8 آبان, 1395

فرهنگ استقلال اقتصادی بستر تحقق شعار سال است

مشاغل خانگی ضمن ارتقای سطح اقتصادی خانواده‌ها، در زمره مشاغل مناسب و کارآمد برای زنان محسوب می‌شود که در کنار رسیدگی به امور خانه‌‌داری، زمینه مناسب را برای اشتغال آن‌ها، شکوفایی خلاقیت‌ها، کارآفرینی و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی فراهم می‌کند.

 از زمانی که رهبر معظم انقلاب در شهریورماه سال ۱۳۸۹ در دیدار با کارآفرینان برای نخستین بار واژه اقتصاد مقاومتی را مطرح و مفهومی از آن ارائه کردند هر کدام از نهادها و سازمان‌ها، شرح وظایفی را در دستور کار خود قرار دادند اما شواهد نشان می‌دهد در این میان نقش نهادهای اجتماعی کوچک‌تر همچون خانواده و از آن مهم‌تر زنان، در تحقق اهداف این نوع اقتصاد چندان مورد توجه واقع نشده است در حالی‌که نقش این قشر از جامعه به خاطر مدیریت خانه و خانواده و تاثیر مهم آن در فرهنگ‌سازی و نقش فعال آنان در مشاغل خانگی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که زن در خانواده در راستای تحقق «اقتصاد مقاومتی» و به طور کلی فرهنگ و اقتصاد خانواده نقش محورگونه‌ای را ایفا می‌کند.

مشاغل خانگی نقشی مهم در احیای برخی هنرها و صنایع دستی خانگی فراموش شده و جایگاه بانوان در اقتصاد خانواده، توسعه تولید داخلی و افزایش روحیه خودباوری در بانوان دارد و به عنوان الگویی موفق برای اشتغال بانوان قادر است ضمن کمک به اقتصاد، تامین امنیت روانی و استحکام بنیان خانواده، زمینه بروز خلاقیت و نوآوری علاقه‌مندان به فعالیت‌های اجتماعی را فراهم کند.

مشاغل خانگی بانوان گزینه‌ای کارآمد برای عملیاتی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

شاهرخ شهابی، مدرس کارآفرینی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد حوزه بانوان کارآفرین جامعه است گفت: اساس کار اقتصاد مقاومتی، گسستن ریسمان‌های نیازمندی به چرخه‌های تامین غیرخودی ‌است. این اقتصاد درون‌زا بوده و در خود پایه‌ مستحکمی داردکه تهدیدات منطقه‌ای و جهانی قادر به متضرر ساختن آن نیست.

وی با اشاره به اینکه از دیر باز کار خانگی مادران ایرانی علاوه بر پیشگیری از گسست نهاد خانواده، کسب سود اقتصادی و تحکیم نظام خانواده را فراهم ساخته است افزود: کسب وکار خانگی پدیده‌ جدیدی نیست بلکه در نتیجه تغییر و تحولات زندگی بشری، این مقوله مورد توجه بیشتری قرار گرفته و تئوری‌های مدیریتی حول محور این داشته بشری متمرکز گردیده تا با ابزارهای نوین علمی، این کسب و کار روز به روز توسعه یابد و این بار نه به عنوان عامل گذران اوقات فراغت بلکه به عنوان گزینه‌ای کارآمد در راستای عملیاتی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد استفاده و بهره‌برداری قرارگیرد.

 کارشناس ارشد مدیریت مالی، کارهای خانگی را در کاهش نرخ بیکاری، پیشگیری از اختلافات خانوادگی،کاهش افسردگی و اختلالات روحی روانی زنان از طریق پرکردن اوقات بیکاری موثر خواند و اظهار داشت: با توجه به هماهنگی این نوع کسب و کار با مشاغل مناسب زنان و نیز خطرات مترتب بر بانوان در محیط‌های کاری خارج از منزل و مشکلات تربیتی فرزندان و نیز محدودیت ظرفیت پذیرش نیروی انسانی در ادارات و شرکت‌ها، مشاغل خانگی بهترین راهکار برای حضور مفید بانوان در عرصه اقتصادی می‌تواند باشد.

شهابی با بیان اینکه کسب و کار خانگی می‌تواند منبعی درآمدزا برای زنان خودسرپرست و بی‌سرپرست باشد تصریح کرد: همه سیاست‌گذاران اقتصاد کشور وظیفه دارند با دیدی علمی، نظری دوباره و توجه ویژه‌ای به این مهم داشته باشند تا ظرفیت‌های نهفته در این بخش به خودشکوفایی برسد و بیش از پیش شاهد آبادانی ایران اسلامی و نیز تحقق بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی باشیم.

اختصاص زمان کافی به زندگی خصوصی، مهم‌ترین مزیت کسب و کار خانگی بانوان

وی مزیت نسبی کسب و کار خانگی را حذف رفت و آمدهای روزانه به محل کار و صرفه‌جویی در هزینه سفرهای درون شهری، ایجاد محیط مطبوع و مساعد برای فعالیت بانوان بدون مشقات محیط کار رسمی، کارفرمایی خود و عدم الزام به پذیرش تحکم دیگران، افزایش درآمد خانواده‌، کاهش هزینه بالاسری تولید کالا، ادغام انرژی به کارگرفته شده در منزل با انرژی مورد نیاز کسب و کار، عدم نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالا برای ایجاد زیرساخت‌ها و سهم‌بری عادلانه بانوان از اقتصاد ملی عنوان کرد.

شهابی تصریح کرد: امکان برخورداری از معافیت‌های قانونی مصرح در قانون، حرکت در راستای افزایش صادرات غیرنفتی، امکان اختصاص زمان کافی به امور منزل و زندگی خصوصی، تناسب با ویژگی‌های فردی شاغلان در کسب و کارهای خانگی، جلوگیری از تخلیه مناطق مسکونی روستایی و استفاده از فرصت‌های خاک خورده درون خانه‌ها، امکان استفاده از امکانات موجود در منزل و نیز فضاهای مسکونی از دیگر مزایای مشاغل خانگی بانوان است.

مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه نباید واقعیات موجود در خصوص معایب کسب و کار خانگی را نادیده گرفت اضافه کرد: احتمال انجام کار بیش از اندازه در خانه و خستگی، فرسودگی و بیماری ناشی ازکار افراطی، احساس تنهایی و انزوا، کاهش خلاقیت و انرژی ناشی از فقدان رقابت مستقیم، تداخل کار و زندگی و ایجاد عدم تمرکز ذهنی، بی‌ثباتی درآمد، عدم دسترسی به اطلاعات روزآمد از جمله معایبی است که این نوع کسب و کار دارد.

شهابی بر ایجاد توانمندی مقابله با این مشکلات در دارندگان کسب و کار خانگی تاکید و اضافه کرد: با برنامه‌ریزی مناسب و بسیج همه امکانات و پتانسیل‌های موجود در تمام عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و اداری، هر یک از کاستی‌های یاد شده به نوعی قابل حل است.

حضور بانوان در سیستم اقتصاد مقاومتی باید روان‌سازی شود

سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی شعبه اردبیل نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه تقویت مشاغل خانگی در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی موثر است، گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر مبنی بر حمایت و پشتیبانی از تولیدات داخلی و لزوم توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی می‌توانند به عنوان تکیه گاهی برای این دو بخش عمل کرده و علاوه بر مزایای کلان آن به درآمدزایی و استقلال خانواده نیز کمک کند.

سلیم پناهی سفر به سایر مناطق برای شناخت فرصت‌ها، الهام‌گیری از تبلیغات رسانه‌ای برای پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه، بررسی تجارب خود و پیشینیان در کسب و کارهای انجام شده، دریافت اخبار اقتصادی روزمره، رجوع به علاقه‌مندی‌های شخصی به شرط تجاری‌سازی، بهادادن به افکار جوانان مخصوصا دختران جوان، مهندسی مجدد داشته‌های جامعه و ایجاد محصول جدید، ارائه دوره‌های مبتنی برخلاقیت در جهت خلق ایده‌های نو و نهایتا افزایش بهره‌وری و بهبود دائم برای ارتقای کیفیت تولیدات را از راه‌های روان‌سازی حضور بانوان در سیستم اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.

وی ایجاد اتاق فکر اقتصادی خانواده برای خلق ایده‌های اقتصادی نو بالاخص در شب‌نشینی‌ها و تبدیل خانه‌ به سنگر اقتصاد مقاومتی را خواستار شد و افزود: تهیه فهرست نیازهای خود، نزدیکان و جامعه و اقدام برای پاسخ به آن نیاز، دقت در کسب و کارهای موجود و بررسی راه‌های انجام بهینه آن و تجزیه و تحلیل بخش صنایع دستی و گردشگری برای تولید صنایع دستی مطابق نیاز روز مصرف کننده می‌تواند در رونق کسب و کار خانگی بانوان موثر باشد.

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، ایجاد تسهیلات صادراتی جهت صدور محصولات تولیدی واحدهای مشاغل خانگی بانوان و حمایت تمام عیار دولت‌مردان و درک جایگاه کارآفرینی این نوع از کسب وکار از سوی آن‌ها و تقویت فرهنگ کسب وکار خانگی نزد خانواده‌ها را ضروری خواند.

پناهی افزود: فرهنگ‌سازی مثبت در جامعه و معرفی مزایای کسب و کار بخش اقتصاد مقاومتی می‌تواند در برون‌رفت از بن‌بست تامین شغل در فضاهای تکراری و پرهزینه کارآمد باشد.

وی به رسمیت شناختن کسب و کار این بخش به عنوان یک شغل در مراجع رسمی، ایجاد شرکت‌های مادر برای تجمیع کالاهای تولیدی در واحدهای کسب و کار کوچک، تقویت سیستم بازاریابی علمی برای روان‌سازی بازار، معرفی مزیت‌های کسب و کارهای مستقل از طریق رسانه‌ها، ایجاد نمایشگاه دائمی و فروشگاه‌ اینترنتی برای برای عرضه تولیدات حاصل از کسب و کارهای ایجاد شده، تامین منابع مالی مورد نیاز واحدهای کسب و کار، ایجاد دفاتر و مراکز مشاوره شغلی و حمایت از این مراکز، تامین مواد اولیه مرغوب با قیمت مناسب برای تولید کنندگان واحدهای کسب وکار را الزامات ایجاد و راه اندازی کسب و کار حوزه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

ترویج فرهنگ متکی بودن به خود موجب احیای اقتصاد مقاومتی می‌شود

از آنجا که در جوامع کنونی نیاز به احساس استقلال مالی در زنان تشدید شده و از سوی دیگر نوسانات اقتصادی، استفاده از فرصت‌های شغلی را با اهمیت بیشتری مطرح کرده از این رو موضوع مشاغل خانگی یکی از راهکارهایی است که ضمن ارتقای سطح اقتصادی خانواده ها، در زمره مشاغل مناسب و کارآمد برای زنان محسوب می‌شود که در کنار خانه‌داری و رسیدگی به امور خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزند زمینه مناسبی را برای اشتغال آن‌ها، شکوفایی خلاقیت‌ها و کارآفرینی فراهم می‌کند.

در پایان باید گفت اشتغال زنان در جریان توسعه، امری گریزناپذیر و در مواردی با شدت یافتن نیازهای فرد و جامعه ضروری است. در پی ضرورت وجود برخی مشاغل خدماتی ویژه بانوان و همچنین گسترش مشاغل خانگی و مسئله کارآفرینی زنان در سال‌های اخیر، زمینه ورود جدی آنان در فعالیت‌های اقتصادی در جامعه فراهم شده است که این امر به نوبه خود باعث اشتغال‌زایی و افزایش درآمد ملی می‌شود و امروزه می‌توان با اطلاع‌رسانی کارآمد توسط مردم و مسئولین، جامعه را با ایجاد اشتغال خانگی بانوان که شاید بهتر و بیشتر از دیگر مشاغل آزاد، نرخ بیکاری را در شهرها و روستاها کاهش می‌دهد و با هزینه کم و بهره‌مندی از وام‌های خود اشتغال‌زایی قابل اجراست آشنا کرد و فرهنگ متکی بودن به خود را که همانا بستر احیای اقتصاد مقاومتی را موجب خواهد شد ترویج داد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.