2 آذر, 1395

نگاه عجیب دولتی ها به حوزه نفت و اقتصاد

معاون اول روحانی قرارداد با شرکتی که پیش از این اعلام شده بود در حوزه نفتی رشوه داده است را در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دانست.

در حالی که به وضوح روشن است که برای تحقق اقتصاد مقاومتی بایستی به توان داخلی توجه کرد اما برخی از اقدامات و اظهار نظر ها در این حوزه نشان دهنده نگاه خاص برخی از دولتمردان به این حوزه است.

 

بر اساس این گزارش جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در  جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به گزارش وزیر نفت از انعقاد قرارداد با شرکت توتال برای اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، این اقدام وزارت نفت را کاری مهم ارزیابی کرد و گفت: این اقدام در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی انجام شده که هم منجر به انتقال فناوری های نوین به کشور می شود و هم استفاده از ظرفیت های داخلی را مورد توجه قرار داده است(۱).

 

این اظهارات معاون اول رئیس جمهور در خصوص قرارداد با شرکت فرانسوی توتال در حالی مطرح می شود که بر اساس سیاست اقتصاد مقاومتی بایستی شرکت های نفتی ایرانی در اولویت این چنین قرارداد هایی باشند.

 

قرارداد های نفتی با شرکت های خارجی ماه هاست که انتقادات فراوانی را از سوی کارشناسان بر انگیخته است.

 

احمد توکلی رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت پیش از این با اشاره به رشوه شرکت نفتی توتال فرانسه به یک مقام سابق ایرانی در صنعت نفت گفته بود:  توتال در دو مقطع طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۹۷ مبلغ ۴۵ میلیون دلار و در سالهای ۹۷تا ۲۰۰۴ مبلغ ۱۵میلیون دلار به فرد مذکور پرداخت کرده است.

 

وی افزود: اطلاعات مربوط به این  فساد در بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. البته در آن اسناد اشاره صریحی به نام مقام ایرانی رشوه گیرنده نشده است، هرچند در آن بیانیه مشخصات کلی وی مطرح شده است.

 

توکلی ادامه داد: نمی‌توانم نام این فرد را عنوان کنم، این وظیفه مسئولان قضایی است که اقدامات لازم را برای بدست آوردن  اطلاعات بیشتر درباره این فرد انجام دهند(۲).

 

گفتنی است سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت اسناد رشوه توتال در نفت ایران را نیز منتشر کرد.(۳)

 

مراجع:


۱- جهانگیری: قرارداد با توتال در راستای اقتصاد مقاومتی است


۲- پرداخت رشوه ۶۰ میلیون دلاری توتال به یک مقام ایرانی


۳- اسناد رشوه توتال در نفت ایران

منبع : مرصاد

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.