1 آذر, 1395

در بلند مدت قطعا شاهد کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود/ نقدینگی هنوز فرصت نکرده خودش را در اقتصاد نشان دهد!

موسایی خاطرنشان کرد: وقتی دسترسی به سیستم بانکی تسهیل و مراودات بانکی راحت تر شود خود این موضوع سرعت گردش پول را افزایش می دهد.

میثم موسایی عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به افزایش نقدینگی در طول سه سال گذشته درباره دلایل این موضوع به خبرنگار تراز گفت: حجم نقدینگی تابعی از سه متغییر پول، شبه پول و سرعت گردش پول است که با تغییر این سه متغییر حجم نقدینگی نیز تغییر می کند. وی در تشریح سرعت گردش پول افزود: سرعت گردش پول به این معناست که به طور متوسط این حجم از نقدینگی در طی یک سال چند بار در اقتصاد مبادله شده یا گردش می کند که یک مسئله ساختاری است. موسایی خاطرنشان کرد: وقتی دسترسی به سیستم بانکی تسهیل و مراودات بانکی راحت تر شود خود این موضوع سرعت گردش پول را افزایش می دهد. این کارشناس اقتصادی با اشاره به کاهش مبادله پول با الکترونیک شدن سیستم بانکی اظهار داشت: خود این موضوع یکی از دلایل افزایش نقدینگی است چرا که با افزایش سرعت گردش پول شما به راحتی می توانید با حجم کمتری از پول همان نقش را در اقتصاد ایفا کنید.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: از نظر نرخ رشد افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی حجم نقدینگی در سال طبیعی است یعنی به رغم اینکه این رقم ، رقم بسیار بالایی است اما از نظر اقتصادی امر غیر منتظره ای نیست. وی ادامه داد: کلا حجم اقتصاد ما نسبت به گذشته بزرگ شده است برای مثال این بزرگ شدن حجم اقتصاد حتی در فساد ها و اختلاس های رخ داده هم کاملا مشخص است. موسایی بیان داشت: مثلا در سال های گذشته صحبت از اختلاس های چند ده یا چند صد میلیارد تومانی بود اما امروز شاهدیم ارقامی مانند ۳ هزار یا ۸ هزار میلیارد اختلاس شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره تبعات این افزایش نقدینگی خاطرنشان کرد: در بلند مدت قطعا شاهد کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود. وی درباره دلایل عدم افزایش تورم به رغم افزایش حجم نقدینگی تصریح کرد: دلیل اینکه در چند سال اخیر متوسط نرخ تورم کمتر از ۱۵ درصد بوده است این است که این افزایش نقدینگی و حجم پول هنوز فرصت نکرده است تاثیرات خودش در اقتصاد را نشان دهد. موسایی در خاتمه بیان داشت: معمولا ایین تاثیر با یک تاخیر اتفاق خواهد افتاد. لذا در بلند مدت این نقدینگی زیاد تبعات بدی مانند افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی خواهد داشت

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.