3 آبان, 1395

نبود راهکارهای اجرایی مهمترین دلایل عدم تحقق اهداف برنامه ششم در ایران است!

رضا مقدس اظهار داشت: داشتن برنامه به معنای داشتن یک هدف مشخص با منابع و راهکارهای معیین برای رسیدن به این هدف است. اولین ایراد در تاخیر تصویب برنامه این است که رسیدن به اهداف مدنظری که می خواهیم به آن برسیم به تاخیر می افتد.

رضا مقدس رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه با اشاره به عدم نظارت و تعریف راهکارهای اجرایی به عنوان یکی از دلایل عدم موفقیت ما در تحقق اهداف برنامه به خبرنگار تراز گفت: اصالت صندوق توسعه ملی این است که از بعد نظارتی به بخش هایی که تشخیص داده می شود  دارای ارزش افزوده بوده و به اقتصاد کشور خدمت می کنند با ارائه تسهیلات کمک کند. در واقع صندوق توسعه ملی یک صندوق ذخیره برای کمک به این ابعاد است. مقدس خاطرنشان کرد: حال اگر این کمک ها در جهت این اهداف باشد مثبت بوده و بزرگ شدن دولت نیز محسوب نمی شود بلکه حالت مدیریت و نظارت دولت را دارد.  


عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره عدم واگذاری تصدی گری های دولتی به بخش خصوصی تصریح کرد: بخش هایی که باید واگذار شوند در اصل ۴۴ قید شده و باقی ماندن سایر تصدی گری ها در اختیار دولت، بزرگ شدن دولت محسوب نمی شود.  


وی درباره نظر برخی از کارشناسان درباره لایحه برنامه ششم و مغایرت آن با اصل ۴۴ به تراز گفت: طبق ماده ۷ این لایحه تسهیلات ارزی به بخش خصوصی واگذار شده و درباره حجم دولت کاهش می یابد. که واگذاری ۴۹ درصدی سهام این بنگاه ها به بخش غیر دولتی  یک نوع حمایت از بخش خصوصی محسوب می شود.


این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: داشتن برنامه به معنای داشتن یک هدف مشخص با  منابع و راهکارهای معیین برای رسیدن به این هدف است. اولین ایراد در تاخیر تصویب برنامه این است که رسیدن به اهداف مدنظری که می خواهیم به آن برسیم به دلایل مختلف به تاخیر می افتد.

مقدس در تشریح این موضوع بیان داشت: برای مثال مسیری را که شما باید دوروزه آن را طی کنید به خاطر تعلل رسیدن به مقصد برای شما بیش از  ۴ روز طول می کشد که مهمترین ایراد این اتفاق عقب افتادن توسعه کشور است. 

این کارشناس اقتصادی در خاتمه درباره دلایل این تاخیر خاطرنشان کرد: یک سری از دلایل این تاخیر درون زا و برخی برون زا است. که دلایل برون زای آن به دلیل همین مشکلات و تحریم های بین المللی است. امیدارم که حداقل تا پایان سال برنامه مصوب و تایید شود تا حداقل برای سال ۹۶ برنامه داشته باشیم.وگرنه این برنامه به دولت بعد موکول می شود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.