26 آبان, 1395

۵ عاملی که سرمایه‌های جدید را به سمت بورس سرازیر می‌کند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: شفاف سازی اطلاعات، حمایت از صنایع، تسهیل ارائه تسهیلات به بنگاهها، اصلاح قوانین و مقررات و باور بورس به عنوان کلید تامین نقدینگی بنگاهها و صنایع مهمترین عامل در جذب سرمایه به اقتصاد و بورس کشور است.

ابراهیم خلیلی در گفتگویی با اشاره به این که در زمان انتشار خبر اجرایی شدن برجام، فعالان اقتصادی از رفع تحریم‌ها توقع تاثیر در اقتصاد کشور را داشتند گفت: به همین دلیل جو روانی مثبتی در بورس بوجود آمد که موجب افزایش قیمتها و شاخص شد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: با این وجود رفته رفته هیجان مثبت ناشی از این خبر در بازار تعدیل شد که نشان می دهد هیجانات و جو روانی مثبت و منفی ناشی از خبرهای مختلف بویژه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زودگذر است و بر این اساس سهامداران باید ملاک تصمیمات خود در خرید و فروش سهام را وضعیت بنیادی صنایع و شرکتها قرار دهند.
وی اضافه کرد: یکی از ملزومات بورس شاداب و پر رونق و از همه مهمتر منطقی، ورود نقدینگی زیاد و جدید به بازار است و باید از این منظر شرایطی فراهم کنیم تا نقدینگی از داخل و نیز خارج کشور وارد بازار سرمایه شود و تنها نباید منتظر ورود خارجی ها به بورس باشیم.
خلیلی در خصوص چگونگی جذب نقدینگی به بورس گفت: در بعد جذب نقدینگی داخلی که بر ورود خارجی ها به بورس هم تاثیرگذار است باید مواردی چون شفاف سازی اطلاعات، حمایت از صنایع، تسهیل ارائه تسهیلات به بنگاهها، اصلاح قوانین و مقررات و مواردی این چنینی و از همه مهمتر باور بورس به عنوان کلید تامین نقدینگی بنگاهها و صنایع در کشور صورت گیرد.
وی ادامه داد: در بعد خارجی نیز باید زیرساختهایی چون تک نرخی شدن ارز فراهم شود تا سرمایه گذاران خارجی با خیال راه وارد اقتصاد و بازار سرمایه کشور شوند.
این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: خوسبختانه در یک سال گذشته و پس از اجرایی شدن برجام ریسک های سیاسی بورس و اقتصاد کشور کمرنگ شده اند و حالا باید به دنبال فراهم کردن زیرساختها در کشور برای رونق اقتصادی باشیم.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.