20 آبان, 1395

مبارزه با فساد اقتصادی هفت سر جرأت می‌خواهد

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه تا زمانی که مباحث سیاسی را روی ریل مباحث اقتصادی می‎بریم موفق نمی‌شویم، گفت: فساد اقتصادی هفت سر دارد و مبارزه با آن جرأت می‌خواهد.

محمدباقر الفت امشب در همایش نقش رونق اقتصادی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همدان با بیان اینکه همکاران من در دادگستری‌ها با حضور خود در این همایش اعلام کرده که به دنبال سرمایه‌گذاری مشروع هستند، اظهار کرد: فعالیت مشروع در کشور والا و پراهمیت است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری هشدارهای لازم را به مردم کشور داده‌اند، افزود: اگر اتفاق زیانباری در کشور رخ داده به سبب کم‌توجهی به فرمایشات رهبری است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد ادامه داد: می‌طلبد تمام دست‌اندرکاران در بخش دولتی و بخش خصوصی به عنوان نقش‌آفرینان در این عرصه به یکپارچگی و انسجام لازم برسند و در یک فعالیت با بنیان صحیح حرکت کنند.

وی ادامه داد: اگر صحبت از فعالیت در عرصه‌های اقتصادی می‌کنیم و می‌خواهیم همه وارد شده و پول‌های خود را وارد کار کنند باید مراقب بود دچار اشتباه نشویم چراکه همه نباید وارد این عرصه شوند.

الفت با تاکید بر اینکه عرصه اقتصاد باید پاک باشد افزود: هر کس کارکرد و درآمد مشروع داشت زیر چتر قانون و حمایت دادستانی‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: اجازه نمی‌دهیم کسی متعرض دارندگان اموال مشروع شود، اما کسی انتظار نداشته باشد که یک قاچاقچی دارو امروز در صف تجار بنشیند و ما هم به او تعظیم کنیم که آقا تصمیم گرفته کارخانه پارچه‌بافی با رنگ مشکی در فلان استان تأسیس کند!

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تأکید بر اینکه عرصه را نباید برای افرادی که نان خود را در خون مردم می‌زنند باز کنیم، افزود: ثمره پول کثیف، ذقوم است.

وی با بیان اینکه علمای علم اقتصاد دو عامل اصلی برای رشد اقتصاد مطرح می‌کنند، تشریح کرد: در مورد منابع انسانی به راحتی می‎توان نیروهای مستعد کشور را شناسایی کرده و دوره‌های آموزشی برای انتقال مهارت برگزار کرد.

الفت با بیان اینکه عنایت خدا به کشور تام است، چراکه جوانان خلاق و خوشفکر در کشور بسیار است، متذکر شد: فقط باید با کمی نرمش همه جوانان را به کار گرفت.

وی با بیان اینکه اگر فضا به سمت اعتماد و اطمینان برود و سرمایه‎داران بتوانند اعتماد مردم را جذب کنند در اثر ایجاد اطمینان می‎توان جلب سرمایه داشت، گفت: خلاقیت در کشور از گذشته‎های دور قابل تشخیص بوده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: وقتی به عوامل غیر اقتصادی برمی‎گردیم می‌بینیم این عوامل واجد جنبه‎های معنوی و روحی هستند و زمانی باعث رشد و توسعه می‎شوند که دچار تغییر و تحول شوند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مباحث سیاسی را روی ریل مباحث اقتصادی می‎بریم موفق نمی‌شویم، اضافه کرد: سرمایه‌گذار اگر ببیند سرمایه دچار مشکل می‌شود خود را دچار دردسر نمی‌کند.

الفت با بیان اینکه در عرصه سیاسی باید این اطمینان را به سرمایه‌گذاران بدهیم که رفتاری نمی‌کنیم که دارایی‌های مشروع آنها دچار آسیب و خسران شود، افزود: یکی دیگر از موضوعات غیر اقتصادی که باید دچار تغییر شود نگاه‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه برخی از تبلیغات مسموم باعث شد نگاه عموم نسبت به هر سرمایه‌گذاری منفی شود افزود: استخدام و سپردن امور دولتی به برخی افراد و وارد شدن برخی افراد به مجلس و مراجع تصمیم‌گیری بسیار غلط بود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه به طور قطع و یقین باید روابط کارگر و کارفرما متعادل شود، یادآور شد: دولت مکلف است رابطه ناموزون را دخالت کرده و به نحو عقلایی متعادل کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها روابط خود را با کارگران حل کرده و کارگر در سود و زیان همراه است، توضیح داد: کارفرماها نیز باید در افکار و اعتقادات خود تغییر ایجاد کنند.

الفت با بیان اینکه نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید تغییر کنند، افزود: در دنیا سازمان‌ها به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم شده و تصمیم‌گیرندگان باید درک عمیق از مسائل اقتصادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه امکان ندارد از محیط‌های غیر اقتصادی افرادی را آورده و با فعالان اقتصادی همراه کنیم، اظهار کرد: تصمیم‌گیری از سوی افرادی که شایستگی تصمیم‌گیری ندارند زیان‌آفرین است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه برخی تصمیم‌گیری‌ها به کشور آسیب می‌زند، تبیین کرد: به طور مثال تصمیم گرفته شد پول دولت بین بنگاه‌های زودبازده تقسیم شود و به جای اینکه پول به کارخانه‌ها برود به ساختمان‌سازی رفت و به گل و سنگ تبدیل شد و کسانی که پول را گرفتند اکنون پرداخت آن برایشان سخت است.

وی با تأکید بر اینکه ای کاش افرادی که تصمیم می‌گرفتند افراد کارآمدی بودند، اضافه کرد: دولت باید کیفیت سازمان‌ها را برای افزایش رشد اقتصادی بالا برده و از کارشناسان اقتصادی استفاده کند.

الفت با اشاره به اینکه فساد اقتصادی و رونق اقتصادی دو مقوله در تضاد هم هستند و رابطه عکس دارند، گفت: هرجا فساد اقتصادی باشد رونق اقتصادی پایین است.

وی با بیان اینکه مقابله با فساد اقتصادی هزینه‌بر است، چراکه این نوع فساد با سایر مفاسد متفاوت است، گفت: پول کثیف در دست مفسدین مانع مبارزه جدی می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان اینکه جریان سازمان‌یافته در اثر ارتکاب فرآیند مفصلی را طی می‌کند که به افراد بسیاری آسیب می‌زند، ادامه داد: فساد اقتصادی هفت سر دارد و مبارزه با آن جرأت می‌خواهد.

وی افزود: فساد دستگاه‌ها، افراد زیادی را آلوده می‌کند و برای از بین بردن آن باید سرهای زیادی را قطع کرد.

الفت درخصوص چگونگی پیشگیری از فساد گفت: قانون‌گذار تلاش می‌کند سازمان‌های جامعه مدنی را رونق دهد و حضور آنها را در جامعه تضمین کند و برای آنها بستر فعالیت ایجاد کند تا مانع فساد شود، به واقع مردم را باید فعال کرد تا از فساد جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه معتقدیم اتاق بازرگانی بهتر از گذشته می‌تواند این وظیفه را انجام دهد، ادامه داد: نباید خود را چند نمونه و الگوی خارجی متوقف کرد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: فعالان دلسوز اقتصادی باید تلاش کرده سازمان‌های جدیدی را شکل دهند چراکه این زمینه در کشور وجود دارد.

الفت با اشاره به اینکه باید به ابزارهایی که قانون‌گذار در اختیار ما قرار داده بیشتر از گذشته توجه کنیم، بیان کرد: مجلس و دولت در راستای بهبود فضای کسب و کار به وظایف خود عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه کوچه‌های بن‌بستی که در مسیر تولید بوده با قانونگذاری جدید گشوده شده است، مطرح کرد: تمام این جلسات با شعار حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع است.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.