26 مهر, 1395

سیستم بانکی ما آمادگی اجرای طرح‌ کارت های اعتباری را ندارد/ افزایش بدهکاران خرد تبعات اجرای طرح کارت اعتباری است

این فعال اقتصادی اظهار داشت: در تمام دنیا سیستم های اعتباری به یکدیگر متصل بوده و اعتبار یک فرد به این است که بدهکاریش به بانک زیاد نباشد و درصورت بدهکاری زیاد به سیستم بانکی از داشتن یکسری حقوق اجتماعی محروم می شود.

مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی و نایب رئیس اتاق ایران و چین درباره کارت های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی به خبرنگار تراز گفت:موضوع ارائه این کارت ها بیش از اینکه مربوط به دولت باشد به  سیستم بانکی ما ارتباط دارد. وی افزود: به هرحال همه ما می دانیم سیستم بانکی ما با مشکلات فراوانی روبه رو است . از طرفی بانک مرکزی هم هر سازی زده و تصمیمی برای اجرا بگیرد برای اجرایی شدن آن طی مراحل و پروسه هایی الزامی است.   
حریری درباره عدم آمادگی سیستم بانکی ایران برای عملیاتی کردن چنین اقداماتی خاطرنشان کرد: سیستم بانکی ما هنوز آمادگی ذهنی و عملی  لازم برای اعتبارسنجی افراد را نداشته و ارائه این وام های اعتباری خرد که در سه سطح ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی طراحی شده است میتواند مشکلاتی را برای سیستم بانکی کشور ایجاد کند. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در تشریح این موضوع بیان داشت: اجرای این طرح در شرایط فعلی می تواند بانک ها را با یک سری از  بدهکاران خرد مواجه کند که این موضوع وصول اقساط اعتبارات را برایشان سخت خواهد کرد.  
این فعال اقتصادی اظهار داشت: در تمام دنیا سیستم های اعتباری به یکدیگر متصل بوده و اعتبار یک فرد به این است که بدهکاریش به بانک زیاد نباشد و  درصورت بدهکاری زیاد به سیستم بانکی  از داشتن یکسری حقوق اجتماعی محروم می شود. وی تصریح کرد: متاسفانه این موضوع در ایران اینطور نبوده و هیچ کس از این احتمال که اگر امروز ۱۰ میلیون تومان از بانک تسهیلات گرفته و اقساط آن را پس ندهد نگران نیست چرا که می داند امکان اجرای چنین کاری در ایران وجود ندارد.  حریری در خاتمه خاطرنشان کرد: تنها راه بانک ها برای کاهش این نگرانی اعطای این تسهیلات در چهارچوب وثایق و ضامن کارمند و… است که در این صورت نیز این کارت ها ماهیت اعتباری خود را از دست داده و دیگر کارت اعتباری نیستند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.