29 آبان, 1395

اقتصاد خوداتکایی در گرو تولیدات دانش‌بنیان داخلی است

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفت: هم اکنون از خودکفایی به خوداتکایی رسیده ایم، از این رو نیازمند تولیدات با کیفیت و دانش بنیان داخلی هستیم.

حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که اقتصاد خودکفایی اکنون تبدیل به اقتصاد خوداتکایی شده است، گفت: اقتصاد زمانی اهمیت خواهد داشت که عنوان خودکفایی را به خود بگیرد، یعنی از نظر اقتصادی بسیار مهم است که قادر به رقابت در بازار بین المللی باشیم.

وی افزود: هم اکنون این نوع اقتصاد جای خود را به اقتصاد خوداتکایی داده، به این معنی که هر شهروند ایرانی دست به تولید محصولی خواهد زد که هم کیفیت و هم کمیت در آن رعایت شود، بنابراین در این اقتصاد، کالایی به فروش می‌رسد که دانش بنیان بوده و مطلوبیت داشته باشد.

عراقی به اهمیت دو معقوله اقتصاد و هنر در بازار اشاره کرد و افزود: هر زمان که هنر و اقتصاد در بازار دستوری شوند به طور حتم اهمیت خود را از دست خواهند داد، از این رو این ٢ مقوله باید با کسب جایگاه خود در بازار رقابتی به توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور دامن زنند، رویدادهایی فرهنگی همچون جشنواره ایران ساخت هم می‌توانند نقطه اتصال مطلوبی بین اقتصاد و هنر باشند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که اقتصاد، زمانی خود را نشان می‌دهد که مزیت رقابتی داشته باشد نه مزیت نسبی، تصریح کرد: مزیت نسبی زمانی حاصل می‌شود که بتواند در بازار بین‌المللی به رقابت بپردازد.

وی با بیان این که بسیاری از مردم از کیفیت تولیدات دانش بنیان داخلی بی‌اطلاع هستند، عنوان کرد: به بسیاری از مردم هنوز اطلاع رسانی نشده است که ما در ایران محصولات دانش بنیانی داریم که کیفیت خوبی دارند و در عین حال قادر به رقابت در بازار بین‌المللی هستند، از این رو نیازمند ایجاد محیطی هستیم که با آگاه کردن مردم به شرایط موجود، اقتصاد کشور را نجات دهیم و در این بین تولید محتوا با بهره‌مندی از رسانه‌ها و فضای مجازی، نقشی بسزایی ایفا خواهد کرد.

جشنواره ملی فرهنگی هنری ایران ساخت با اهداف جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان، حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران، ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت و همچنین کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری با شعار فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی، از ١۶ تا ١٨ دی‌ماه امسال برگزار می‌شود.

منبع : شانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.