11 آبان, 1395

دانشگاه نهادی اثرگذار برای شناخت و تبیین اقتصاد مقاومتی به جامعه است

دانشگاه باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند،یکی از نقش های دانشگاه در تحقق اقتصاد مقاومتی این است که در زمینه اقتصاد دانش بنیان پیشتاز باشد.

منصور زراءنژاد در گفت و گویی در رابطه با نقش دانشگاه ها در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: مفهوم اقتصاد مقاومتی، یک الگوی بومی اسلامی و یک رویکرد علمی است که کاملاً براساس نیازهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران طراحی شده است و سیاستی است که هدف آن اصلاح ساختار اقتصاد ایران است.

وی گفت: حمایت از تولیدات داخلی، افزایش بهره وری، مبارزه با رانت خواری، شفاف سازی فعالیت های اقتصادی از نشانه ها و الزامات اقتصاد مقاومتی است.

زراءنژاد با اشاره به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی افزود: همه سازمان ها و نهادها دراین رابطه وظایفی دارند، دانشگاه نیز در این راستا وظایفی را برعهده دارد.

دانشگاه باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند، یکی از نقش های دانشگاه در تحقق اقتصاد مقاومتی این است که در زمینه اقتصاد دانش بنیان پیشتاز باشد.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تولیدات دانشگاه ازجمله کتاب، نشریات و مقالات باید بگونه ای باشد که ناظر برحل مشکلات جامعه باشد، تجاری سازی محصولات تولیدی، پیاده سازی نظام نوآوری برای ارتقاء جایگاه علمی کشور از دیکر نقش های دانشگاه در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

زراءنژاد افزود: دانشگاه می تواند در تغییر ساختار اقتصاد کشور تاثیر بسزایی بگذارد، هردانشگاه باید اقدام به تشکیل کمیسیون های اقتصاد مقاومتی نماید هم درسطح اساتید، هم در سطح دانشجویان
باید شوراسازی کنیم، دستگاه های اجرایی باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی راهکار ارائه دهند، از تجارب دانشگاه های دیگر استفاده و در خصوص مدل مفهومی و الگوی بومی که مربوط به شرایط منطقه است فعال باشند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اساتید برتر در خصوص نقش دانشگاه در اقتصاد مقاومتی و تاثیر آن در جامعه گفت: وقتی ما به نقش دانشگاه در تغییر اقتصاد مقاومتی، تحقق اقتصاد مقاومتی و ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی صحبت می کنیم معنی آن این است که دانشگاه به عنوان یک نهاد اثر گذار می تواند کمک کند به جامعه تا اقتصاد مقاومتی بیشتر تبیین و شناخته شود.

زراءنژاد یادآور شد: به عنوان گفتمان رایج بین مردم، مسئولین، ارکان مختلف تصمیم گیر و آحاد جامعه مطرح شود، وقتی بحث می کنیم که یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی این است که دانشگاه باید به نوآوری علمی وظایفی که که در سند جامع علمی کشور پیش بینی شده اقدام کند.

وی با بیان اینکه نقشی که دانشگاه در اقتصاد دانش بنیاد دارد بر می گردد به اقتصاد جامعه و اینکه ما بتوانیم از طرح ها، پایان نامه ها استفاده مطلوب کنیم ادامه داد: پس نقش دانشگاه ترویج گفتمان، بسط و گسترش و تئوریزه کردن مفهوم اقتصاد مقاومتی است که اثر آن دقیقا برمی گردد به جامعه و این عملا نقش دانشگاه در پیاده کردن اقتصاد مقاومتی در جامعه است.

وی در رابطه با عملکرد دانشگاه ها از ابتدای سال تاکنون در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: تلاش و زحمت زیادی در دانشگاه ها کشیده شد، در تبیین سیاست های کلی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری استقبال خوبی صورت پذیرفت، آثار خوبی منتشر شد، کمیسیون های متعددی تشکیل، همایش ها و سمینارهای زیادی برگزار شده است.

این استاد دانشگاه افزود: در سطح تحصیلات تکمیلی نیز پایان نامه ها و رساله هایی تدوین شده و بعضا در حال اجرا ست، اما کافی نیست هنوز راه طولانی در پیش د اریم و این راه باید  توسط دانشگاه طی شود اما باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی فقط بحث و گفتگو و سمینار نیست.

وی خاطرنشان کرد: حرکت دانشگاه در بحث اقتصاد مقاومتی باید تبدیل شود به عمل و این یعنی اگرچه اقدامات دانشگاه لازم است اما کافی نیست و دانشگاه باید در حل مسائل و مشکلات کشور به صورت فعال حضور داشته باشد و کمک کند.

زراءنژاد تاکید کرد: اگر دانشگاه توانست خودش را با الزامات و سیاست های اقتصاد مقاومتی همراه کند کمک بسیار خوبی خواهد بود و می توان گفت با گفتمان سازی اقدامات خوبی صورت گرفته ولی گام های عملی بیشتری باید برداشته شود.

وی بیان داشت: البته دانشگاه بخشی از پیکره اقتصاد مقاومتی است و در فاز اول دانشگاه بد عمل نکرده اما دانشگاه ها باید برنامه ریزی کنند تا به صورت عملی هم در کمیسیون ها، کارگروه ها و شوراها حضور فعال و اثرگذاری داشته باشند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.