8 آبان, 1395

غربی‌ها به دنبال نهادینه کردن تحریم ها هستند/ FATF در راستای نهادینه کردن تحریم هاست

ابراهیم کارخانه ای درباره عملکرد مسئولان دولت یازدهم نسبت به عدم اجرای تعهدات طرف غربی بیان داشت: ما شاهد آن هستیم که مسئولان به کلی تحریم ها و برجام و تعهدات آمریکا را فراموش کرده‌ و امروز کلا موضوع مورد توجه بحث FATF شده‌ است. یعنی طرف غربی زمین بازی را خیلی فریبکارانه عوض کرده است.

ابراهیم کارخانه ای نماینده سابق مجلس درباره ایرادات و نگرانی های موجود درباره FATF به خبرنگار تراز گفت: پیوستن به این معاهده یک خود تحریمی محسوب می شود که به نظرم  از تحریم های آمریکا نسبت به ایران نیز بدتر بوده و تبعات سنگینی برای کشور خواهد داشت.

وی در ادامه افزود : در دهه هشتاد تعدادی از کشورها، مجمع MCTR  را تاسیس کردند. که فعالیت این مجمع به معنی رژیم کنترل فناوری موشکی بود تا بتوانند به این وسیله تمام فعالیت‌های موشکی همه کشور‌ها را هم تحت کنترل خود داشته باشند. اخیرا هم که مسئله FATF تحت لوای گروه موسوم به اقدام مالی، مبارزه با پولشویی و تروریست در دستور کار قرار گرفته است که این موضوع ظاهر ماجرا است.


وی در باره سبقه و تاریخچه FATF اظهار داشت: در سال ۱۹۸۹ گروه موسوم به G۸ این نهاد را پایه‌گذاری کردند که در ابتدا قرار بود با پولشویی مبارزه کرده و در جریانات مالی موجود شفافیت ایجاد کند. جالب است بدانیم کشورهایی که سالانه کمک‌های هنگفتی به تروریسم می‌کنند، دم از شفاف‌سازی و مبارزه با تروریسم می‌زنند.

رئیس سابق کمیته هسته‌ای مجلس خاطرنشان کرد: ایجاد چنین نهادهایی فقط برای محدود کردن کشورهایی است که با سیاست‌های آنها هم‌ راستا نیستند. یعنی آن ها کشورهایی را که در راستای سیاست های آنها فعالیت نمی‌کنند تروریست نامیده و محدودشان می‌کنند. جالب اینجاست که دو کشور ایران و کره شمالی در لیست سیاه این نهاد قرارد دارند. در صورتی که همه می دانند این دو کشور از بسیاری از دیگر کشورها در زمینه شفافیت مالی عملکرد بهتری داشته اند.  


کارخانه ای درباره عملکرد مسئولان دولت یازدهم نسبت به عدم اجرای تعهدات طرف غربی بیان داشت: ما شاهد آن هستیم که مسئولان به کلی تحریم ها و برجام و تعهدات آمریکا را فراموش کرده‌ و امروز کلا موضوع مورد توجه بحث FATF شده‌ است. یعنی طرف غربی زمین بازی را خیلی فریبکارانه عوض کرده است.


این کارشناس اقتصادی در ادامه خاطرنشان کرد: این اقدام غربی‌ها باعث پایداری و نهادینه شدن تحریم ها می‌شود. چرا که جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت زیر بار حرف‌های آنها نرفته و محور مقاومت را رها نمی‌کند. لذا هر زمان با کوچکترین اقدام می‌توانند ما را محکوم کرده و بگویند شما با تروریست ها همکاری می‌کنید و تحریم‌های پولی و بانکی را نیز به شرایط اولیه بازگردانند، لذا به نظرم FATF در جهت نهادینه کردن تحریم هاست.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.