2 آذر, 1395

واردات از چین افزایش یافت!

اخبار رسیده از صنعت و تولید حاکی از آن است که تولیدکنندگان ایرانی با روند رو به رشد کالای وارداتی حال و روز خوشی ندارند و تعداد زیادی از کارگران بیکار شده‌اند.

با اعلام رفع تحریم‌ها در پسابرجام انتظار می‌رفت کشورهای غربی با وارد کردن تکنولوژی‌، اقدام به سرمایه‌گذاری در ایران کنند اما اکنون با سرازیر شدن برندهای لوکس عملاً به جای جذب سرمایه، فقط کالاهای مصرفی غیرضروری وارد ایران می‌شود،این کالاهای به اصطلاح بنجل ازچین گرفته تا آلمان، فرانسه و… در ۱۰ ماه گذشته دربازار‌های ایران جولان می‌دهند و دولت در عمل پس از برجام شعار ایجاد اشتغال را برای غربی‌ها محقق کرد!

اخبار رسیده از صنعت و تولید حاکی از آن است که تولیدکنندگان ایرانی با روند رو به رشد کالای وارداتی حال و روز خوشی ندارند و تعداد زیادی از کارگران بیکار شده‌اند. به طوری که براساس آمار گمرک در ۱۰ ماه گذشته از سنجاق قفلی گرفته تا پودر کاکائو، پف‌فیل،  غذای سگ و گربه، مکمل‌های غذایی وانواع کالاهای مصرفی که مشابه داخلی دارند ،وارد کشورشده است و درمقابل میزان واردات مواد اولیه به شدت کاهش یافته است.

 مروری بر آمار گمرک نشان می‌دهد، قبل از آنکه پژوها و رنوهای فرانسوی راهی جاده‌های ایران شوند، اجناس بنجل فرانسوی به بازار ما رسیده‌اند. فرانسه که در جریان مذاکرات هسته‌ای، بیشترین کارشکنی‌ها را در حصول توافق انجام داد، در ماه‌های پس از اجرای برجام، ایران را به بازار اجناس مصرفی و دم دستی خود تبدیل کرده است. در این میان، به نظر می‌رسد برخی در داخل کشور به فکر اشتغال جوانان فرانسوی هستند و این اجناس مصرفی را از فرانسه وارد کشور می‌کنند.

در حالی که فرانسه با انعقاد قراردادهای جدید خودرو و هواپیما، تاکنون برنده اصلی برجام محسوب می‌شود، اما فقط این قراردادهای میلیارد دلاری نیست که به جیب فرانسوی‌ها رفته، بلکه بر اساس آمار گمرک ایران، در سال جاری کالاهای مصرفی فرانسوی عجیب و غریبی راهی بازار ایران شدند.

از اسپرم گاو، پودر کاکائو، پف‌فیل، غذای سگ و گربه، مکمل‌های غذایی، لوازم آرایشی، پیچ و مهره، شامپو، انواع لباس، تیغه اره تا واکسن‌های دارای تولید مشابه داخل، کالاهایی هستند که در سال جاری و پس از اجرای برجام راهی بازار ایران شده‌اند. نکته قابل توجه اینکه اکثر این کالاها در داخل کشور قابل تولید هستند و از آنجا که هیچ یک کالای اساسی و ضروری محسوب نمی‌شوند، نیازی به واردات آنها چه از فرانسه و چه از سایر کشورها نیست.

به گفته صاحبنظران، پس از برجام واردات کالااز کشور چین نیز به شدت رشد کرده است. واردات گسترده از چین موضوعی است که مدت‌ها مورد انتقاد اقشار مختلف جامعه و به خصوص کارشناسان حوزه اقتصاد قرار گرفته است. این در حالی است که برخی از این کالاها به حدی دارای کیفیت پایینی هستند که باید از آنها به عنوان کالاهای یک بار مصرف یاد کرد. این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که همان کالاها با کیفیتی چند برابر بهتر در داخل تولید می‌شود اما همین واردات گسترده موجب تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی در داخل ایران شده است.

معمولاً در هر انتخاباتی کاندیداها از شعارهای خود برای جذب آرای مردم استفاده می‌کنند تا خود را به کرسی مربوطه برسانند. در سال ۹۲ نیز یکی از شعارها برای جلب نظر مردم انتقاد از واردات از چین بود که برای خیلی از مردم به نظر امیدوار کننده می‌رسید. یکی از شعارهای روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی سال ۹۲ به موضوع صنعت و اشتغالزایی اختصاص داده بود. او در همین دوران انتقادی در خصوص واردات از کشور چین و تأثیر آن بر اشتغالزایی از صنعت مطرح کرد که به نظر برخی‌ها ناشی از آگاهی از مطالبات مردم بود اما دوران فعالیت خود در دولت مسائل دیگری را رقم زد.

روحانی در آن زمان گفته بود: بله اشتغال ایجاد شد اما برای صنایع چین و برای کارگران چینی!

نزدیک به دو سال بعد از رقابت‌های انتخاباتی سال ۹۲، جهانگیری معاون روحانی در دولت یازدهم باز هم صحبت‌های روحانی را به گونه‌ای دیگر تکرار کرد. جهانگیری در این خصوص گفته بود: در سال‌های گذشته۷۰۰ میلیارد دلار پول مملکت خرج شد و کسی نمی‌گوید روزی که این پول وارد کشور شد چند نفر شاغل در کشور وجود داشت و روزی که تمام شد چند نفر شاغل داشتیم، آمار می‌گوید در هر دو دوره تعداد شاغلان ۲۰میلیون نفر و مساوی بود، یعنی خرج این پول سبب اشتغال جوانان چینی و کشورهای دیگر شد. اکنون آمارها حکایت از این دارد که واردات از چین در دولت روحانی چندین برابر شده است.

واردات کالا از چین در نیمه دوم سال ۹۲ کمی بیش از ۶ میلیارد دلار، در سال ۹۳ بیش از ۱۲/۷ میلیارد دلار، در سال ۹۴ حدود ۱۰/۵ میلیارد دلار و در دو ماه اول امسال ۱/۲ میلیارد دلار بوده که مجموع آن از ۳۰ میلیارد دلار فراتر می‌رود، این یعنی دولت یازدهم در سه سال گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار کالای چینی وارد کشور کرده است. این در حالی است که دولت قبل براساس آمار گمرک در هشت سال فعالیت خود چیزی حدود ۴۰/۵ میلیارد دلار کالای چینی به کشور وارد کرده است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.