9 آبان, 1395

سیاست‌های انقباضی دولت حجم اقتصادی ایران را کاهش داد/ با رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد فاصله زیادی داریم

رضا پدیدار گفت: به دلیل محدودیت‌ها و توزیع نامناسب مالی و سیاست‌های انقباضی دولت و همچنین کند شدن چرخه تولید، به طور کلی حجم اقتصادی کشور کاهش پیدا کرده است.

آمارهای منتشر شده درخصوص صادرت و واردات سال ۹۴ برای اولین بار در طول ۳۷ سال گذشته تراز تجاری اقتصاد ایران را مثبت نشان داد. اتفاقی که در ابتدا برخی از حامیان دولت از آن به عنوان یک موفقیت در عرصه اقتصاد یاد کردند. با این وجود با نگاهی به لیست صادرات و واردات کشور در سال ۹۴ متوجه می شویم این مثبت شدن تراز تجاری را نمی توان یک دستاورد و پیروزی بزرگ برای دولت تلقی کرد چرا که این اتفاق بیشتر از اینکه به واسطه غلبه صادرات بر واردات رخ داده باشد به دلیل کاهش و افت شدید خرید و فروشهای خارجی ایران و همچنین غیر طبیعی بودن شرایط اقتصادی کشورمان رخ داده است. ضمن اینکه نمی توان از کاهش شدید قیمت جهانی بسیاری از کالاها نیز غافل بود که به نوبه سهم بسزایی در این موضوع داشته است.


رضا پدیدار، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران درباره دلایل مثبت شدن تراز تجاری ایران در سال ۹۴ به خبرنگار تراز گفت: به دلیل محدودیت‌ها و توزیع نامناسب مالی و سیاست‌های انقباضی دولت و همچنین کند شدن چرخه تولید، به طور کلی حجم اقتصادی کشور کاهش پیدا کرده است. وی افزود: اگر چه با توجه به شرایط موجود و گشایش ها و اقداماتی که صورت گرفته است می توان مدعی بود از رکود اقتصادی عبور کرده ایم اما تارسیدن به رشد ۸ درصدی اقتصاد مندرج در سند چشم‌انداز و برنامه ششم توسعه فاصله بسیاری داریم.

پدیدارخاطرنشان کرد: میزان واردات و صادرات کشور مطابق با نیازهای کل کشور نیست که در نتیجه آن گردش اقتصادی کاهش یافته است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: باید تلاش دولت درجهت افزایش درآمد ملی و ایجاد گردش اقتصادی مثبت و افزایش میزان صادرات نفتی و غیرنفتی باشد تا ضریب توسعه‌ کشور نیز رشد قابل توجهی داشته باشد.


این عضو اتاق ایران در ادامه تصریح کرد: علاوه برآن، کشور  به افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم داخلی و جذب سرمایه خارجی نیاز مبرمی دارد تا با مثبت شدن جریان توسعه کشور و عادی شدن شرایط اقتصادی بسیاری از مشکلات موجود مرتفع شود.

وی درخاتمه خاطرنشان کرد: باید بررسی کنیم که در این شرایط میزان واردات ما چه مقدار بوده و با مقایسه آن با میزان صادرات ما در شرایط عادی این شبهات را برطرف کنیم.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.