6 آذر, 1395

بهره گیری وزارت نیرو از ظرفیت بسیج برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی

مشاور وزیر و فرمانده بسیج وزارت نیرو، در سومین همایش بسیجیان شرکت توزیع نیروی برق استان تهران از اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری برای تامین آب شهرهای آسیب پذیر خبر داد.

مهندس داود طارمی مشاور وزیر و فرمانده بسیج وزارت نیرو، در این همایش به کارکرد بسیج در بحث اقتصاد مقاومتی در مجموعه وزارت نیرو، در شرایط موجود اشاره کرد و گفت: از مجموع ۲۴ طرح در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی، دو پروژه در مجموعه شرکت مدیریت منابع آب و تعادل بخشی سفره های زیر زمینی کار بسیار مهم و اثر گذار در کشور بوده است که اگر این کار به طور کامل انجام شود توفیقات بسیار زیادی در کشور حاصل خواهد شد.

وی افزود: ما با ارتباطی که با مجموعه سپاه داشتیم در حال حاضر با ۱۵ قشر از اقشار مختلف بسیج در قالب بسیج مهندسی ارتباط کاری داریم و از این طریق برای اجرای پروژه ها از ظرفیت نیروهای این اقشار بسیج بویژه بسیج سازندگی، بسیج اساتید و بسیج نظام مهندسی، ارتباط تعریف شده و ماندگاری را برقرار کرده ایم که از این ظرفیت ها   استفاده می کنیم.

 طارمی با اشاره به تدبیر سردار نقدی رئیس سازمان بسیج کشور در جهت اعلام  آمادگی بسیجیان به منظور اجرای پروژه های مختلف در سطح کشور، گفت: وزارت نیرو سال گذشته با استفاده از توان بسیجیان سراسر کشور پروژه مدیریت مصرف برق را در کشور در اختیار گرفت که یکی از پروژه های بسیار بزرگ و با اهمیت اقتصاد مقاومتی بود که توانستیم با استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج در ادارات کل شرکت های تابعه سراسر کشور بویژه در بخش تهران توفیقات بسیار خوبی را کسب کنیم و از این طریق با کاهش مصرف برق در ادارات کمک بسیار بزرگی برای گذر از پیک مصرف  برق در سال جاری صورت گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت: بسیج وزارت نیرو دو کارکرد عمومی و تخصصی دارد کارکرد عمومی مانند همه پایگاه های بسیج است که هم جنبه نظامی دارد و هم جنبه فرهنگی و بصیرتی دارد که به آن می پردازیم و در طول سال برنامه هایی را اجرایی وعملیاتی می کنیم.

جنبه نظامی نیز، بحث آمادگی عزیزان بسیجی در قالب گردان های عاشورا و الزهرا و مباحث مختلف امداد و نجات است. در بخش بصیرتی و فرهنگی هم نشست های مختلف فرهنگی و دینی برگزار می کنیم. وی افزود: ۳۰۰ حلقه صالحین در مجموعه استان تهران و بیش از ۲۵۰۰ حلقه صالحین در سطح کشور ساماندهی و سازماندهی شده است.

 طارمی خاطر نشان کرد: ما در جهت کمک به کارآمدی صنعت آب و برق و اجرای وظایف سازمانی تکالیفی بر عهده داریم که در این بخش اقدامات موثری را در طول سال انجام می دهیم.

وی به تشکیل کانون بسیج متخصصین در هر یک از شرکت ها اشاره کرد و گفت:  جمعی از متخصصین صنعت، هم در حوزه آب و هم در حوزه برق بعنوان اتاق فکر به   مجموعه مشکلات و چالش های صنعت می پردازند و راهکار های برون رفت از این شرایط را برای ارائه خدمات بهتر به مردم پیش بینی می کنند و پیشنهاداتی را به مدیران مربوطه می دهند.

 البته خود آنها این آمادگی را در مجموعه دارند و حسب درخواست و نیاز از مجموعه مدیران شرکت، خودشان متولی اجرای برخی پروژه ها و فعالیت های خاص هستند که نمونه های مختلفی را در مجموعه صنعت پروژه هایی که در حال اجرا است، داریم .

  در خصوص مدیریت بحران و پدافند غیر عامل نیز، بسیج بعنوان یک عنصر اصلی و اساسی در مجموعه وزارت نیرو نقش آفرینی می کند. در بحران هایی که در کشور رخ می دهد این ظرفیت ها در جهت تامین آب و برق و رفع بخشی از مشکلات و نواقص که در صنعت ایجاد می شود کار گروه ها وگروه های تخصصی در بخش اجرا ورود می کنند و در بخش تصمیم گیری و تصمیم سازی و در بخش اجرا و عملیات فعالیت می کنند.

فرمانده بسیج وزارت نیرو، اظهار داشت: در طول سال برنامه های مختلفی از سوی بسیج وزارت نیرو اجرا می شود، از جمله در بحث راهپیمایی اربعین، هم در مرزها و هم  در داخل کشور عراق مسئولیت و مدیریت تامین آب و برق بخشی از موکب ها به ما سپرده شده بود.

 ما از ظرفیت های مجموعه شرکت ها که غالبا بسیجیان داوطلب هستند در این حوزه استفاده می کردیم و تامین آب و برق موکب ها و همچنین اجرای برخی از فعالیت ها بر عهده ما بوده است.

طارمی تصریح کرد: اداره مستقیم یک موکب ۴۰۰۰ نفری در کربلا و یک موکب حدود ۲۰۰۰ نفری در محله ای به نام ۴ طبقه در نجف را همکاران ما در وزارت نیرو بر عهده داشتند.

 مشاور وزیر نیرو ادامه داد: ما با استفاده از ۱۸ تیم فعال آب رسانی و برق رسانی در جهت تامین آب و برق زائران اربعین خدمات بزرگی را در عراق انجام داده ایم. همچنین در دو سال گذشته نیروگاهی را در حیدریه عراق احداث کردیم که با ارتباط مستقیم و پیگیری های جدی بسیج وزارت نیرو و زیر نظر ستاد عتبات عالیات وزارت نیرو دنبال شد.

سازمان بسیج وزارتخانه، نایب رئیس ستاد عتبات عالیات وزارت نیرو است و شخص وزیر نیرو نیز رئیس ستاد بوده و در این بخش بسیج مستقیم در گیر کار است.  در بخش   پروژه های داخل عراق هم آبرسانی در سامرا را دنبال می کنیم که در این بخش با حفر چاه و ایجاد تصفیه خانه و کلر زنی و نصب دستگاه بسته بندی آب به شکل لیوانی را تولید کرده ایم.

 در طول مسیر کربلا و نجف هم با توجه به پیش بینی هایی که از قبل شده بود یک فاز نیروگاه حیدریه در حال حاضر در مدار است و هیچ مشکلی از لحاظ فنی ندارد در مسیر کربلا – نجف و شهر های دیگر عراق مثل کاظمین و سامرا اصلا مشکلی وجود ندارد و در خصوص برقرسانی و آبرسانی فعالیت های مستقیم اجرایی داشتیم.

 تیم ها ۱۵ روز  قبل از اربعین در این مسیر مستقر بودند و هر موکبی که فعال می شد کار آبرسانی و برقرسانی را به آن را انجام می دادیم.

وی از تامین آب گرم بالغ بر ۱۲۰۰ چشمه حمام در مسیر کربلا و نجف خبر داد و گفت: همچنین نصب دوش ها وسازه های سبک پرتابل را بچه های وزارت نیرو انجام دادند.

وی در ارتباط با هزینه های صرف شده برای پروژه های مسیر راهپیمایی اربعین خاطر نشان کرد: در مجموعه وزارت نیرو با کمک همه و از طریق یک سامانه اطلاع رسانی   حساب ویژه ستاد عتبات وزارت نیرو مفتوح شده و کارکنان وزارت نیرو در سراسر کشور کمک های نقدی خود را به حساب ستاد عتبات واریز می کنند. وی تصریح کرد: از منابع دولتی برای این کار هزینه ای پیش بینی نشده است بلکه کمک های مالی از طریق شرکت های غیر دولتی، خیرین، پیمانکاران و علاقه مندان و عاشقان حضرت اباعبدالله(ع) جمع آوری می شود.

منبع : خبرگزاری بسیج

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.