4 آبان, 1395

حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان را اجتناب ناپذیر

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: بهترین راه برای دستیابی به این امر توجه به اشتغال، کارآفرینی و رفع بیکاری است و انجمن های علمی می توانند در این جهت با وزارت علوم همکاری کنند.

محمد فرهادی در چهارمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور با بیان اینکه توجه به علم، دانش و آگاهی بیش از پیش مورد نیاز است، اظهار کرد: لازم است در این حوزه سرمایه گذاری مناسبی صورت پذیرد و باید بودجه مناسبی به این حوزه اختصاص داده شود.
وی افزود: به نظر می رسد نیاز است مسئولان اولویت گذاری کنند و سرمایه گذاری در زمینه آموزش، علم، فناوری و نوآوری را مورد توجه بیشتری قرار دهند.
فرهادی، با تبیین نقش انجمن های علمی در بررسی بسیاری از مسائل کشور گفت: ۳۵۶ انجمن علمی فعال تایید شده غیر پزشکی داریم که طیف وسیعی از متخصصان در این انجمن ها حضور دارند که البته اقدامات خوبی نیز انجام می دهند.
فرهادی در ادامه با بیان اینکه در کشور تعداد دانشجو و دانشگاه بسیار زیاد است که باید در این زمینه حد و حدود را حفظ کنیم، افزود: در حال حاضر بیش از دو هزار و ۸۸۰ واحد آموزش عالی در کشور داریم که حدود پنج میلیون دانشجو در این واحدها در حال تحصیل هستند.
وی با اشاره به اینکه تعداد ۹۶ هزار نفر در دوره دکتری و بیش از ۳۵۰ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند، گفت: با توجه به این تعداد دانشجو، اگر پایان نامه های تحصیلات تکمیلی مسئله محور شوند، نتیجه در خور توجهی برای کشور به دست می آید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، فرهادی افزود: برای رفع مشکل بیکاری باید فکری شود و البته مسیر گذر از این موضوع دستیابی به رشد هشت درصدی در اقتصاد است که طبق برنامه ها امسال باید پنج درصد از این رشد اقتصادی محقق شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه اگر به رشد هشت درصدی اقتصادی برسیم، می توانیم حدود ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم، اظهار کرد: انجمن های علمی می توانند در این زمینه نقش خوبی را ایفا کنند و در مباحثی همچون بازنگری رشته های تحصیلی و ارتباط بین دانشگاه و صنعت اقدامات خوبی انجام دهند.
فرهادی به اقداماتی چون ضرورت کارورزی در صنعت اشاره کرد و گفت: در خصوص کارورزی در صنایع با وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن، تجارت هماهنگی های لازم به عمل آمده است.
وی ادامه داد: همچنین در راستای تحقق نوآوری، فناوری و توسعه تحقیق مبتنی بر دانش، تحول ابعاد ساختار مدیریتی و گسترش زیرساخت های موردنیاز و برنامه ریزی های آموزش عالی ، انجمن های علمی می توانند کمک های خوبی به وزارت علوم کنند.
فرهادی با تاکید بر اینکه انجمن های علمی، حل معضلات و مشکلات کشور را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: برای برون رفت از مشکلات اقتصادی و خروج از رکود الزامی است که به مباحث علم و دانش توجه ویژه ای شود.
وی تاکید کرد: انجمن های علمی باید برای رفع مشکلات کشور اظهارنظر و تحقیق کنند و من می گویم که وزارت علوم خانه شماست و می توانید به وزارت علوم کمک زیادی کنید.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.