19 آبان, 1395

یک نفر هم با کارت اعتباری جدید لوازم خانگی نخرید!

دولت در حالی طرح خروج از رکود را با عرضه کارت‌های اعتباری برای تحریک تقاضا اجرا کرد که اکنون این طرح هیچ کمکی به اقتصاد کشور بویژه تولید و فروش کالاهای ساخت داخل نکرده است.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی کشور گفت: قیمت لوازم خانگی باید بالا می‌‎رفت، اما مردم توان خرید ندارند لذا قیمت‌ها را دست نزدیم.  حبیب‌الله انصاری، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی کشور در گفت‌وگو با نسیم‌آنلاین بیان داشت: کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیونی به هیچ عنوان تأثیری در بازار نداشت و البته از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد که این کارت‌ها تأثیر مثبتی روی تحریک تقاضا نخواهند داشت به طوری که تاکنون حتی یک نفر هم با در دست داشتن چنین کارتی برای خرید لوازم خانگی مراجعه نکرده است.

وی افزود: اگر قصدشان این بود که در بازار تحریک تقاضایی ایجاد کنند از همان کارت‌های اعتباری ۱۰ میلیونی خرید کالای ایرانی حمایت بیشتری می‌کردند اما پس از مدتی وقفه بناگاه گفتند لوازم خانگی خارجی هم شامل این طرح خواهد بود از طرفی جامعه هدف را نیز محدود کردند.  انصاری اظهار داشت: کالای قاچاق جمع‌آوری شده و بنابراین اوضاع کمی بهتر شده است اما این بدان معنا نیست که رکود پایان یافته بلکه هنوز تقاضایی که مورد انتظار تولیدکنندگان باشد در این بخش وجود ندارد به طوری که برخی کارخانه‌ها با ظرفیت ۳۰ درصد و برخی با ظرفیت ۵۰ یا ۴۰ درصد تولید دارند.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی کشور با بیان این مطلب که تولیدکنندگان ما توانایی تولید بهترین لوازم خانگی در داخل کشور را دارند، گفت: بهتر است بیش از قبل به بحث ممانعت از واردات لوازم خانگی خارجی اهمیت داده شود زیرا از نظر کیفی هم توقع مردم تأمین خواهد شد، بنابراین بهتر است یک تجدید نظر روی قوانین واردات ایجاد شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: گاهی اوقات ناگزیر هستیم به دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه افزایش قیمتی را روی کالا اعمال کنیم اما الان به دلیل کشش نداشتن بازار و رکود موجود نتوانستیم قیمت‌ها را تغییر دهیم زیرا تولیدکننده در برخی موارد حتی گاهی ممکن است با کمترین سود کالایش را در بازار عرضه کند.

بنا به این گزارش، دولت در حالی طرح خروج از رکود را با عرضه کارت‌های اعتباری برای تحریک تقاضا اجرا کرد که اکنون این طرح هیچ کمکی به اقتصاد کشور بویژه تولید و فروش کالاهای ساخت داخل نکرده است. از طرفی خیلی از بانک‌ها نیز همچنان حاضر به همراهی با مردم در ارائه کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی نیستند. بانک‌ها معتقدند ارائه این نوع کارت‌ها نیازمند منابع لازم یا برخورداری متقاضیان از شرایط لازم است.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.