25 آبان, 1395

توجیه کردن فساد مساوی است با نهادینه شدن آن در بدنه مدیریتی کشور

توجیه کردن فساد اقتصادی از سوی برخی از مسئولین خود یک فساد بزرگ‌تری است و موجب نهادینه شدن فساد در بدنه مدیریتی کشور می‌شود.

حمدعلی خسروی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرکرد با اشاره به فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان کشور اظهار کرد: متأسفانه تاکنون دولت نشان داده از نخستین روز آغاز به کار برنامه‌ای جدی در خصوص مسائل مالی، معیشتی و برخورد با فسادهای مالی نداشته است.

امام جمعه سورشجان با اشاره به توجه نکردن دولت به فرموده رهبر معظم انقلاب در خصوص تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی با احساس کردن رخ دادن فساد در دستگاه دولتی کشور دستور تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را دادند که متاسفانه جدی گرفته نشد و با یک نگاه می‌شود متوجه فساد در برخی از نهادها و احزاب همچون کارگزاران و سازندگی در بحث مبارزه با فساد مسامحه شده است و منجر به ایجاد مشکلات و مفاسد اقتصادی عظیمی در نظام شد و اگر فرمان رهبر معظم انقلاب بر زمین نمی‌ماند و از روز نخست جدی گرفته می‌شد امروز شاهد مفاسد اقتصادی این‌چنینی در سطح جامعه نبودیم.

وی افزود: دولت فعلی درصدد توجیه کارهای خود است و مشکلات را به گردن دولت‌های قبلی و نهادهای دیگر می‌اندازد و ما این را هرگز انکار نخواهیم کرد که نهادها و دستگاه‌های دیگر در این بین کوتاهی نکردند چرا که همه اجزای مختلف کشور تحت نظر دولت عمل می‌کنند و مقصر اصلی دولت، نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور هستند.

استاد حوزه‌ علمیه تصریح کرد: اگر امروز دولت برای مبارزه با فساد فکری اساسی نیاندیشد، متأسفانه نظام و رهبری در آینده متحمل هزینه‌های جبران‌ناپذیر و سنگین فساد خواهند شد.

مجلس خلأهای قانونی را پر کند

امام جمعه سورشجان وجود خلأهای قانونی را از دیگر دلایل وجود فسادهای متعدد مالی عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند باید مجلس در این موضوعات ورود پیدا کند، اما مجلس کوتاهی کرده و اگر به موقع وارد نشود به صورت گسترده به بررسی و وضع قوانین مورد نیاز نپردازد مجلس حتما در دام حاشیه‌ها قرار می‌گیرد و نظام و ملت در آینده باید پاسخگوی این زیان‌های عظیم باشد.

خسروی افزود: مجلس باید خلأهای قانونی را با وضع قوانین نظارتی با کارایی خوب و روز آمد و متناسب با پیشرفت‌های علمی و اقتصادی کشور پر کند در اختیار نهادهای اجرایی و نظارتی قرار دهد تا خلأهای نظارتی و قانونی پر و از اینگونه مفاسد جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد لابی‌گری‌هایی در درون مجلس صورت می‌گیرد گفت: مجلس را وارد عرصه سیاسی کرده به جای حل مشکلات مردم و پر کردن خلأهای قانونی وارد معامله و مسامحه شده  و زمانی که وارد عرصه سیاسی شود ضررهای فراوانی در آینده متحمل می‌شود و شاید در صدد معامله با دولت باشد و به سمتی پیش برود که هم نظام و هم دولت دچار خسارت‌های متعددی گردد.

خسروی به عملکرد خوب قوه قضائیه تاکنون اشاره و تصریح کرد: به نظر می‌رسد با وجود پرونده‌های سنگین، ورودی‌های بسیار و همچنین کمبود قاضی در این قوه وظایف به صورت صحیح و سریع و کارآمد صورت نگیرد.

امام جمعه سورشجان گفت: مجلس و قوه قضائیه باید با همراهی هم قوانین تسهیل و روان کننده‌ای را وضع کنند تا در خصوص اینگونه مفاسد اقتصادی عظیم تصمیم‌گیری صحیح و به موقع اخذ و  در اسرع وقت برخورد قانونی شود در غیر این‌صورت با مشکلات و خلأهای قانونی موجود در مجلس و قوه قضائیه شاهد کندی در روند بررسی و رسیدگی به پرونده‌های سنگین خواهیم بود.

وی همچنین به سیاست‌های ابلاغی در خصوص انتخابات از سوی مقام معظم رهبری اشاره و اظهار داشت: متاسفانه به بیانات و فرموده‌های رهبری توجه نشده و در ساخت و سازهای پیچیده اداری نیز این فرمایشات گم می‌شود و اگر به اصلاح نظام انتخاباتی و نظارتی توجه شود شاهد این نامناسبت‌ها و فسادها در بطن ملت و نظام نخواهیم بود.

وی گفت: باید مسؤولان حضور رهبری و فرمایشات ایشان را قدر بدانند و خود را مقید به انجام آنها بدانند و متاسفانه به سیاست‌های ابلاغی در بحث انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به جز استقبال دو نهاد، توجه چندانی نشده است و  اگر این روند ادامه داده شود به زودی سیاست‌های دولت و مجلس در حاشیه قرار می‌گیرد و برای نظام مشکلات عظیمی را به همراه می آورد .

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.