29 مهر, 1395

صادرات به عنوان یک بخش از تجارت خارجی امروزه یک الزام است

وزیر صنعت از برنامه‌ریزی برای افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات کالا و خدمات در سال جاری خبرداد و گفت: صادرات امسال به ۶۸ میلیارد دلار برسد.

محمدرضا نعمت‌زاده امروز در مراسم روز ملی صادرات، از هدفگذاری برای افزایش ده میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در سال جاری خبرداد و گفت: در برنامه ششم توسعه، برای صادرات غیرنفتی رشد ۱۵ درصدی پیش‌بینی شده است که بر این اساس، اگر افزایش ۱۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی محقق شود، رشد صادرات غیر نفتی امسال به ۲۰ درصد خواهد رسید.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ا ز صادرات ۲۸.۵ میلیارد دلاری کالا و خدمات در نیمه اول امسال خبرداد و افزود: این در شرایطی است که در سال ۵۸، حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از کشور صورت گرفت که در آن زمان نسبت صادرات غیرنفتی به کل صادرات حدود چهار درصد بود، اما این رقم اکنون به ۷۰٠ درصد ارتقا پیدا کرده است.
 
وی تصریح کرد: صادرات نباید مانعی پیش روی خود داشته باشد همانطور که در هیج کشوری برای صادرات، مانع و محدودیت قائل نمی‌شوند، این در شرایطی است که صادرات علاوه بر مسایل خارجی به دو عامل داخلی بستگی دارد؛ نخست مباحث مرتبط با دولت و قوای حاکمیت و دوم عواملی که به تولیدکنندگان و صادر کنندگان برمی‌گردد.
 
به گفته نعمت‌زاده، صادرات به عنوان یک بخش از تجارت خارجی، نه تنها یک اختیار بلکه امروزه یک الزام است؛ کشورهایی که در دهه های گذشته پیشرفت کرده‌اند، فقط از مسیر صادرات به این موقعیت دست یافته‌اند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.