19 آبان, 1395

کارخانه جدید تولید چادر مشکی و بازاری که در دست مافیای واردات است

تولید داخلی علاوه بر نیاز به حمایت مالی به توسعه و حمایت در بازار نیز نیازمند است و بدون این حمایت نمی تواند پا گرفته و بالنده شود.

سال ۸۵ بود که خبری مبنی بر بهره برداری از خط تولید چادر مشکی باکیفیت ایرانی بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت و بارقه ای از امید را در دل علاقه مندان به تولید داخلی شکل داد.

شرکتی با نام نای زرین با تکیه بر بازار بزرگ چادر مشکی کشور اقدام به تولید محصولی کرده بود که تا آنروز تمامی مصرف آن از خارج از کشور و عمدتا از کشور های کره جنوبی چین و اندوزی وارد کشور می شد.

محصولی که شرکت های تولید کننده خارجی عمدتا با هدف گیری مصرف کننده ایرانی آن را تولید کرده و در بازار های کشورمان و کشور های همسایه که عمدتا زوار ایرانی در آنها به خرید این پارچه اقدام می کنند صادر می شد.

تا آنروزی که خط تولید چادر مشکی ایرانی به بهره برداری رسید تعرفه واردات چادر مشکی ۷۲ درصد بود اما به ناگهان این تعرفه به ۱۶ درصد کاهش یافت. اتفاقی که مدیر این شرکت آنرا مشکوک می داند.

بازار ایران چقدر ظرفیت دارد؟

بازار چادر مشکی در ایران سالانه در حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مربع ظرفیت فروش دارد به گفته مدیرسابق دفتر صنایع نساجی کشور هر متر مربع این محصول با حدود ۱.۵ تا ۲ دلار به کشور وارد شده و در بازار با ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد سود به دست مصرف کننده می رسد.

نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار ارز از کشور تنها به برای این محصول از کشور خارج شده که سود سرشاری را به جیب وارد کنندگان سرازیر می کند همین اتفاق موجب شده تا تولید این محصول با دست انداز های و موانع جدی روبرو باشد.

اما شرکت ذکر شده تنها نمومه این اتفاق نیست. شرکت دیگری با چندین ماه تلاش در همان دوره سال ۸۵ توانسته بود به تولید رنگ ثابت و به قول تولید کنندگان پرکلاغی چادر مشکی دست بزند. جالب است که این شرکت هم با تغییر تعرفه ها نتواست به سود دهی از محصول تولیدی خود برسد.

آیا صنعت نساجی کشور توان تولید و تامین چادر مشکی داخلی را داراست؟

کارشناسان نساجی کشور همچون دکتر امیر شاهی معتقدند تولید چادر مشکی نه تکنولوژی طراز اولی نیاز دارد نه چنان پیچیدگی دارد که تولید کنندگان ما نتوانند به آن دست پیدا کنند و صد البته که تولید محصول در داخل و اظهار نظر بازاری ها نشان می دهد این توفیق در صنعت کشور وجود دارد.

با این حال به دلیل عدم حمایت دولت نای زرین عطای تولید چادر مشکی را به لقایش بخشید و خط تولید خود را بلااستفاده رها کرد.

با این وجود دیروز خبری منتشر شد مبنی بر ساخت و بهره برداری از خط تولید چادر مشکی با ظرفیت سالانه ۱۰ میلیون متر مربع در ایلام توسط معاون اول رئیس جمهوری.

سوالی از دولتی ها

خبری که اگرچه بارقه امید جدید را در دلبستگان به تولید ملی ایجاد کرد اما چند سوال را هم به وجود آورد.

اول این که چرا کارخانه هایی که سابقه این تولید را داشته و در آن سرمایه گذاری کرده اند به چرخه تولید برنگشته اند؟

و سوال دیگر این که چه تدبیری برای حمایت از تولید این شرکت برای به دست گرفتن بازار و توان رقابت با محصولات خارجی در نظر گرفته شده است؟

در آخر لازم به تذکر است که تولید داخلی علاوه بر نیاز به حمایت مالی به توسعه و حمایت در بازار نیز نیازمند است و بدون این حمایت نمی تواند پا گرفته و قوت بگیرد.

منبع : فردا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.