3 آذر, 1395

نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی/ زن رکن اقتصادی جامعه است

زن را می توان رکن مولد اقتصاد خانواده و جامعه دانست، رکنی که علاوه بر مدیریت فضای خانه و تربیت فرزندان، می تواند به صورت مستقیم وارد فضای جامعه شود و از طریق صرفه جویی های خرد و پرهیز از اسراف و رواج سبک زندگی درست، جامعه را اصلاح کند.

 اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی است که هماهنگ با سیاست‌های کلان سیاسی و امنیتی نظام اسلامی و برای مقاومت در برابر اقدامات تخریبی شکل می گیرد تا بتواند در برابر ضربات اقتصادی تحریم‌ها و توطئه‌‌های اقتصادی نظام استکبار مقاومت کرده و توسعه و پیشرفت خود را ادامه دهد.

منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته، به گونه‌ای که کشور ضمن مقاومت در مقابل موانع و ناملایمات مسیر خود، روند پیشرفت پایدار خود را حفظ کند.

نقش زنان در اقتصاد مقاومتی

زن در نظام اسلامی از جایگاهی بی‌بدیل و بی‌نظیر برخوردار بوده و نگاه اسلام به قشر زن، عزت‌بخش و غرورآفرین است. از این رو بانوان، در مورد مسائل خانه هنوز هم حرف اول و آخر را می‌زنند و به‌ خاطر همین است که آن ها می‌توانند نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در بخش‌های مختلف خانواده، از جمله برنامه‌ریزی‌های اقتصادی داشته باشند.

زنان به جزئیات اهمیت بیشتری می‌دهند و شاید یکی از بارزترین تفاوت‌هایی که با آقایان دارند همین ویژگی باشد، چون آنها هم حوصله بیشتری دارند و هم بهتر مدیریت می‌کنند. بنابراین زنان بسیاری از هزینه‌ها و جهت‌گیری‌ها در مدیریت اقتصادی خانواده را می‌توانند تعیین کنند.

زن مدیر اقتصادی خانواده است

اقتصاد خانواده به معنای چگونگی ساماندهی و مدیریت منابع خانه است. می‌توان گفت که زنان در واقع نقش کلیدی در استفاده بهینه از منابع دارند. منابع در این جا شامل پول، زمان و یا درآمدهای دیگری است. خانواده سازمانی است که در زمینه تولید و توزیع کالاهای مورد نیاز را فراهم می‌کند و زن بدون مناقشه به ‌عنوان یکی از دو رکن اساسی خانواده در این سازماندهی و مدیریت، نقش اساسی را ایفا می‌کند.

جایگاه مادری و همسری عمده منابع مصرف را به زن می‌سپارد و انتظار می‌رود که او بتواند با سازماندهی و مدیریت صحیح بین درآمدها و هزینه‌ها، توازن برقرار کند و با برنامه‌ریزی و اجرای صحیح در رشد و توسعه اقتصاد خانواده نقش مؤثر ایفا کند.

زنان هم زمان باید چند جبهه را مدیریت کنند هم به عنوان مدیران اقتصادی خانواده، نقش تعیین کننده‌ای را هم در برنامه‌ریزی و ساماندهی منابع مالی خانواده بر عهده دارند و هم به عنوان تربیت کننده نسل آینده، وظیفه خطیر تربیت و فرهنگسازی کودکان و نوجوانان بر عهده دارند. از این نظر نقش زنان بسیار پررنگ‌تر از نقش مردان و هم سو و هم جهت با آنان است.

سیمای اقتصادی زن در قرآن

ما آموزه‌های اخلاقی، دینی و فقهی بسیاری در مورد نقش زنان در حفظ اقتصاد خانواده داریم که مسائل اقتصادی را از لحاظ شرعی و منطبق بر اصول اقتصادی قرآن تعریف کرده است. قرآن سهم زن را در آنچه کسب کرده و نتیجه سعی و تلاش زن می‌باشد، کاملاً منحصر به خود زن می‌داند. این موضوع می‌تواند در تنظیم روابط اقتصادی خانواده و اینکه زن به عنوان برخوردار اقتصادی مدیریت اقتصادی خانواده را بر دوش می‌کشد، مهم باشد.

منبع : بسیج سازندگی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.