3 آبان, 1395

اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد دانش بنیان است که کشور را در مقابل مشکلات و آسیب‌ها حفظ می‌کند

وحید احمدی گفت: دانشگاهی که می‌خواهد در سطح و تراز بین‌المللی باشد قطعا می‌تواند پروژه‌های بزرگ کشور را حل کند و در حل پروژه‌های اقتصادی ایفای نقش کند.

احمدی در جلسه توجیهی ارتقای ۵ دانشگاه برتر و ۵ پژوهشگاه برتر با تراز بین‌المللی ضمن بیان تاریخچه‌ای از شکل‌گیری بحث اقتصاد مقاومتی در وزارت علوم اظهار داشت: بحث اقتصاد مقاومتی در سال ۹۳ در وزارت علوم مطرح شد و پس از برگزاری جلسات متعدد در این خصوص، این وزارتخانه نخستین دستگاه در بین دستگاه‌های دولتی بود که برنامه اقتصاد مقاومتی مرتبط با آموزش عالی را ارائه کرد و در شورای عالی اقتصاد به تصویب رساند.
وی با بیان اینکه شورای اقتصاد مقاومتی، بخش توسعه نیروی انسانی دانشی را برعهده این وزارتخانه قرار داده بیان داشت: چهار پروژه بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش آفرینی و کارآفرینی، طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور، تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی و طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه‌ها در حل معضلات کلان دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کشور، نقش اساسی در اقتصاد مقاومتی دارد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه تفکر اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد دانش بنیان، تکنولوژی و فناوری است که بتواند کشور را در مقابل تنش‌ها، مشکلات و آسیب‌ها مصون نگه دارد و حرکت رو به جلو داشته باشد.
احمدی خاطرنشان کرد: دانشگاه کارآفرین، دانشگاهی است که افرادی را تربیت می‌کند که زایش کار دارند و این دانشگاه قطعا فردی را پرورش می‌دهد که می‌تواند آثار اقتصادی ایجاد کند.
وی در مورد تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشیبرتر کشور به تراز بین‌المللی اظهار داشت: در این خصوص نیازمند مدلی هستیم که بتوانیم در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی به سطح بالاتر برویم، به عبارتی می‌خواهیم فرآیندی انتخاب‌گر داشته باشیم تا در رقابتی سازنده زمینه رشد و هم‌افزایی را ایجاد کنیم.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.