8 آبان, 1395

بهره‌مندی دستگاههای دولتی از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه طرحی به هیات امنا این صندوق خبر داد که بر اساس آن بخش‌های دولتی می‌توانند طبق شرایطی از خدمات لیزینگ این صندوق بهره مند شوند.

دکتر بهزاد سلطانی در همایش شرکت‌های دانش بنیان مواد و ساخت پیشرفته، سهم شرکت‌های دانش بنیان در GDP را کمتر از نیم درصد دانست که با هدفگذاری‌های صورت گرفته باید این سهم حداقل ۱۰ درصد باشد که بر این اساس باید ارزش افزوده این شرکت‌ها تا ۱۰ سال آینده ۲۰ برابر افزایش یابد.
وی رشد تکنولوژی را شامل «اقتصاد مبتنی بر منابع»، «اقتصاد مبتنی بر بهره وری اقتصادی» و « اقتصاد دانش بنیان و نوآوری» دانست و اظهار کرد: ما در وضعیتی میان اقتصاد مبتنی بر منابع و نوآوری هستیم و هنوز به مرحله بهره وری نرسیده‌ایم.
سلطانی بخش اعظمی از صنایع کشور را فناوری‌های پایین و متوسط عنوان کرد و ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان در سه نوع شرکت‌های «نوپا»، « تولیدی» و « صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان» تقسیم بندی شده اند. ۱۰ درصد فعالیت شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان ناشی از فرآیندهای فناورانه است.
وی به بیان سابقه تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و یادآور شد: براساس قانون باید ۳ هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد و تاکنون هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان از این میزان محقق شده است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به شرایط اختصاص تسهیلات این صندوق به شرکت‌های دانش بنیان، توضیح داد: به ثبت رساندن شرکت‌ها، اقتصادی بودن طرح‌ها، خصوصی و یا تعاونی بودن شرکت‌ها، دانش بنیان بودن طرح‌ها و دارا بودن ارزش افزوده بالا از جمله شرایط اختصاص تسهیلات این صندوق است.
وی تسهیلات قرض الحسنه ۴ درصد برای ساخت نمونه سازی را از جمله تسهیلات این صندوق نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۱ درصد برای سرمایه در گردش، صادرات و انتقال فناوری از دیگر خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی است که عمده شرکت‌های متقاضی نوپا و متوسط بوده‌اند.
سلطانی با اعلام خدمات لیزینگ با نرخ ۹ درصد برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان گفت: این خدمت تنها مشمول شرکت‌های خصوصی می‌شود ولی با توجه به تقاضای بخش‌های دولتی برای دریافت این خدمت طرحی به هیات امنای صندوق ارائه کردیم که در صورت تایید، بخش‌های دولتی در صورت تایید طرف‌های دولتی و ارائه ضمانت بانکی می‌توانند از خدمات لیزینگ بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: تامین دفاتر کار از دیگر تسهیلات این صندوق است که بر این اساس اگر حداقل ۱۰ شرکت در یک ساختمان تجمیع شوند از سوی صندوق ساختمان مناسبی خریداری می‌شود و با پرداخت ۲۰ درصد قیمت، ساختمان به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه آمارهایی از عملکرد این صندوق گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۶۲۹ شرکت به این صندوق طرح ارائه کرده‌اند که از این تعداد حدود ۵۵۰ طرح در دست بررسی است و مابقی آنها تعیین تکلیف شده است که به این ترتیب تعداد ۲ هزار و ۵۰ طرح در مدت ۳ سال تعیین تکلیف شده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه از تعداد ۲ هزار و ۵۰ طرح تعیین تکلیف شده تعداد ۷۰۰ طرح رد شده است، اضافه کرد: علاوه بر آن تعداد ۱۳۰۰ طرح تایید شده است و برای این تعداد شرکت تقاضای مبلغ  834 میلیارد تومان مصوب شده ‌است.
سلطانی با تاکید بر اینکه اعتبارات صندوق به صورت مرحله‌ای پرداخت می‌شود، خاطر نشان کرد: از ۸۳۴ میلیارد تومان مصوب حدود ۳۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است ضمن آنکه میزان تقاضای وام از سوی صاحبان ۵۵۰ طرح در دست بررسی بالغ بر ۸۱۰ میلیارد تومان می‌شود.
وی بیشترین اعتبارات ارائه شده را به حوزه‌های نفت و پتروشیمی و زیست فناوری دانست و یادآور شد: حوزه مواد پیشرفته از لحاظ میزان اعتبارات اختصاص داده شده از سوی صندوق در رتبه هفتم قرار دارد.
سلطانی با اشاره به برنامه‌های این صندوق به حوزه «ریز فناوری» گفت: به زیر شاخه‌های حوزه‌های فناوری کمتر توجه شده است و از این رو درصدد هستیم تا با ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری نقشه راه توسعه این فناوری‌ها را تدوین کنیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه توسعه فعالیت‌های دانش بنیان یادآور شد: این صندوق با بلوکه کردن ۱۰۰ میلیارد تومان در بانک‌ها اقدام به صدور ضمانت نامه برای این شرکت‌ها می‌کند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.