1 آبان, 1395

دریافت ضامن و وثیقه برای کارت اعتباری با ماهیت طرح بانک مرکزی در تضاد است/ کارت‌های اعتباری به تمام شاغلین دارای فیش حقوقی تعلق بگیرد

احمد اسدزاده در مورد درخواست وثیقه برای دریافت کارت اعتباری گفت: نباید برای دریافت این کارت ها از متقاضی ضامن یا وثایقی خواست چرا که در این صورت ماهیت اعتباری بودن خود را از دست داده و مانند تسهیلات یا وام های بانکی می شود.

احمد اسدزاده، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز درباره کارت های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی که ارائه آن از سوی دولت یازدهم مطرح شده است به خبرنگار تراز گفت: امروزه در همه جای دنیا گرفتن این وام ها یا کارت های اعتباری به عنوان حق ذاتی یک شهروند تلقی می شود. یعنی این طور نیست که ما بگوییم این کارت یا اعتبار به این فرد تعلق گرفته و به فرد دیگر نباید تعلق بگیرد.

اسدزاده تصریح کرد: بانک باید صرفا قدرت بازپرداخت فرد متقاضی را آن هم از طریق فیش حقوقی اعتبارسنجی کرده و بعد از اینکه مطمئن شد این فرد شاغل است با اعطای این کارت های اعتباری به وی موافقت کند.


عضو هیات علمی دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: نباید برای دریافت این کارت ها از متقاضی ضامن یا وثایقی از این قبیل خواست چرا که در این صورت ماهیت اعتباری بودن خود را از دست داده و مانند تسهیلات یا وام های بانکی می شود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان داشت: این فرهنگ باید جا افتاده و دولتمردان و مردم بدانند ارائه و داشتن کارت اعتباری کار خیلی بزرگی نبوده و امتیاز مهمی نیز محسوب نمی شود لذا افراد گیرنده آن نیز حتما نباید امتیاز ویژه ای داشته باشند.


وی افزود: این که قشر خاصی از مردم توسط دولت جدا شده و دولت بگوید این قشر خاص مثلا بازنشسته ها یا کارمندان فلان اداره نمی توانند و کارمندان اداره دیگر می توانند از این کارت ها استفاده کنند باعث تبعیض خواهد شد.

اسدزاده اظهار داشت: لذا به نظرم بهتر است بانک مرکزی فقط  جنبه تنظیم مقررات این طرح  را انجام دهد و بانک ها نیز حتما موظف شوند در راستای سیاست های دولت و بانک مرکزی حرکت کنند.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: انشالله فرهنگ استفاده از کارت های اعتباری و تزریق نقدینگی در مواقع لازم  در کشور مان جا افتاده و رایج شود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.