29 آبان, 1395
کدام مولفه ها در اجرای موفقیت آمیز سیاست های اقتصاد مقاومتی نقش دارد

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این روزها چه میکند؟

یکی از اقدامات مهم در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی بوده است. پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، به طور کلی جهت گیری دولت نسبت به این سیاستها تقویت شده است.

در مباحث نظری اقتصاد مقاومتی معمولا به دو رویکرد در زمینه اقتصاد مقاومتی یا Economic Resilience اشاره می شود. یکی رویکرد مدیریت ریسک و دومی رویکرد مهندسی مقاومت است. در رویکرد مدیریت ریسک، سعی می شود احتمال وقوع ضربه به حداقل برسد. برای مثال در کشوری که کشاورزی آن مبتنی بر کشت دیم است، ضربه ناشی از خشکسالی می تواند موجب کمبود مواد غذایی در کشور می شود و عواقبت آن بسیار آسیب زننده است.

 

در صورتی که با هر روشی بتوان این کشور را در برابر خطرات خشکسالی مقاوم نمود ( مثل احداث سد و ذخیره آب).در این صورت احتمال وقوع خسارت ناشی از خشکسالی کمتر می شود. اما در رویکرد مهندسی مقاومت، می توان از طریق تقویت مقاومت ، خسارت ناشی از وقوع ضربه را حداقل نمود. بعنوان مثال کشوری که نگرانی کمبود گندم است همواره می تواند با ذخیره سازی مقداری گندم، از نگرانی خود در مورد کمبود احتمالی گندم در آینده بکاهد.

 

مولفه های زیادی در اجرای موفقیت آمیز سیاست های اقتصاد مقاومتی نقش دارد، به طورمثال ساختار اقتصاد، سطح سرمایه انسانی، سطح سرمایه سازمانی ، وجود صنایع پیشرو ، وضعیت انعطاف‌پذیری اقتصاد،میزان پیش‌بینی و آمادگی کشور برای مواجهه با شوک‌های ناگهانی، تنوع در صادرات کشور و عدم وابستگی به یک کالای خاص مثل نفت، میزان درس گرفتن از تجارب گذشته کشور در مواردی که ضربه ای به اقتصاد ایران وارد شده، حکمروایی مؤثر یا سیاست های مناسب دولت و بطور کلی اجرای سیاست‌های مناسب اقتصادی به طوریکه موجب بی ثباتی اقتصادی نشود، وجود فرهنگ سازنده مشارکت در مواقع بروز بحران، وجود ذخایراستراتژیک برای آمادگی در مواجهه با شوک ناگهانی و وجود زیرساخت های مناسب در کشور برای به حداقل رساندن خسارت ناشی از ضربه ناگهانی ، از مولفه های کلیدی موفقیت در اقتصاد مقاومتی می باشند. آموزش مقاومت فردیدر سطح جامعه وطراحی شبکه‌ای نظام اقتصادی بطوری که با از کار افتادن یک جزء از سیستم بقیه سیستم از کار نیفتد نیز از مولفه های دیگر اقتصاد مقاومتی است.

 

یکی از اقدامات مهم در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی بوده است. پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، به طور کلی جهت گیری دولت نسبت به این سیاستها تقویت شده است.

 

ستاد با برگزاری ۲۴ جلسه در سطح مقامات عالی کشور و تصویب ۱۲ برنامه ملی، ۵۶ طرح و ۲۰۰ پروژه زیر بنایی با هدف تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توانسته، اقدام برجسته و ارزشمندی در جهت تقویت اقتصاد مقاومتی انجام دهد. پروژه های اولویت دار برای اجرا در سال ۱۳۹۵ توسط معاون اول رئیس جمهور به ۲۳ دستگاه اجرایی ابلاغ شده است. این پروژه ها هر یک با یکی از رویکردهای پنج گانه اقتصاد مقاومتی مردمی بودن ، عدالت محوری، درون زایی، برون گرایی و دانش بنیانی ارتباط دارد.

 

در کنار این پروژه ها یکی از اساسی ترین و مهم ترین چالش های کنونی اقتصاد کشور و همچنین اقتصاد مقاومتی، صنایع کوچک و متوسط است که در شرایط کنونی در وضعیت خوبی به سر نمی برند.

 

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ، مسئولیت فعال نمودن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط بخش خصوصی توسط کارگروه های استانی و رفع موانع تولید و دستیابی به ظرفیت کامل واحدهای بزرگ توسط کارگروه ملی و رفع مشکلات واحدهای تولیدی را به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته است.

در این راستا کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید نیز به ریاست وزیر صنعت و با عضویت دستگاه های اجرایی مرتبط تشکیل شده و این کارگروه اقدام به احصای مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی و رفع آنها بالاخص درخصوص تعیین تکلیف  بدهی ها و تامین تسهیلات مالی موردنیاز نموده است.

به منظور احیاء و به حرکت درآوردن تولید داخلی و تمرکز آن بر بنگاه های کوچک و متوسط ( با کمتر از ۱۰۰ نفر کارمند یا کارگر) و با توجه به اینکه یکی از مهم ترین مشکلات بخش تولیدی، کمبود سرمایه در گردش و منابع مالی است، بخشی از محدودیت های موجود بر سر راه پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط بر طرف شده و با استفاده از روش های مختلف از جمله با تصویب و ابلاغ مصوبه هایی از طرف هیئت وزیران و بخشنامه های بانک مرکزی، تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور مجموعاً این امکان ایجاد شده که واحدهای تولیدی دارای چک برگشتی، تسهیلات معوق و بدهی های بیمه ای و مالیاتی به تسهیلات جدید دسترسی پیدا کنند.

 

جلسات متعدد هماهنگی نیز با مدیران عامل بانک های بزرگ کشور برگزار شده، و بخشنامه ها و دستورالعمل های لازم در این خصوص  تهیه شده است. تا کنون بیش از ۱۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط در چارچوب تصمیمات کارگروه اقتصاد مقاومتی، تسهیلات جدیدی را دریافت نموده اند.

طبق اعلام بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا مرداد ۹۵، ۴۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط با مراجعه مستقیم به سیستم بانکی از تسهیلات مذکور استفاده کرده اند. البته ممکن است همه این واحدها، تسهیلات بانکی مورد نظر را در چارچوب مصوبه کارگروه مذکور دریافت نکرده باشند، اما به هر حال برای حل مشکل واحد تولیدی خود، توانسته اند از بانک ها تسهیلات مالی دریافت کنند.

 

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با علم به اینکه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال دانش فنی به داخل کشور می تواند تولید مستمر و پایدار را برای کشور به ارمغان آورد، توسعه صادرات غیرنفتی را بعنوان یکی از اولویت های اصلی سال ۱۳۹۵ تعیین نموده است و بر این اساس هدف افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ (نسبت به سال ۱۳۹۴) تعیین شده است. به منظور تحقق این هدف، دولت مبادرت به تهیه و اجرای برنامه های حمایتی، صیانتی و تشویقی توسعه صادرات غیرنفتی نموده است.

 

نتیجه: تا کنون بیش از ۱۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط در چارچوب تصمیمات کارگروه اقتصاد مقاومتی، تسهیلات جدیدی را دریافت نموده اند. علاوه بر این طبق اعلام بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا مرداد ۹۵، ۴۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط با مراجعه مستقیم به سیستم بانکی از تسهیلات مذکور استفاده کرده اند. البته ممکن است همه این واحدها، تسهیلات بانکی مورد نظر را در چارچوب مصوبه کارگروه مذکور دریافت نکرده باشند، اما به هر حال برای حل مشکل واحد تولیدی خود، توانسته اند از بانک ها تسهیلات مالی دریافت کنند. ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با علم به اینکه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال دانش فنی به داخل کشور می تواند تولید مستمر و پایدار را برای کشور به ارمغان آورد، توسعه صادرات غیرنفتی را بعنوان یکی از اولویت های اصلی سال ۱۳۹۵ تعیین نموده است و بر این اساس هدف افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ (نسبت به سال ۱۳۹۴) تعیین شده است. به منظور تحقق این هدف، دولت مبادرت به تهیه و اجرای برنامه های حمایتی، صیانتی و تشویقی توسعه صادرات غیرنفتی نموده است.

دکترداوود  دانش جعفری- وزیر اسبق اقتصاد

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.