2 آذر, 1394
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهران خبرداد

اعطای نشان بهره‌وری به کشاورزان

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به برگزاری المپیاد ملی بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در بهمن ماه امسال گفت: آمار دقیقی از جزئیات بهروری در بخش کشاورزی تدوین نشده است.

علیرضا بزرگی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهران امروز در نشست خبری گفت: این سازمان در راستای قانون افزایش بهره‌وری موظف است ضمن ارتقای بهره‌وری شاخص‌های این حوزه را در بخش‌های مختلف کشاورزی تدوین و ارزش سنجی کند.

وی افزود: بنابراین در این راستا با برگزاری المپیاد ملی بهره‌وری که با مشارکت سازمان‌های مختلف و دستگاه‌های متولی از بدنه اجرایی دولت در بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود، قدم برمی‌داریم.

بزرگی تصریح کرد: بر این اساس شاخص‌های مختلف بهره‌وری را استخراج می‌کنیم و ۳۳ نشان عالی بهره‌وری را در بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی، دامپروری، شیلات، توسعه بازار و منابع طبیعی به بهره‌برداران نمونه اهدا می‌کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به صدور کارنامه بهره‌وری برای کشاورزان شرکت کننده در این المپیاد گفت: کشاورزان وضعیت خود را در شاخص‌های مختلف بهره‌وری نسبت به استانداردهای بین‌المللی مقایسه می‌کنند.

وی افزود: در این همایش همچنین برای مسئولان تحلیل آماری سطح کلان از نظر شاخص‌های ملی بهره‌وری تدوین و منتشر می‌شود.

بزرگی با اشاره به مزایای تحلیل آماری سطح کلان برای مسئولان تصریح کرد: این تحلیل‌ها به مسئولان در راستای ارتقای بهره‌وری کمک می‌کند، ضمن اینکه المپیاد مذکور روحیه رقابت می‌تواند ابزاری برای افزایش روحیه رقابت در بین بهره‌برداران باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران بیان داشت: تولید‌کنندگان بخش کشاورزی به صورت نسبی از ۲۳ میلیون نفر روستایی تا ۴٫۵ میلیون نفر بهره‌برداری شرایط زندگی برایشان رضایت بخش نیست.

وی افزود: بررسی تراز تجاری منفی بخش کشاورزی و اشتغال نسبتا نامطلوب این بخش نشان می‌دهد که وضعیت بهره‌وری در بخش کشاورزی که معمولا ۴۰ درصد اعلام می‌شود، مناسب نیست.

بزرگی با اشاره به اهمیت بهره‌وری در بخش کشاورزی با توجه به منابع محدود پایه در کشور و تأکید مسئولان به آن اظهار داشت: آمارهای موجود در بخش کشاورزی در حوزه بهره‌وری مبنای علمی ندارد، زیرا در ۳۷ سال گذشته آمار و اطلاعات دقیقی از جزئیات بهره‌وری در بخش کشاورزی تدوین نشده است.

براساس این گزارش المپیاد ملی بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی (با اعطای نشان عالی بهره‌وری) ۲۶ بهمن ۹۴ برگزار می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: زمان ثبت نام برای شرکت در این المپیاد اول شهریور ماه لغایت پایان آذرماه است و فرآیند ارزیابی در دی و بهمن سال جاری برگزار می‌شود.

حوزه‌های مشارکت در بخش ملی المپیاد ملی بهره‌وری عبارتند از: دام، طیور و زنبورداری – شیلات و آبزیان – صنایع کشاورزی – زراعت و باغبانی – منابع طبیعی و محیط زیست – بورس، بازرگانی محصولات و تامین نهاده‌های پایه کشاورزی و دامی – تعاونی، اتحادیه و تشکل‌های بخش کشاورزی – شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای، فنی و مهندسی کشاورزی.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.