24 آبان, 1395

نظر مردم در مورد تأثیر ترامپ بر اقتصاد ایران

نتایج یک نظرسنجی نشان داد حدود ۵۰ درصد مردم ایران اعتقاد دارند انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا تأثیری بر اقتصاد کشورشان نخواهد داشت .

برنامه اقتصادی پایش شب گذشته در سؤال نظرسنجی از مردم پرسید که پیروزی ترامپ در انتخابات امریکا چه تأثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت ؟ ۱- تأثیر مثبت ۲- تأثیر منفی ۳- تأثیری نخواهد داشت .

در پایان این نظرسنجی ۴۹٫۸۳ درصد از شرکت‌کنندگان با رأی به گزینه سوم اعتقاد داشتند که انتخاب ترامپ تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت ، ۳۱٫۷ درصد اعتقاد داشتند تأثیر منفی و ۱۹٫۱۱ درصد نیز معتقد بود که انتخاب ترامپ تأثیر مثبتی بر اقتصاد کشور می‌گذارد .

بر طبق این نظرسنجی فقط ۳۱درصد از شرکت‌کنندگان به تأثیر منفی ترامپ بر اقتصاد ایران اعتقاددارند . یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ پاره کرده برجام بود .
مساله اصلی ترامپ چین است نه ایران

علی سرزعیم کارشناس اقتصادی شب گذشته در این برنامه عنوان کرد : برنامه‌ای که آقای ترامپ عرضه کرده برنامه بسیار متناقضی است ، حرف‌های کاملاً متناقضی زده است ، ایشان ازیک‌طرف می‌گوید که زیرساخت‌ها در آمریکا فرسوده است و مثالی می‌زند که فرودگاه‌های آمریکا مانند فرودگاه‌های کشورهای درحال‌توسعه است و بنابراین برای توسعه باید هزینه کرد و از طرفی شعار کاهش مالیات را می‌دهد . منابع محدود است و معلوم نیست قصد دارد این منابع را از کجا بیاورد .

وی ادامه داد: ترامپ برنامه‌ای که ارائه کرده برنامه حزب نیست بلکه برنامه شخصی خودش است و فرق زیادی با برنامه‌های جمهوری خواهان دارد . حضور آقای ترامپ باعث می‌شود عدم قطعیت در کل اقتصاد جهانی افزایش پیدا بکند و این باعث توجهات به بازار طلا خواهد . هر وقت ریسک در اقتصاد جهانی بالا رود سرمایه‌گذاران به بازارهای امنی مانند طلا نقل‌مکان می‌کنند .

سرزعیم خاطرنشان کرد: مسئله اصلی ترامپ ایران یا خاورمیانه نیست مسئله اصلی ترامپ چین و اقتصاد چین خواهد بود ، بنابراین شاید در کوتاه‌مدت تعارضات سیاسی با ایران حاد شود ولی تصور من این است که مناقشات اصلی بین آمریکا و چین جدی خواهد شد اگر فشار آمریکا بر اقتصاد چین شدید شود رشد اقتصادی چین کاهش می‌یابد و اثرات کاهش رشد اقتصادی چین بر اقتصاد جهانی و اقتصاد ایران تأثیر می‌گذارد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.