1 آذر, 1394
وزیر نفت در جمع خبرنگاران:

قیمت ۷۰ دلاری برای نفت خام مناسب است

وزیر نفت با اشاره موضوع نامه دوم خود به اوپک برای رعایت سقف تولید، گفت: اکثریت اعضای اوپک معتقدند قیمت حدود ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت قیمت مناسبی است.

وزیر نفت در حاشیه اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت:در حال حاضر اکثریت اوپک معتقدند که قیمت حدود ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت قیمت مناسبی است.

وی درباره اختلافات روسیه و برخی کشورهای عربی که باعث سقوط قیمت نفت شده است، تصریح کرد: روسیه عضو اوپک نیست و معقول نیست اعضای اوپک تصمیمات خود را مشروط به تصمیمات خارج از اوپک بکنند؛ ما عده‌ای هستیم که دور هم جمع شده‌ایم و خودمان در مورد کارهایمان تصمیم می‌گیریم.

وزیر نفت ادامه داد: اول لازم است همگرایی در اوپک ایجاد شود و سپس این همگرایی به تولیدکنندگان غیر اوپک تسری بیابد اما در حال حاضر اوپک خود به تنهایی همگرا نیست.

زنگنه درباره نامه دومی که به اوپک فرستاده بود، اظهار کرد: نامه من در مورد این بود که اوپک سقف ۳۰ میلیون بشکه‌ای خود را رعایت کند و بازگشت ایران را نیز منظور کند و این نامه دوم تاکید جدی‌تری بر این مساله بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در اجلاس اوپک تصمیم‌گیری در مورد این نامه خواهد شد، عنوان کرد: تصمیم‌گیری که مطرح نیست و ممکن است که این نامه بین اعضاء توزیع شود؛ اما اراده سیاسی اوپک با توجه به ترکیب اعضای آن و اجماع دور از دسترس است.

وزیر نفت در پاسخ به این‌که آیا وزارت نفت برنامه‌ای برای بازگشایی دفتر شرکت ملی نفت در آمریکای جنوبی دارد گفت: نه فعلا برنامه‌ای برای چنین امری نداریم.

زنگنه در ادامه درباره انرژی‌های نو و انرژی‌های فسیلی خاطر نشان کرد: رقم رشد این انرژی‌ها خیلی بالا می‌رود اما این‌که ۵۰ درصد از انرژی‌های کل جهان در سال ۲۰۲۵ توسط انرژی‌های نو و تجدید‌پذیر تامین شود ممکن نیست و جایگاه گاز و ذغال بالا می‌رود و جایگاه نفت کاهش خواهد یافت.

به گفته وی جایگاه ذغال به ۲۸ درصد و گاز به ۳۰ درصد ارتقاء خواهد یافت، اما درصد انرژی‌های تجدید‌پذیر تنها تا حدودی افزایش خواهد یافت و سوخت‌های فسیلی باقی‌خواهند ماند.

وزیر نفت ادامه داد: صحبت ما این است که در این بین چرا نباید گاز نقش بیشتری نسبت به زغال‌ سنگ داشته باشد.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.