل شود چرا که این واحد تولیدی است که نیروی کار را به کار می گیرد.

این اقتصاددان در خاتمه اظهار داشت: تبدیل این منابع مالی به سرمایه و ایجاد اشتغال پایدار و مولد که منجر به افزایش تولید و رشد اقتصادی شود اقدامی صحیح و کاملا عقلایی است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.