8 آبان, 1395

چرا برای پیاده روی «اربعین» نباید دلار خرید؟

یکی از مصادیقی که با رعایت آن می توان ابهت کاذب آیینه تمام نمای استکبار در سراسر جهان هستی را شکست، عدم استفاده زائران حسینی از ارز مرجع (دلار)! است؛ چرا که با استفاده از دلار با دست های خود به قدرت های بزرگ جهان، امکان تسلط بر خود را تقدیم نموده ایم.

نزدیک تر شدن اقتصادها و ادغام اقتصاد کشورها در فرآیند جهانی شدن، اثرات مثبت و منفی بسیاری را به دنبال داشته است. یکی از این اثرات در عرصه اقتصاد جهانی، بهره گیری از ارز مرجع در مبادلات به منظور تسهیل روابط تجاری بوده است. در جهان امروز هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که از اثرات جهانی شدن، مصون مانده و دچار تغییر نگشته است. 
 
اگر این فرآیند را با دید منصفانه نقد کنیم، برتری دلار به عنوان ارز مرجع در زمینه تسهیل مبادلات، نسبت به سایر ارزهای موجود در جهان، توجه ویژه ای را به خود جلب می کند که منافع بی شماری را برای صاحبان خود و تبعات سنگینی برای سایر کشورها به ارمغان خواهد آورد. به طور مثال استفاده کشورهای اسلامی از دلار، به ابرقدرت ها این امکان را می دهد که با کوچکترین تغییری در روند مدیریت و سیاستگذاری در زمینه های ارزی و در راستای اهداف استکباری خود، سایر کشورها را در مضیقه قرار داده و ایشان را مجبور به تسلیم کند.
 
امت مسلمان می‌بایست هر فرصتی را برای اعلام عملی انزجار خود از استکبار مغتنم شمرده و به بهترین وجه ممکن این نکته را به گوش جهانیان برساند که تحت هیچ شرایطی زیر بار سلطه بیگانگان و ایادی استکبار نرفته و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد؛ چراکه شور حسینی و ظلم پذیری هیچگاه در یک جامعه جمع نخواهد شد. پیاده روی و اجتماع میلیونی زائران حسینی در ایام اربعین، فرصت مناسبی برای به نمایش گذاشتن عزّت، همدلی، اقتدار و یکپارچگی امت مسلمان است که با اقتدا به سالار شهیدان در مسیر حق، به جهانیان و علی الخصوص ابرقدرت های جهان ثابت می کنند که تحت هیچ شرایطی زیر بار ظلم قرار نگرفته و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. 
 
یکی از مصادیقی که با رعایت آن می توان ابهت کاذب آیینه تمام نمای استکبار در سراسر جهان هستی را شکست، عدم استفاده زائران حسینی از ارز مرجع (دلار)! است؛ چرا که با استفاده از دلار با دست های خود به قدرت های بزرگ جهان، امکان تسلط بر خود را تقدیم نموده ایم. باید توجه داشت که مدیریت دلار در دست کسانی است که به هیچ قانون و اصولی ملزم نبوده و همه دین، شرافت و قانون ایشان، در منافع مادی شان خلاصه شده است که اقتضای این نوع از نگاه این امر بوده که ایشان تنها می توانند پیرو قوانین جنگنده خود باشند.
با توجه به این نکته که وابستگی به دلار جز آسیب پذیری و شکست برای کشور، محصولی به ارمغان نخواهد آورد، اقتدا به سالار شهیدان در زمینه زندگی عزتمندانه ایجاب می کند که دلار، طی اقدامی نمادین و ضد استکبار از جریان سفر به عراق در ایام اربعین حسینی حذف شده و زائران نیازهای خود را در طول سفر تا حد امکان با پول خود و یا در شرایط ضرورت با دینار عراقی برطرف نمایند تا از این طریق، مسلمانان بار دیگر ظلم ستیزی خود را پیش چشم جهانیان به نمایش بگذارند.
احمد نوروزی
 
*عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی

منبع : فردا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.