19 آبان, 1395

سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم به نفع تولیدکنندگان خارجی است

ابراهیم رزاقی با طبیعی دانستن کاهش صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته بیان داشت: طبیعی است کشوری که در شرایط رکود به سر می برد با کاهش تولید و به تبع آن کاهش صادرات مواجه باشد.

،ابراهیم رزاقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره افزایش یا کاهش سهم ایران در تجارت بین الملل به خبرنگار تراز گفت: مثلا اگر ما صادرات نفت و پتروشیمی یا مواد اولیه بیشتری داشته باشیم ولی در مقابل بیشتر هم وارد کنیم، هیچ ارزشی برای ملت ندارد بلکه با این کار  تنها اشتغال زایی را کاهش و اختلاف طبقاتی و فقر را زیاد می کنیم. در مقابل  اگر حجم صادراتمان در اقتصاد بین الملل به حداقل برسد ولی کالاهایی با ارزش افزوده و نهایی صادر کنیم مثلا به جای مواد اولیه پتروشیمی کالاهای ساخته شده از پتروشیمی با حجم کمتر را صادر کنیم بسیار مطلوب است.

رزاقی با تاکید بر این موضوع که ما با تولید داخلی زندگی می کنیم و احتیاجی به واردات نداریم خاطرنشان کرد: اشتغال با توجه به ظرفیت های داخل یک کشور به وجود می آید و فقر از  این طریق کاهش یافته و کشور حتی اگر تکنولوژیش هم پایین تر باشد با تولیدات خودش اداره می شود باز هم نیازی درآمد ارزی ندارد.


این کارشناس اقتصادی با اشاره به رضایت دولتمردان یازدهم از وضعیت فعلی اقتصاد در کشور تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که برخی از مسئولان کشور مثبت شدن تراز تجاری یا کاهش تورم را به عنوان دستاورد اقتصادی دولت یازدهم مطرح می کنند. در حالیکه این موارد نه تنها موجب افتخار نیست بلکه یک خطر بزرگ برای اقتصاد ایران است چرا که بر این اساس مسئولین گمان می کنند واقعا اوضاع اقتصادی مناسب بوده و کار بزرگی برای اقتصاد کرده اند.

رزاقی اظهار داشت: اشکال کار این جاست که دولت پیرو سیاست هایی است که در نهایت باعث افزایش بیکاری و فقر شده و به خام فروشی نفت از سوی ما دامن می زند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یکی از مشکلات اقتصاد ایران این است کالاهای صادراتی در اقتصاد ما ارزش افزوده بالایی نداشته و عمدتا به صورت خام و مواد اولیه یا در نهایت مونتآز و سرهم بندی صادر می شوند. مشکل بزرگ دیگری که اقتصاد ایران را  تهدید می کند پایین بودن سود تولید کننده است و این در حالی است که اکثر این تولیدات غیر ازمحصولات کشاورزی مونتاژی است.


وی در ادامه با طبیعی دانستن کاهش صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته بیان داشت: طبیعی است کشوری که در شرایط رکود به سر می برد با کاهش تولید و به تبع آن کاهش صادرات مواجه باشد. این موضوع نشان می دهد که مسئولین ما از لحاظ اقتصادی تنها به فکر صادرات نفت، مواد پتروشیمی ، میعانات گازی هستند و توجه چندانی به صادرات غیر نفتی به معنای حقیقی آن ندارند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: عمده سیاست های دولت در راستای واردات با کمک ارزهای دولتی و سیاست های تعدیل اقتصادی است که  تنها به نفع تولید کنندگان خارجی خواهد بود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.