11 آبان, 1395

اولین انحراف دولت در اقتصاد مقاومتی تقلیل آن به اولویت در تخصیص بودجه است!

اولین گام انحرافی دولت در ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، تقلیل سیاست های اقتصاد مقاومتی به ستاد اقتصاد مقاومتی و بعدها تقلیلش به انجام یک سری پروژه و اولویت در تخصیص بودجه بود.

بیژن عبدی اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره مفهوم اقتصاد دانش بنیان و ملزومات رسیدن به آن به خبرنگار تراز گفت: در بندهای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه آمده است: باید ضریب نفوذ تکنولوژی های مختلف در کشور افزایش یابد. این در حالی است که باید دانست خود همین ضریب نفوذ تکنولوژی چه تعریف و ویژگی هایی دارد. وی در ادامه افزود: به زبان ساده می توان تکنولوژی را فرآیند تولید کالاهایی دانست که در گذشته به صورت مونتاژکاری بوده و اقتصاد کشور با تولید آن قصد دارد یک قدم به سمت درون زایی و تکیه به توانمندی های داخلی حرکت کند.

عبدی تصریح کرد: اسم این کار دانش بنیان کردن یا درون زایی اقتصاد است. یعنی اگر امروز حدود ۲۰ درصد از تجهیزات ما در بخش های مختلف استخراج و پالایش صنعت نفت توسط شرکت های خارجی انجام می شود دولت بتواند طی یک برنامه حمایتی این ۲۰ درصد را در زمان مشخصی به ۳۰ یا ۵۰ درصد افزایش دهد.


این کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر وجود اولویت بندی در اقتصاد خاطرنشان کرد: توانمندسازی جامعه و اقتصاد به وجود برنامه نیاز دارد. لذا آنچه از یک برنامه مبتنی بر اقتصاد مقاومتی انتظار می رود این است که اگر گفتیم انرژی هسته ای یا کاهش نرخ بیکاری اولویت اول ما است باید تحت هر شرایطی این فرآیند را دنبال کنیم. الان مشکل اصلی صنایع کوچک ما این است که اگر چه میلیون ها فارغ التحصیل که دارای پتانسیل بالایی برای حضور در عرصه تولید هستند داریم اما فضاها این قدر تنگ و تاریک است و دولت در این فرآیندها مانع ایجاد کرده است که باید مجلس و دولت با هم موانع را شناسایی کرده و با بستن راه های سوء استفاده ورود مردم به این عرصه ها را تسهیل کنند.


عبدی با اشاره به ضرورت اصلاح نظام بانکی کشور تصریح کرد: خیل عظیمی از واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل در کشور به دلیل نداشتن نقدینگی لازم است. خیلی از این کمبود نقدینگی ها با ریال و برخی با دلار و ارز حل می شود که اگر آقایان معتقدند تحریم ها لغو شده است خب به صورت آرام بخشی از این دلارها را به صورت اعتبار و ال سی بازکنند.


این کارشناس اقتصادی با اشاره به پروژه محور بودن برنامه های توسعه در ایران اظهار داشت: عموما وزارتخانه ها و سازمان ها براساس منافع بخشی خودشان پروژه هایی را در نظر می گیرند که بر اساس نفوذ و لابی خود در سازمان مدیریت دارد مقداری کم و بیش از این پروژه ها را مصوب می کنند.

وی با انتقاد از وجود چنین رویه ایی در تصویب برنامه های توسعه تصریح کرد: تخصیص بودجه بر اساس چانه زنی و نفوذ دستگاه های مختلف باعث جهت دار و هدفمند نبودن برنامه های توسعه می شود.


 وی درباره لایحه برنامه ششم توسعه که چندی قبل از سوی دولت به مجلس ارائه شد خاطرنشان کرد: به قدری آیتم های موجود در این لایحه کلی و بی خاصیت بود که در برخی از موارد به شدت ریز و در برخی از مواد صرفا همان تکالیف اجرایی دولت مورد اشاره قرار گرفته است. این موارد اصلا نیازی به مصوبه مجلس نداشته و در حال حاضر نیز در حال انجام است.


این استاد دانشگاه در خاتمه خاطرنشان کرد: اولین گام انحرافی دولت در ارائه لایحه برنامه ششم توسعه تقلیل سیاست های اقتصاد مقاومتی به ستاد اقتصاد مقاومتی و بعدها تقلیلش به انجام یک سری پروژه و اولویت در تخصیص بودجه بود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.