2 آذر, 1394
دبیر انجمن برنج کشور:

وزارت جهاد نیاز واقعی به واردات برنج را اعلام کند

دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به آزاد شدن واردات برنج گفت: وزارت جهاد کشاورزی مقدار مورد نیاز برای واردات برنج را اعلام کند تا این محصول طبق برنامه‌ریزی به کشور وارد شود.

جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور  در مورد آزاد شدن برنج و نیاز وارداتی به این محصول، گفت: برای حمایت از تولید داخلی برنج وزارت جهاد کشاورزی امسال بخشنامه‌ای صادر کرد و مطابق آن مقرر شد تا از ابتدای تیر تا آخر آبان برنج وارد کشور نشود.

وی افزود: البته این ممنوعیت واردات برنج  بدان معنی نیست که هیچ برنجی د ر این مدت وارد کشور نشده است چرا که زمان ورود کشتی‌ها وارداتی را به دلیل مسائل مختلف گمرکی و حوادث غیرمترقبه بطور کاملا دقیق نمی‌توان تعیین کرد.

علیزاده شایق با بیان اینکه میزان مورد نیاز برای واردات برنج نکته مهمی است که هنوز وزارت جهاد کشاورزی مقدار آن را اعلام نکرده، تصریح کرد: با توجه به میزان تولید برنج در سال جاری وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند مقدار مورد نیاز برنج وارداتی را اعلام کند.

دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به آمار گمرک مبنی بر  واردات ۴۳۷ هزار تنی برنج در ۷ ماهه اول امسال، بیان داشت:  آمار گمرک سوال برانگیز است زیرا علیرغم ممنوعیت واردات در ۴ ماه از سال، در این مدت هم برنج وارد شده است.

وی تصریح کرد: مجوزهای واردات برنج باید به لحاظ وزنی و زمانی سقف کاملا مشخص داشته باشد تا در صورتی که یک واردکننده که مجوز واردات اخذ کرده به هر دلیل نتواند واردات انجام دهد بلافاصله متقاضی بعدی جایگزین آن شود.

علیزاده شایق گفت: فروردین ۹۲ جلسه‌ای در سازمان بازرسی کل کشور با حضور نماینده سازمان بازرسی کل کشور و نماینده وزارت صنعت معدن و تجارت و ۲۳ نماینده از ارگان‌های مسئول در مورد مسائل مربوط به واردات برنج برگزار شد و در آنجا نماینده وزارت صنعت اعلام کرد که با توجه به ثبت سفارش ۹۰۰ هزار تنی برای واردات برنج، دیگر ثبت سفارشی برای واردات آن انجام نمی‌شود.

وی افزود: اما تا الان هر چه برنج وارد می‌شود به ثبت سفارش‌های قبلی نسبت داده می‌شود.

دبیر انجمن برنج کشور بیان داشت: مصرف سرانه برنج را وزارت جهاد کشاورزی ۳۷ کیلوگرم اعلام کرده و براین اساس نیاز سالانه ۳ میلیون تن است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی مقدار تولید امسال برنج را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن اعلام کرده است اما از نظر انجمن میزان تولید دو میلیون تن است، بنابراین با احتساب ۳ میلیون تن برنج مورد نیاز باید حدود یک میلیون تن برنج به کشور وارد شود در حالی که در ۷ ماهه ابتدای امسال هم طبق آمار گمرک ۴۳۷ هزار تن برنج وارد شده است.

علیزاده شایق تأکید کرد: برای واردات برنج باید براساس برنامه‌ریزی عمل شود.

بر اساس این گزارش: در پی مصوبه شورای اقتصاد، واردات برنج به شرط اخذ مابه‌ التفاوت ۵۰۰ تومانی در هر کیلوگرم از سوی گمرک و از ۴ آذر ۹۴ به مدت سه ماه و با امکان تمدید حداکثر یک ماه آزاد است.

این واردات در پی مصوبه شورای اقتصاد و برای تامین نیاز داخلی به برنج اعلام شده است.

در این نامه آمده است، کلیه واردات برنج باید حد اکثر تا ۳۱ تیر ۱۳۹۵ وارد کشور شود، تا مشکلی برای کشاورزان در فصل برداشت برنج در سال آینده ایجاد نشود.

گرفتن مابه التفاوت برنج وارداتی به ازای هر کیلوگرم ۵۰۰۰ ریال از سوی گمرک در این نامه الزام شده است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.