28 مهر, 1395

بانکها به مردم کارت اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیونی نمیدهند/ تفکر اشتباه مدیران اقتصادی روحانی

ابراهیم رزاقی گفت: کارت های اعتباری شرایطی به وجود می آورند که به طور سوری خرید و فروش انجام شود و عملا وارد فضای خرید و فروش و دلالی می شود نه فضای مصرف. بانک ها هم از این قضیه خرسند نیستند چرا که خود بانک ها اکنون یکی از بزرگترین عوامل بازدارنده اقتصاد ایران هستند.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران به خبرنگار تراز گفت: مسائلی که از لحاظ اقتصادی در جامعه مطرح است با طرز تفکر مسؤلین اداره کننده اقتصاد کشور اصلا هم خوانی ندارد، چرا که مسؤلین برداشتی واقع بینانه از اقتصاد ندارند و از آن نا آگاهند.


وی افزود: هنوز از وعده دولت برای تخصیص کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی به مردم چندی نمی گذرد ولی به نظر می رسد بانک ها برای اعطای این کارت ها همکاری لازم را نمی کنند. رزاقی در ادامه با اشاره به نظرات برخی از کارشناسان اقتصادی درباره عدم کارگشا بودن این کارت ها برای حل رکود موجود خاطرنشان کرد: مسؤلین کشور با داشتن اندیشه های سرمایه ای لیبرال بیشتر به مسائل نگاه پولی دارند و تصورشان این است که مشکل اصلی مردم این است که پول برای خرید ندارند. لذا اگر به طریقی تزریق اعتبار کنند همه چیز درست می شود؛ در صورتی که اینطور نیست.


 این اقتصاددان تصریح کرد: در حال حاضر مسئولین به گونه ای برخورد می کنند  که انگار نه بحث بیکاری را تشخیص می دهند نه بحث فقر و رکود صنایع را؛ این می شود که اقتصاد در چنین وضعیتی گیر می کند.  


رزاقی اظهار داشت: وقتی در حال حاضر بالاترین نرخ سود در واردات است، خوب کالا وارد می کنند این در حالی است که هیچ تولید کننده داخلی هم نمی تواند اینقدر قیمت را پایین بیاورد که بتواند با تولیدات خارجی رقابت کند که یک چیزی حدود دو سوم بهایشان را عملا یارانه گرفته است.

وی در ادامه بیان داشت: دولت ایران برای حل بحران به جای تولیدکنندگان داخلی به وارد کننده کالای خارجی یارانه می دهد! که این موضوعی درست عکس آنچه در کشورهای توسعه یافته رخ می دهد است.

این کارشناس اقتصادی در خاتمه درباره طرح کارت های اعتباری خاطرنشان کرد: کارت های اعتباری شرایطی به وجود می آورند که به طور سوری خرید و فروش انجام شود و عملا وارد فضای خرید و فروش و دلالی می شود نه فضای مصرف. بانک ها هم از این قضیه خرسند نیستند چرا که خود  بانک ها اکنون یکی از بزرگترین عوامل بازدارنده اقتصاد ایران هستند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.