10 آبان, 1395

۱۰ راهکار عملیاتی در مسیر اقتصاد مقاومتی

یک کارشناس بازار کار با ارزیابی عملکرد دولت در زمینه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای مقابله با بحران بیکاری، گفت: استناد به گزارش‌های مرکز آمار و روند فزآینده تعداد بیکاران نشان از خواب و غفلت عمیق دولت دارد.

آرمان حاجیان‌فر، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره ارزیابی عملکرد دولت در مواجهه با بحران بیکاری و همچنین عملکرد اقتصاد مقاومتی در جریان اداره کشور به آخرین گزارش وضعیت بیکاری مرکز آمار ایران در بهار ۱۳۹۵ در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری در بهار امسال با ۱٫۴ درصد رشد نسبت به بهار سال گذشته به ۱۲٫۲ درصد رسیده که بر اساس همین گزارش تعداد بیکاران به رقمی معادل نزدیک به ۳ میلیون نفر رسید.

وی افزود: پیش بینی ‌می‌شود این تعداد تا پایان سال جاری به ۴٫۵ میلیون نفر افزایش یابد؛ این در حالیست که گزارش صندوق بین المللی پول حاکی از افزایش نرخ بیکاری ایران به ۱۱٫۳ درصد و همچنین افزایش سالیانه ۱٫۲ میلیون نفری جمعیت بیکاران کشور است.

این کارشناس بازار کار معتقد است که در اقتصاد ایران، بیکاری از موضوعات مشتقه بوده و وجود و راهکارهای رفع آن در جامعه به عوامل مختلفی بستگی دارد و بی عزم جدی دولت معضل آن مرتفع نخواهد شد چراکه خط مشی اقتصادی دولت کاتالیزور تسهیل اشتغالزایی کشور محسوب می‌شود.

حاجیان فر تصریح کرد: به عنوان مثال در دوران رکود اقتصادی انتظار کاهش جمعیت جویای کار وجود نداشته بلکه با توجه به نرخ پایین رشد اقتصادی، شرایط بکارگیری نیروی کار برای کارفرمایان میسر نیست.

وی با بیان اینکه در اهمیت و فراگیری مسئله اشتغال برای کشورهای مختلف این نکته قابل توجه است که مهمترین شاخص به عنوان برگ برنده رئیس جمهور امریکا در انتخابات ۲۰۰۸ ارائه برنامه‌های استراتژیک برای حل معضل بیکاری و چالش‌های آینده آن کشور بود، گفت:  در حال حاضر برای رفع معضل اشتغال و پیشگیری از تبعات بعدی بیکاری نیروی کار باید پیشنهاداتی مدنظر دولت قرار گیرد و با ایجاد بسترهای لازم از بحرانی «بیکاری» که از آن به عنوان بزرگترین چالش قرن حاضر یاد می‌کنند، جلوگیری کند.

این کارشناس اقتصای به راهکارهای مختلفی برای مقابله با بحران بیکاری در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: مدیریت بازار کالاها و تولیدات داخلی، تعیین پتانسیل بازارهای خارجی و اطلاع رسانی بخش خصوصی از بسترهای صادرات و کمک به رونق تولیدات صادرات محور، استفاده از تجربیات قبلی از جمله شکست طرح‌های بنگاه‌های زودباده یا پرداخت تسهیلات خوداشتغالی در کنار توسعه همه جانبه صنعت توریسم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: ایجاد رونق اقتصادی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به سرمایه‌داران خارجی و تضمین و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت و ایجاد بستر فعالیت شرکت‌های چند ملیتی، استفاده از دو راهبرد خانه در بازار و بازار در خانه و همچنین بهره‌مندی شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی از معافیت‌های مالیاتی در قبال بکارگیری بیکاران از جمله دیگر این راهکارهاست.

حاجیان فر با تأکید بر اینکه نهادینه کردن اقتصاد مقاومتی در تمام مشی‌های اقتصادی و فرهنگ‌سازی درخصوص خرید محصولات داخلی همسو با افزایش کیفیت کالاهای داخلی می‌تواند در کاهش خطرات و آسیب‌های آینده بحران بیکاری در آینده بکاهد، خاطرنشان کرد: لزوم خروج صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی برای خروج از انحصار دولت و زمینه‌سازی توسعه و ایجاد بسترهای فعالیت بنگاه‌های خرد در قالب تعاونی‌ منجر به افزایش ایجاد اشتغال خواهد شد که متاسفانه دولت از آن‌ها غفلت کرده است.

این کارشناس ارشد بازار کار در پایان با بیان این مطلب که متولیان اشتغال‌زایی باید با برنامه‌های علمی، مدون، منطقی و بهره‌گیری از تجربیات قبلی و بدور از شتاب‌زدگی قطار صنعت کشور را به راه اندازند، گفت: مسئولان باید از ورود کشور به چالش‌های بیکاری در سال‌های آینده با توجه به راهکارهای عملیاتی ارائه شده، ممانعت کنند.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.