5 آبان, 1395

معیار اشتغال رقیق شد، ۷۴۰ هزار شغل اضافه شد

در حالی مسئولان از ایجاد شغل برای ۷۴۰هزار نفر خبر می‌دهند، که معیار شاغل بودن فعالیت از ۱۶ ساعت در هفته به یک ساعت در هفته کاهش یافته است.

در روزهای اخیر از سوی مسئولان، آمارهای مختلفی درباره نرخ بیکاری و اشتغال زایی در سال جاری منتشر شده است. نکته مهم در این‌ خصوص اینکه مشخص نیست تفاوت آمارهای ارائه شده از کجا نشات گرفته است.

یکی از مراجع مهم اعلام نرخ بیکاری مرکز آمار ایران است.  گفتنی است آمار اشتغالی که از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود بر حسب فعالیت یک ساعت در هفته محاسبه می‌شود. به گفته مسئولان مرکز آمار ایران این معیار، یک شاخص بین المللی بوده و هدف از به کارگیری آن مشخص کردن نرخ بیکاری خالص بوده است. در واقع این شاخص، نشان می‌دهد حکومتها تا چه میزان توانسته اند حداقل شغل را ایجاد کنند و مشخصا ارتباطی به تامین شرایط لازم برای حداقل معاش ندارد. در روزهای اخیر در رابطه با آمار اشتغال مراکز و مسئولان مختلف، گزارشهایی را ارائه کردند که به نظر میرسد دارای تفاوتهایی باشند. 

رئیس جمهور در خصوص آمار اشتغال در همایش ملی روستا و عشایر گفت:  امسال برای اولین بار بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، متقاضی اشتغال ‌بوده و وارد صحنه اشتغال شده‌اند. جدای از این عدد به نظر میرسد، بررسی آمار از شکاف ۴۶۰ هزار نفری میزان بیکاری تا اشتغال ایجاد شده، حکایت دارد.

در همین رابطه معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: در سه ماهه نخست سال جاری  740 هزار نفر شغل جدید ایجاد شده است. به عبارتی از ۱٫۲ میلیون متقاضی جویای کار ۷۴۰ هزار نفر جذب بازار کار شده‌اند که  فاصله ۴۶۰ هزار نفری بین نیروی کار متقاضی و ایجاد شغل جدید را نشان می‌دهد. امیر باقری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه  معتقد است، در طول برنامه ششم سالانه ۹۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی خواهیم داشت که ۶۵۰ هزار نفر از این تعداد باید وارد بازار کار شوند. بنا به گفته این مقام سازمان برنامه و بودجه، جدای از وضعیت بیکاری در شرایط فعلی باید درباره شرایط بیکاران در سالهای بعد نیز چاره‌ای اندیشید.

همچنین به گفته مسئول دفتر سرشماری جمعیت مرکز آمار ایران در بهار ۹۵ نرخ بیکاری ۱۲٫۲درصد بوده که در این بین نرخ بیکاری جوانان (۱۵تا ۲۴ سال) ۲۷٫۸ درصد بوده است. 

مدیر دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران  ادامه داد، در بهار سال جاری نرخ  مشارکت اقتصادی ۳۹٫۵ درصد بوده است. این مقام مرتبط با حوزه اشتغال در مرکز آمار اعلام کرد، در دوره مذکور  نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ۲۰درصد می‌باشد که  این رقم در دوره مشابه سال گذشته ۱۸٫۵ درصد بوده است. 

بنی هاشمی تاکید کرد، از بهار ۹۴ تا بهار ۹۵ یک میلیون و ۲۴۰هزار نفر به خیل جمعیت فعال جویای کار اضافه شده است، که در این بین ۵۰۰هزار نفر بدون شغل مانده‌اند و ۷۴۰هزار نفر شغل پیدا کرده اند. 

به گزارش تسنیم، درسالهای گذشته معیار بیکاری مطلق در کشور، فعالیت ۱۶ ساعت در هفته بوده است، اما با توجه به شاخصهای بین المللی در نظر گرفته شده در کنوانسیونهای مرتبط با اشتغال سازمان ملل متحد، این معیار از ۱۶ به یک ساعت فعالیت در هفته تغییر کرده است. گفتنی است با تغییر این معیار نرخ بیکاری ۱٫۵ الی ۲درصد کاهش می یابد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.