26 مهر, 1395

در زمینه اقتصاد مقاومتی نمره قبولی به دولت نمیدهم/برخی بدنبال تحریف اقتصاد مقاومتی هستند

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) به عملکرد دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی نمره قبولی نداد و گفت: تاکید بر فروش بیشتر نفت خام، بزرگنمایی تحریم ها در برنامه ها، حساب باز کردن روی سرمایه گذاری خارجی، واگذاری فعالیت های پیمانکاری به بیگانگان و تشدید مصرف کالاهای خارجی و لوکس، تحریف مفهوم اقتصاد مقاومتی٬ تضعیف تولید ملی٬ افزایش شکنندگی اقتصاد ملی و تخریب فرهنگ اقتصادی از جمله کارهای دولت در جهت تضعیف اقتصاد مقاومتی است.

حجت الله عبدالملکی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفتگو با خبرنگار دانشجو پرس، اظهار داشت: هم اکنون کشور با دو نوع تحریم مواجه است، تحریم‌های نوع اول همان تحریم‌های خارجی است که دشمنان ما سبب آن می‌شوند و هدف‌شان ناامید کردن مردم از انقلاب است که در واقعیت این تحریم‌ها قدرت فلج کردن معیشت مردم را ندارد و نوع دوم تحریم‌ها یعنی تحریم‌های داخلی است که می‌تواند منجر به زمین‌گیر شدن اقتصاد ایران بشود.
 
وی تصریح کرد: تحریف اقتصاد مقاومتی به مراتب بدتر از اجرایی نکردن آن است اما امروزه دولتمردان می خواهند مفاهیم خودشان را به اقتصاد مقاومتی اضافه کنند.
 
در زمینه اقتصاد مقاومتی نمره قبولی به دولت نمیدهم
 
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) به عملکرد دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی نمره قبولی نداد و گفت: تاکید بر فروش بیشتر نفت خام، بزرگنمایی تحریم ها در برنامه ها، حساب باز کردن روی سرمایه گذاری خارجی، واگذاری فعالیت های پیمانکاری به بیگانگان و تشدید مصرف کالاهای خارجی و لوکس، تحریف مفهوم اقتصاد مقاومتی٬ تضعیف تولید ملی٬ افزایش شکنندگی اقتصاد ملی و تخریب فرهنگ اقتصادی از جمله کارهای دولت در جهت تضعیف اقتصاد مقاومتی است.
 
 
عبدالملکی اقدام مثبت دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی را در دو دسته تقسیم بندی کرد و گفت:  یکی برنامه های جاری دولت و دیگری برنامه های خاص است اما متاسفانه در بسیاری از بخشها دولتی ها برنامه های جاری را جزو برنامه های اقتصادی معرفی می کنند درحالی که برنامه های اقتصادمقاومتی باید برنامه های خاص باشند.
 
 
وی ادامه داد: البته دولت بازدهم در راستای اجرای برنامه های خاص اقدامات زیر را انجام داده است:
ابتدا: ابلاغ سیاستهای کلی اقتصادمقاومتی به دستگاهها توسط آقای جهانگیری
دوم: اسفندماه ۹۲ آغاز شورای اقتصاد دولت زیر نظر شورای برنامه ریزی
سوم: سال ۹۳ جمع بندی برنامه های دستگاهها در حوزه اقتصادمقاومتی که ۱۶۷ سیاست و ۶۳۵ برنامه از دل این برنامه ها بیرون آمد.
چهارم: شهریور ۹۴ دیدار رهبری با دولت و اعلام عدم رضایت و فرمودند که برخی از برنامه های ارائه شده توسط دولت جزو برنامه های جاری بخشی دیگر برنامه های بی ربط به اقتصادمقاومتی و برخی برنامه های متعارض هستند.
پس از آن احتیاج جدی به ستادفرماندهی اقتصادمقاومتی بود که ایجادشود تا کار جدی پیش رود در مهرماه سال۹۴ ستاد فرماندهی به مسئولیت دکتر جهانگیری شکل گرفت و تا پایان زمستان ۹۴ برنامه و ۲۳۰ پروژه تصویب شد.
 در سال ۹۵  ، ۱۲۱ پروژه از همین ۲۳۰ پروژه به عنوان پروژه های اقدام و عمل دولت انتخاب شد اما روند کار بسیار کند پیش می رود.بنابراین می توان گفت اقدامات مثبت دولت این ۱۲۱ پروژه و ۶۳۵ برنامه بوده است.
 
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در پاسخ به این سوال که این روزها  اصرار دولت و وزارت نفت برای اجرای قراردادهای جدید نفتی موسوم به  ipc  بالا گرفته و مجلس هم در این خصوص واکنش منفعلانه ای نشان داده است، علت چیست؟؟ گفت: بایدبگویم کسانی که قرارداد کرسنت را امضا کردند اتفاقا از عواقب این وضوع باخبرند و هرگز این قراردادنفتی را امضا نمی کنند به همین علت هم بود که اخیرا اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت تغییر کردند.
 
فرهنگ جهادی از الزامات اقتصاد مقاومتی است
 
عبدالملکی در خصوص حرکت دستگاه های آموزشی و علی الخصوص وزارت علوم برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصادمقاومتی نقش ما را در چهارجبهه مشخص می کند که یکی از آنها جبهه علمی است و نقش وزارت علوم به عنوان یک بخش نقش فرهنگ سازی که جامعه زیادی حدود ۴٫۵ میلیون دانشجو دارد را به عهده دارد و همچنان صدهزار استاد دانشگاه هم می توانند در گفتمان سازی اقتصادمقاومتی نقش داشته باشند.
 
وی افزود: فرهنگ جهادی از الزامات اقتصادمقاومتی است که باید این موضوع در کتب درسی ما و در سرفصلهای پژوهشی و آموزشی دانشگاهها باشد و باید وزارت علوم نظام آموزشی را اصلاح و کتابها را به سمت ترویج گفتمان اقتصادمقاومتی سوق دهد به گونه ای که کارآفرینی به عنوان مهارت جدی در عرصه تولد در دانشگاهها آموزش داده شود.
 
زمینه کاهش رشد توسعه علمی در دولت قبل ایجاد شده بود اما در این دولت تشدید شده است
 
عبدالملکی در زمینه نفوذ فرهنگی و علمی در سطح دانشگاه ها اظهار داشت: زمینه کاهش رشد توسعه علمی در دولت قبل ایجاد شده بود اما در این دولت تشدید شده است و در  احکام تدوین برنامه ششم در یکی از بندها ایجاد دانشگاههای مشترک با کشورهای غرب را خواسته است که اگر این موضوع محقق شود مطمئنا نظام آموزشی محتوای درسی و الگوی رفتاری دانشگاه غربی به دانشگاه ایرانی غالب، القا و الزام  می شود که این یک خطر برای نفوذ فرهنگی در دانشگاه است.

منبع : دانشجو پرس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.