19 آبان, 1395

انتخاب ترامپ گوشزدی بود تا اقتصاد مقاومتی را جدی تر بگیرن

یک اقتصاددان گفت: پیروزی ترامپ گوشزدی به مسئولین سیاست داخلی و خارجی ایران خواهد بود تا اقتصاد مقاومتی را با جدیت بیشتری مد نظر قرار داده و به ظرفیت‌های داخلی توجه بیشتری داشته باشند.

 دکتر مهدی حنطه اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه درباره انتخابات اخیر آمریکا گفت: آقای ترامپ سیاست مشخصی را در حوزه اقتصاد در مناظرات انتخاباتی و همچنین میتینگ‌های ریاست جمهوری مطرح نکرد، اما در هر حال ایشان یک تاجر است و در مناسبات شخصی خود موفق بوده، بنابراین این موضوع ممکن است که باب تعاملی در سطح دنیا به ویژه با ایران را فراهم کند.


وی تصریح کرد:البته ایشان در مناظرات انتخاباتی گفت من اگر رئیس جمهور آمریکا شوم برجام را پاره می کنم که مقام معظم رهبری نیز فرمودند در این صورت ما برجام را آتش خواهیم زد، لذا چنان چه آقای ترامپ برجام را لغو کند و مناسباتی که تا به حال ایجاد شده از بین برود اقتصاد ایران دستخوش تحولاتی خواهد شد.


این اقتصاددان اضافه کرد: از این حیث این موضوع  و پیروزی ترامپ گوشزدی به مسئولین سیاست داخلی و خارجی ایران خواهد بود تا اقتصاد مقاومتی را با جدیت بیشتری مد نظر قرار داده و به ظرفیت‌های داخلی توجه بیشتری داشته باشند.


وی با بیان اینکه جمهوری خواهان همیشه از منطق رو استفاده می‌کردند و نفاقی را که دموکراتها داشتند این ‌ها نداشتند به خبرنگار "نودِ اقتصادی" گفت: بنابراین می‌توان گفت با توجه به این که اقتصاد امریکا دچار کاستی و بدهی زیادی است و اقای ترامپ هم با این موضوعات آشنایی دارد به نظر می رسد که شاید باب تعامل جدیدی با کشورهای دنیا باز شود و این در صورتی محقق خواهد شد که دیگر کشورهای حوزه اروپا و یورو نیز سیاست های آقای ترامپ را قبول داشته باشند. یادمان نرود آقای ترامپ شخصیت شناخته‌شده‌ای نیست، بنابراین این بعد ناشناخته بودنش هم می تواند هم فرصت برای ایشان باشد و هم تهدید.


حنطه ادامه داد: در کل سیاست های کلان آمریکا توسط مرکز سیاست های دو حزبی آمریکا طراحی می شود که مورد وثوق حزب دموکرات و جمهوری خواه است. بنابراین این سیاست‌ها مخدوش نمی‌شود، لذا آقای ترامپ ضمن این که باید به این سیاست‌ها باید پایبند باشد، از طرفی در تیمی که می چیند و رویه ای که می گیرد مؤثر است.

منبع : نود اقتصاد

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.