18 آبان, 1395

حال و روز صنعت خوب نیست/ افزایش صادرات غیرنفتی تنها راه حل خروج از رکود است

لاهوتی افزود: با توجه به شرایط موجود می توان گفت: اقداماتی از قبیل ایجاد انضباط مالی بر کشور ، مدیریت بهینه دولت و ورود و خروج ارز متناسب با درآمدها اقداماتی مثبت دولت در سه سال اخیر بوده است که جای تشکر دارد اما این موضوع که سهم اقتصاد ایران از تجارت جهانی کاهش پیدا کرده نگران کننده است.

محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق با اشاره به رشد منفی ۲۰ درصدی اقتصاد ایران در واردات و صادرات به خبرنگار تراز گفت: این موضوع  نشان دهنده این است که اقتصاد ایران نسبت به سال ۹۲ کوچکتر شده و حجم تجارت خارجی ما نیز کاهش یافته است. وی افزود: با توجه به شرایط موجود می توان گفت: اقداماتی از قبیل ایجاد انضباط مالی بر کشور ، مدیریت بهینه دولت و ورود و خروج ارز متناسب با درآمدها اقداماتی مثبت دولت در سه سال اخیر بوده است که جای تشکر دارد اما این موضوع که سهم اقتصاد ایران از تجارت جهانی کاهش پیدا کرده نگران کننده است. لاهوتی تصریح کرد: البته در گذشته نیز وضعیت ما متناسب با حجم اقتصادمان نبود اما در چند سال اخیر این حجم کوچکتر نیز شده است که باید برای افزایش حجم صادرات تلاش بیشتری به خرج داد.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران درباره کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای در سال ۹۴ خاطرنشان کرد: به هر حال این هم یکی از نکات دیگری است که جای نگرانی دارد چرا که ۸۰ تا ۸۵ درصد از واردات ما کالاهای واسطه ای تولید و سرمایه تولید است که این موضوع نشان دهنده این است که حال و روز صنعت ما خوب نیست . وی ادامه داد: البته ما در برخی از کالاهای اساسی مانند  گندم به خودکفایی رسیده و از این طریق واردات این کالا به کشور کاهش یافته است که بخشی از  کاهش واردات مربوط به این قسمت ها است.  

لاهوتی با تاکید بر افزایش صادرات اظهار داشت: قطعا راه خروج از رکود، اهتمام ویژه به موضوع صادرات است، چرا که قدرت خرید مردم در بازار داخل به دلیل رکود و فریز شدن منابع و معوقات بانکی کاهش یافته است، لذا اگر ما بازار صادرات را برای خروج از رکود انتخاب نکنیم با اتکای صرف به بازارهای داخلی نمی توانیم از رکود خارج شویم. این فعال اقتصادی افزود: لذا افزایش صادرات دور از ذهن نبوده و قابل انتظار است، اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که، اگر چه تراز تجاری صادرات و واردات رسمی کشور مثبت شده و دولت هم از آن به عنوان یک دستاورد یاد می کند اما در این بین باید پدیده شوم قاچاق را هم در نظر گرفت. وی ادامه داد:  میزان قاچاق تقریبا از نظر حجم ارزی با واردات قانونی کشور برابری می کند، به طوریکه خود ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آماری در حدود  ۱۵ میلیارد دلار را اعلام کرده است. این عضو اتاق بازرگانی در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مجموع  تجارت خارجی و واقعیت آن را محاسبه کنیم لاجرم باید به موضوع قاچاق نیز توجه داشته باشیم.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.