2 آبان, 1395

لغو تحریم‌های بانکی ایران منجر به گسترش روابط تجاری می‌شود

مدیرکل اتاق بازرگانی لوکزامبورگ، تحریم ها را مانع روابط مالی و بانکی با ایران دانست و گفت: این خوشبینی درباره تغییر هر چه زودتر شرایط و عادی سازی روابط تجاری و افزایش حجم کنونی مناسبات اقتصادی وجود دارد.

کارلو تلن که همراه هیات بازرگانی لوکزامبورگ به سرپرستی معاون نخست وزیر این کشور به تهران سفر کرده است، در گفت و گو با ایرنا افزود: گرچه هنوز موانعی برای گسترش همکاری به چشم می خورد اما ایران در مسیر درست قرار دارد و ما امیدواریم بزودی حتی تحریم های داخلی آمریکا لغو شود و صاحبان کسب و کار بتوانند بدون نگرانی از همه ابزارهای مالی و برای توسعه فعالیت های خود استفاده کنند.
مدیرکل اتاق بازرگانی لوکزامبورگ از آغاز دوباره همکاری فعالان اقتصادی این کشور و ایران در پسابرجام خبر داد و گفت: حجم کنونی تجارت دو کشور به میزان پنج میلیون یورو است و باید افزایش یابد.
وی افزود: حجم کنونی تجارت دو کشور چشمگیر نیست اما اطمینان داریم این میزان به سرعت افزایش می یابد.
تلن گفت: شماری از شرکت های لوکزامبورگی در زمینه صنایع استیل، فناوری اطلاعات و ارتباطات و خدمات مشاوره ای فعالیت خود را در ایران آغاز کرده اند.
این اقتصاددان بلندپایه اتاق بازرگانی لوکزامبورگ ادامه داد: هدف ما برقراری و عادی سازی روابط تجاری فعالان اقتصادی دو کشور است و گام های خوبی در این زمینه برداشته ایم.
مدیرکل اتاق بازرگانی لوکزامبورگ گفت: هنوز قراردادی با ایران امضا نشده است اما در حال مذاکره و ترسیم چارچوب ها هستیم و قراردادهای همکاری پس از حصول اطمینان همه جانبه امضا می شود.
به گفته وی، لوکزامبورگ در زمینه هایی مانند توسعه زیرساخت ها، فناوری اطلاعات، ارتباطات راه دور و خودرو به همکاری با ایران علاقه مند است.
تلن ادامه داد: ایران با ۸۰ میلیون جمعیت، بازار بزرگی است و فرصت های کسب و کار زیادی دارد. لوکزامبورگ نیز کشوری واقع در وسط اروپا با اقتصادی بسیار متنوع است که می تواند بازار مطلوب و دلخواهی برای ایران باشد.
به گزارش ایرنا، وزیر اقتصاد لوکزامبورگ دیروز (دوشنبه) پس از دیدار با همتای ایرانی خود اعلام کرد قرار است قرارداد حمایت از سرمایه گذاری متقابل دو کشور در پایان همین ماه میلادی به امضا برسد.
وی ابراز علاقه کرد در زمینه قرارداد «اجتناب از اخذ مالیات مضاعف» نیز مذاکراتی برای همکاری های بیشتر دو کشور انجام شود.
اشنایدر همچنین در دیدار با رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تهران گفت: خوشبختانه با رفع تحریم ها شرایط برای همکاری بیشتر فراهم شده است و دیگر مانعی برای همکاری تجاری دو کشور وجود ندارد.
سیزدهم مردادماه «ژانو اربلدینگ» مدیر اموربین الملل اتاق لوکزامبورگ، اعلام کرد هیات اقتصادی و سرمایه گذاری لوکزامبورگ قصد دارد از بیست و ششم مهرماه به مدت ۱۰ روز برای ایجاد زمینه های همکاری مشترک و سرمایه گذاری مذاکراتی در تهران داشته باشد.
به گفته وی، زمینه همکاری دو کشور در صنایع فولاد، خودروسازی، خدمات هوایی، مهندسی، فضایی، ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم است.
آذرماه پارسال وزیر امورخارجه لوکزامبورگ در سفر به تهران و دیدار با رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از برقراری ارتباطات کارگزاری بانکی میان دو کشور استقبال کرده بود.
لوکزامبورگ کشور کوچکی در شمال اروپا به پایتختی شهر لوکزامبورگ است که با آلمان، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. این کشور با توجه به جمعیت پانصدهزار نفری خود از کشورهای ثروتمند اروپایی به حساب می آید.
تورم کم، نرخ رشد اقتصادی متوسط و سطح بالای نوآوری از مهمترین ویژگی های اقتصاد باثبات لوکزامبورگ است که در گروه اقتصادهای دارای درآمد بالا طبقه بندی می شود.
بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، لوکزامبورگ در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) دومین اقتصاد ثروتمند جهان پس از آمریکا با سرانه تولید ناخالص داخلی ۸۰ هزار و ۱۱۹ دلار بود.
لوکزامبورگ بزرگ ترین مرکز صندوق سرمایه گذاری و مهمترین مرکز بانکداری خصوصی در جهان است و اکنون سرمایه گذارانی از این کشور در بازار سرمایه ایران فعالند.

منبع : اخبار پول

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.