4 آبان, 1395

همکاری مشترک پارلمان بخش خصوصی و مجلس برای بهبود فضای کسب و کار

پارلمان بخش خصوص و نمایندگان مجلس برای رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار نشست های دوره ای برگزار می کنند.

در نخستین نشست مشترک کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی ضمن بررسی چالش های پیش روی اقتصاد ایران راهکارهای حل مشکلات مالیاتی، بانکی، مبارزه با قاچاق و پدیده فساد، اجرای درست قوانین و نظارت بر حسن اجرای آن بحث و بررسی شد.

تشکیل کارگروه مشترک بررسی لوایح
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، تعامل سازنده بین اتاق و مجلس را قدمی موثر در پیشرفت امور اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: ارزیابی و هدف از این نشست را آشنایی جامع با چالش های اقتصادی و راهکارهای پیشنهادی فعالان اقتصادی است.
وی با بیان اینکه تامین مالی و نظام بانکی مهم ترین چالش پیش روی اقتصادی ایران در دستورکار کمیسیون قرار گرفته است؛ افزود: درحال حاضر نظام بانکی، نارضایتی آحاد مردم را به دنبال خود دارد. در این مورد با دولت مذاکراتی صورت گرفته و همچنان همکاری ها ادامه دارد. لایحه اصلاح بانک مرکزی و لایحه اصلاح قانون نظام بانکداری در حال بررسی هستند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار تشکیل کارگروهی در اتاق برای بررسی لوایح مذکور و اعلام نقطه نظرات فعالان اقتصادی به مجلس ظرف ۲۵ روز آینده شد.
پورابراهیمی با بیان اینکه موضوع مالیات ها هم اکنون در دستورکار نمایندگان مجلس است گفت: بسته به روز رسانی شده قوانین این بخش تا هفته آینده نهایی می شود.
وی از عملیاتی شدن طرح جامع نظام مالیاتی کشور تا پایان سال در کل استانها خبرداد و افزود: تصویب کلیات قانون امور گمرکی، تصویب کلیات اصلاح موادی از قانون مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تعیین تکلیف تک نرخی شدن ارز و اتخاذ تدابیر مورد نیاز این سیاست ، بررسی ابعاد تاسیس بورس ارز، حذف دلار به عنوان تنها ارز مورد استفاده در مبادلات و توافق بر پیمانهای پولی چند جانبه برای رهایی از محدودیت های ناشی از تحریم ها از اولویتهای کاری کمیسیون اقتصادی مجلس است.
بهبود فضای کسب و کار خواست اصلی بخش خصوصی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز در این نشست رکود، کمبود تقاضا، منابع اندک مالی و در نهایت برخوردهای غیر تولیدی از سوی متولیان امر را مهم ترین موانع اقتصادی امروز کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه نگاه ها نسبت به شرایط پیچیده و حساس امروز اقتصاد عادی است و جای خالی برنامه ها و تصمیمات ویژه متناسب با وضعیت امروزی به شدت احساس می شود.
رئیس اتاق ایران دغدغه اصلی بخش خصوصی را بهبود فضای کسب و کار عنوان تاکید کرد : با وجود این همه اشتیاق برای سرمایه گذاری خارجی در نهایت با دلسرد شدن سرمایه گذار چه داخلی و چه خارجی مواجه خواهیم شد و فرصتها را از دست می دهیم.
وی در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در گذشته برنامه ها بلندپروازانه تدوین می شد و غیر از برنامه سوم توسعه در هیچ کدام از برنامه ها توفیق خاصی نداشتیم. رعایت نگاه واقع بینانه خواسته اصلی بخش خصوصی از مجلس و دولت است.
رئیس اتاق ایران با تاکید بر لزوم تقویت بعد نظارتی مجلس گفت: اجرای نادرست قوانین لطمه سنگینی بر اقتصاد کشور وارد می کند.

تحقق اهدف برنامه ششم مستلزم تامین زیرساختها
ابراهیم بهادرانی، مسئول ستاد برنامه ششم توسعه اتاق ایران نیز در ادامه این نشست مشترک با بیان اینکه وضعیت اقتصادی ایران ظرف ۱۰ سال گذشته نسبت به کشورهای منطقه بدتر شده است گفت: رشد اقتصادی ایران در این مدت ۲٫۴ درصد در ترکیه ۵٫۲ درصد و در عربستان ۳٫۷ درصد برآورد می شود. در سال ۲۰۰۵ میلادی میزان تولید ناخالص داخلی ایران برابر با ۳۹۷ میلیارد دلار بوده و در سال ۲۰۱۴ به ۴۰۴ میلیارد دلار رسیده است. این رقم در ترکیه طی سال ۲۰۰۵ برابر با ۶۱۴ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ در حدود ۸۰۶ میلیارد دلار بوده است. در عربستان نیز طی سال ۲۰۰۵ میزان تولید ناخالص داخلی ۴۲۹ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷۵۲ میلیارد دلار برآرود شده است.
وی با اشاره هدفگذاری های قتصادی کشور که در برنامه ششم توسعه گفت: اگر زیرساخت های لازم فراهم شود به هیچ یکی از اهداف تعیین شده دست پیدا نمی کنیم. رشد اقتصادی ۸ درصد، رشد ۳٫۹ درصدی اشتغال، رشد ۱۵٫۴ درصدی سرمایه گذاری و رشد ۲٫۸ درصدی بهره وری به اصلاح محیط کسب وکار نیاز دارد.

بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد نیست
قاسمی معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس مشکل اصلی را عدم وفاق بر راهکارها و شیوه های مبارزه با مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: هنوز در کشور، بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد نیست و در این کش مکش بخش عمومی غیردولتی است که میدان داری می کند.
وی تاکید کرد: درک نادرست مجلس و دولت از جایگاه یکدیگر چالش دیگریست که در این میان وجود دارد. باید توجه کرد که مجلس نهاد سیاسی است و نه نهاد کارشناسی.
قاسمی افزود: بخش خصوصی باید متحول شود و بداند که استمهال بدهی ها، نهاده های ارزان قیمت و برخی بخشش ها در پرداخت مالیات مربوط به دوران وابستگی به درآمدهای نفتی بود. از طرف دیگر پروژه های نیمه تمام در سطح کشور وجود دارد که حتی اگر بهره برداری هم شوند دیگر توجیه اقتصادی ندارند. این طرح ها تنها به دولت مربوط نیست.

ضرورت خروج دولت از تامین اجتماعی
محمود تولایی، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی، اتاق ایران تدوین آیین نامه های قوانین را شتاب زده دانست و خواستار جلوگیری از فشارهای دیوان محاسبات در اجرای برخی بخشنامه ها که حتی بعضا ابطال نیز شده اند، شد.
وی ناکارآمدی تامین اجتماعی در کشور را نیز گوشزد کرد و خروج دولت از این بخش را به عنوان راه حل پیشنهاد داد.

مطالبه مالیات موهوم جرم است
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران مطالبه مالیات موهوم را جرم تلقی کرد و گفت: در حال حاضر از کاری که انجام نگرفته درخواست مالیات می کنند. مالیات ندادن جرم است ولی کسب وکاری صورت نگرفته که مالیات آن پرداخت شود.
این فعال اقتصادی ادامه داد: درامدهای نفتی را سرمایه گذاری کنید تا بنگاه ها فعال شوند و مالیات بپردازند.

جلوگیری از فرار سرمایه
فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران جلوگیری از فرار سرمایه را گامی مثبت در رهایی اقتصاد کشور از چالش های موجود و حرکت به سمت جذب سرمایه گذاری های خارجی برشمرد.
وی همچنین روند کار پنجره واحد در بخش سرمایه گذاری را مورد انتقاد قرار داد و خواستار رسیدگی به وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شد.

ضرورت کشف نرخ واقعی ارز
ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران کشف واقعی نرخ ارز را ضروری دانست و تاکید کرد: اهداف و برنامه های تعیین شده با حقایق اقتصادی در تضاد است. چرا از آنچه در اقتصاد مقاومتی تکلیف شده تبعیت نمی شود.
این عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تدوین راهبرد توسعه صنعتی را یکی از برنامه های اتاق برشمرد و از مجلس درخواست کرد که با تصویب یک قانون اجازه ندهد که هر دولت بعد از در اختیار گرفتن قدرت این راهبرد را تغییر دهد.


با تسلط دولت برارز راه اندازی بورس ارز بی معنا است
سیدرضی آقامیری، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران، گفت: اگر قرار است بخش خصوصی وارد میدان نشود هیچ کدام از برنامه های توسعه ای کشور اجرایی نمی شود.
وی تک نرخی شدن ارز را مهم دانست و در مورد بورس ارز گفت: در کشوری که دولت بر ارز تسلط کامل دارد، ایجاد بورس ارز بی معناست.

معوقات ، مشکل اصلی شبکه بانکی
کوروش پرویزیان، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران از هم گسیختگی و پیچیدگی قوانین بانکی را به عنوان یک معضل جدی مطرح کرد و گفت: معضل معوقات بانکی همچنان ادامه دارد. بانک ها با عدم بازگشت منابع به ویژه منابع ارزی دست و پنجه نرم می کنند.
محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات بازبینی قانون قاچاق کالا و ارز را مهم ارزیابی و تشریح کرد: این کار باید ریشه ای انجام شود در غیراین صورت فایده ای ندارد. در هیچ کشوری دست کم در منطقه شاهد این میزان کالای قاچاق نیستیم.
بر اساس اظهارات وی طی سه دهه گذشته برای حمایت از تولید، از یک سو با تعرفه ها بازی و از طرف دیگر نرخ ارز را سرکوب کردیم که همه این موارد قاچاق را تقویت کرد.
این فعال اقتصادی در مورد رسیدگی به موضوع مالیات ها از نمایندگان خواست که شناسایی افرادی که در سطح بالا تجارت می کنند اما تا کنون مالیاتی پرداخت نکرده اند را در برنامه کاری خود قرار دهند.

منبع : صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.