29 آبان, 1395

اراده کافی برای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی وجود ندارد/ اگر خصوصی سازی واقعی انجام می‌گرفت کسری بودجه نداشتیم!

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به کشورهای نفت خیز که بدون استفاده از درآمدهای نفتی به توسعه رسیدند خاطرنشان کرد: این اقتصاد ها بودجه و درآمدهای خودشان را براساس درآمد مالیاتی تنظیم میکنند و هرگز برای جبران کسری بودجه خود به درآمدهای نفتی نزدیک نمی شوند.

احمد اسدزاده عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به شکل گیری نظامات اداری و دیوان سالاری ایران بر پایه اتکا به درآمدهای نفتی به خبرنگار تراز گفت: متاسفانه عمده قسمت های اقتصاد ما از بخش خصوصی تا دولتی، از محل درآمدهای نفتی ارتزاق کرده و عموما برای ادامه فعالیت های خود به بودجه ها و درآمدهای نفتی نیاز دارند. وی افزود:اگر چه سال ها است که قصد داریم تکیه بودجه از درآمدهای نفتی کمتر شود اما برای انجام این کار و رسیدن به این هدف موفق نبوده ایم. اسدزاده تصریح کرد: البته با یک برنامه ریزی دقیق، می توان در یک زما نبندی مشخص، هر سال چیزی حدود ۵ تا ۱۰ درصد از وابستگی اقتصاد به نفت کاست که به نظرم اگر یک عزم ملی برای رسیدن به این هدف ایجاد شود تحقق آن امکان پذیر است.
این کارشناس اقتصادی درباره دلایل نفتی شدن اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: یکی از دلایل نفتی ترشدن بودجه، فقدان اراده کافی در دولت ها و عدم برنامه ریزی برای رهایی از نفت بوده است. وی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها  و توزیع یارانه نقدی به همه مردم را در راستای جلب رضایت مردم و فارغ از منطق اقتصادی دانسته و اظهار داشت: در مواردی که قرار شد طبق قانون بحث خصوصی سازی انجام گیرد، عملا خصوصی سازی واقعی  اتفاق نیفتاده وعمدتاً نهادهای شبه دولتی با حذف رقبای بخش خصوصی، شرکت های  دولتی را تصاحب کردند. وی تصریح کرد: برای همین شاهدیم دولت همچنان هر ساله با کسری بودجه مواجه می شود چرا که همچنان یک دولت بزرگ و ناکارآ بوده و هزینه های آن هر ساله رو به افزایش است.
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به کشورهای نفت خیز که بدون استفاده از درآمدهای نفتی به توسعه رسیدند خاطرنشان کرد: این اقتصاد ها بودجه و درآمدهای خودشان را براساس درآمد مالیاتی تنظیم میکنند و هرگز برای جبران کسری بودجه خود به درآمدهای نفتی نزدیک نمی شوند. وی در خاتمه افزود: در واقع درآمدهای نفتی برای این کشورها ، سرمایه ای تلقی می شود که متعلق به همه نسل ها بوده و باید برای آیندگان سرمایه گذاری شود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.