8 آبان, 1395

فرار از پرداخت حقوق گمرکی ۱۵ میلیون دلار کالا با کارت بازرگانی یکبار مصرف

قاچاقچیان تنها با استفاده از یک کارت بازرگانی یکبار مصرف، از پرداخت حقوق گمرکی واردات ۱۵ میلیون دلار کالا فرار کرده اند.

بر اساس اسناد موجود در سالهای ۹۴ و ۹۵ سود جویان با استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف اقدام به واردات۱۵میلیون دلار ظروف شیشه‌ای به کشور از طریق گمرکات جنوب کشور کرده‌اند و با توجه به آنکه صاحب اصلی کارت با دریافت مبلغ ناچیز کارت را در اختیار غیر قرار داده و  توان مالی چندانی ندارد عملا ضرر سنگین مالیاتی به دولت وارد شده است.

در این رابطه سود جویان  در اواسط سال ۱۳۹۴ برای فردی به نام ز. م با مدرک تحصیلی سیکل اقدام به تهیه کارت بازرگانی می‌کنند. بر اساس اسناد موجود دو فقره کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی برای این فرد صادر میشود.

در مدت ۵ماه  با کارت بازرگانی حقوقی به نام شرکت بازرگانی ش.ک.ب، ۲۰اظهار نامه  به ارزش قریب به هشت میلیون دلار با ۲۶۰ فقره وکالت نامه ثبت می‌شود. همچنین در مدت ۳ ماه با کارت بازرگانی حقیقی این شخص ۱۶۸ فقره اظهار نامه به ارزش دلاری ۷میلیون دلار با ۴مورد وکالتنامه برای واردات کالا ثبت می‌شود. در مجموع با استفاده از دو کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی ۸میلیون دلار واردات انجام می‌شود.

از آنجا که زمان تسویه بدهی مالیات برای وارد کننده معمولا یک ساله در نظر گرفته می‌شود سوء استفاده کنندگان از این حاشیه امنیت برای واردات بدون پرداخت مالیات بهره می‌برند. در این مورد با توجه به حجم بالای اظهار نامه‌ها مامورین به این مورد مشکوک شده و با تحقیقات بیشتر مشخص می‌شود صاحب اصلی کارت کوچکترین آشنایی با فرایند تجارت خارجی نداشته و با دریافت کمتر از ده میلیون تومان اسناد مربوط به تهیه کارت بازرگانی را امضا کرده است.

بر اساس این گزارش اجناس وارد شده با استفاده از این کارتهای بازرگانی عمدتا دستگاه های آزمایش ، درپوش شیشه،  توستر، مخلوط کن و آسیاب و قطعات بالابرهای آبگون  بوده است. همچنین متخلفین برای ترخیص کالا از گمرکات شهید رجایی و منطقه ویژه بوشهر استفاده میکرده‌اند.

گفتنی است از دیگر تخلفات رخ داده با این دو کارت بازرگانی  اظهار ناصحیح بوده است، در نهایت نیز محصولات وارد شده تحت عنوان شیشه آلات به دلیل اظهار ناصحیح مشمول اخذ ما به التفاوت گردیده است.

فرد مذکور در اردیبهشت ماه سال جاری با مشخص شدن سو استفاده ۱۵میلیون دلاری با این دو کارت بازرگانی، تقاضای ابطال کارتها را می‌نماید.

به گزارش تسنیم، در خرداد ماه سال جاری به دلیل غیر قانونی بودن واگذاری کارت بازرگانی به اشخاص غیر،  تقاضای ابطال  این کارتهای بازرگانی به سازمان توسعه تجارت داده می‌شود.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.