10 آبان, 1395

اقتصاد دانش بنیان به منابع انسانی نوآور نیاز دارد

مسئول شبکه نوآوری ستاد فناوری های نرم و هویت ساز گفت: اقتصاد دانش بنیان صرفا به منابع انسانی زیاد نیاز ندارد. جامعه ما خوشبختانه جوانان زیادی دارد اما اقتصاد دانش بنیان به منابع زیاد دانشی نیازدارد. منابع انسانی که بتوانند نوآوری کنند.

دکتر سهیل پایدار در برنامه رادیو گفتگو گفت:  یکی از مهمترین بخش هایی که باعث آسیب به اقتصاد می شود، وابستگی زیاد اقتصاد به نفت است. در واقع ما داریم منابع خدادادی را می فروشیم و از طریق آن اقتصاد را می چرخانیم.
وی اضافه کرد: اقتصاد دانش بنیان در برابر این قرار می گیرد یعنی با گذر اقتصاد نفت محور و خام فروشی، به اقتصاد دانش بنیان می رسد. اقتصاد دانش بنیان صرفا به منابع انسانی زیاد نیاز ندارد. جامعه ما خوشبختانه جوانان زیادی دارد اما اقتصاد دانش بنیان به منابع زیاد دانشی نیازدارد. منابع انسانی که بتوانند نوآوری کنند.
مسئول شبکه نوآوری ستاد فناوری های نرم و هویت ساز رسیدن به اقتصاد دانش بنیان را نیازمند تغییر دانشگاه دانست و عنوان داشت: تا وقتی سیاست گذاری سطح کلانی انجام نشده باشد، دانشجویان به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند. دانشگاه ها سه نسل دارند؛ دانشگاه آموزش محور که صرفا آموزش می دهد که می تواند دانش آموخته قوی خارج شود ولی الزاما نمی تواند کاری انجام دهد. نسل دوم دانشگاه ها، دانشگاه پژوهش محور است. این دانشگاه دانشجو را با دنیای واقعی درگیر می کند بهتر محیط را  درک می کند. نسل سوم دانشگاه ها، دانشگاه کارآفرین است یعنی خروجی دانشگاه کار است. سرمایه انسانی دانشی که می تواند اقتصاد دانش بنیان را به وجود بیاورد، از دانشگاه کارآفرین خارج می شود.
وی تصریح کرد: البته صرفا دانشگاه ها نباید تغییر کنند، بلکه اتفاقات زیادی باید در سطح جامعه بیافتد و نیاز به ایجاد بسترهای مناسب جهت کارآفرینی هستیم. ما نمی توانیم بنشینیم تا دانشگاه هایمان درست شوند، دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم. برای این مهم نیاز است، نهادی واسط ایجاد شود که یکی از وظایف معاونت علمی ریاست جمهوری همین است و شرکت های دانش بنیان یکی از ساز و کارهایی بوده که در همین راستا انجام شده است.
برنامه "گفت وگوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفتگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.
برنامه " گفت وگوی اقتصادی" با موضوع نقش دانشجویان در تحقق اقتصاد مقاومتی و با حضور دکتر سهیل پایدار مسئول شبکه نوآوری ستاد فناوری های نرم و هویت ساز روی آنتن رفت.

منبع : ایمنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.