23 آبان, 1395

هدف از اجرای اقتصاد مقاومتی علمی کردن پایه های تولید است

یژن عبدی گفت: از آنجا که تحریم ها عملا لغو نشده است اصولا پول فروش نفت نیز به دست ما نرسیده و همین الان نیز چون پول فروش نفت مان به دلار است در حساب هایی است که بلوکه هستند.

بیژن عبدی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی درباره وضعیت اقتصاد ایران به خبرنگار تراز گفت: یکی از دلایل وضعیت نامناسب اقتصادی ایران اجرای چرخه باطل متعلق به سیاست های نئوکلاسیکی در طول ۳۰ سال گذشته و در همه دولت های بعد از انقلاب بوده است. وی در ادامه افزود: باید پذیرفت اقتصادخوانده های ما در همه دولت ها قایل به این طرز تفکر بوده و سیاست های اجرایی آن ها نیز کم و بیش یکی بوده است چنانچه در طول این سال ها عموما در حال بازی کردن با نرخ ارز یا نرخ سود و رهاسازی و آزادسازی اقتصاد بوده اند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: از نظر این افراد بهتر است تولید کشور تعطیل شده و اقتصاد ایران مثل کشورهای خلیج فارس به یک مصرف کننده و واردکننده صرف تبدیل شود.


عبدی درباره فروش نفت بعد از برجام تصریح کرد: از آنجا که تحریم ها عملا لغو نشده است اصولا پول فروش نفت نیز به دست ما نرسیده و همین الان نیز چون پول فروش نفت مان به دلار است در حساب هایی است که بلوکه هستند. حتی برای همین کار و رفع این مشکل نیز تاکنون هیچ فکری در راستای جایگزینی سایر ارزها به جای دلار صورت نگرفته است که این امر نشان دهنده وابستگی و دلدادگی زیاد نسبت به غرب و دلار است .

این استاد دانشگاه درباره اجرای هدفمندی یارانه ها و ادامه آن با روش موجود اظهار داشت: اصل این سیاست نقشه بانک جهانی برای زمین زدن اقتصاد کشورهای در حال توسعه بود که ما با دست خودمان وبا افتخار اعلام کردیم که می خواهیم این سیاستها را اجرا کنیم. وی ادامه داد: البته این طرح از زمان آقای هاشمی مطرح شد اما چون همه می دانستند اجرای آن آثار تورمی داشته و جامعه را دچار رکود می کند جرات اجرای آن را نداشتند.


این کارشناس اقتصادی درباره نقش اقتصاد دانش بنیان در ایران به تراز گفت: قرار نیست شرکت های دانش بنیان فقط در چند شرکت یا در یک جای  خاص ایجاد شوند بلکه طبق نظر رهبری باید کلیه صنایع کشور به سمت دانش بنیان شدن بروند. وی در تشریح این موضوع بیان داشت: یعنی بر این اساس باید به سمت نهادینه کردن علم و صنعت و علوم جدید در آن صنایع رفته و دولت باید برنامه ای داشته باشد که مشکلات صنایع کشور را چه در قطعه سازی و چه در بهبود کیفیت افزایش دهد.

عبدی افزود: اقتصاد مقاومتی این است که پایه های تولید به سمت علمی کردن و استفاده از علوم موجود برود که این اتفاق می تواند به مرور رخ دهد اما شرط لازم این است که به این سمت حرکت شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: آنچه امروز تحت عنوان هدفمندی یارانه ها موجب گران شدن قیمت حامل های انرزِژی است باید متوقف شده و برای کاهش مصرف حامل های انرژی کیفیت صنایع داخلی ارتقاء یابد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.