25 مهر, 1395

رکود موجود یکی از عوارض تک رقمی کردن دفعی تورم است

احمد پورفلاح گفت: برای کاهش تورم، باید نقدینگی موجود کاهش یابد.از آنجا که کاهش نقدینگی و حجم آن در معاملات باعث افزایش رکود می شود، پس لازم است تدابیری کاملاً حساب‌شده انجام گیرد تا کمترین آثار سوء را بر روی اقتصاد ایران داشته باشد.

احمد پور فلاح،نماینده کمیسیون‌های صنعت و بازرگانی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران درباره اقدامات دولت یازدهم برای خروج کشور از رکود به خبرنگار تراز گفت: رکودی که امروز و در طی چند سال گذشته شاهد آن هستیم یک رکود بی سابقه در اقتصاد ایران محسوب می شود که باید با شیبی ملایم و نه به صورت دفعی به سمت رونق اقتصادی حرکت کند. 

وی افزود: وقتی قرار باشد تورم چهل‌وپنج درصدی با یک شیب تند تک‌رقمی شود قطعاً عوارض زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت که ما امروز در حال دست و پنجه نرم کردن با این عوارض هستیم.

پورفلاح خاطرنشان کرد: برای کاهش تورم، باید نقدینگی موجود کم شده و حجم نقدینگی در معاملات کاهش یابد. از آنجا که کاهش نقدینگی و حجم آن در معاملات باعث افزایش رکود می شود، پس لازم است تدابیری کاملاً حساب‌شده انجام گیرد تا کمترین آثار سوء را بر روی اقتصاد ایران داشته باشد.


پورفلاح در ادامه با اشاره به طرح کارت های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی دولت به تراز گفت: این طرح در کشورهای دیگری مانند آمریکا برای خارج شدن از رکود به‌صورت واریز کردن پولی بلاعوض به حساب شهروندان انجام شده است که در ایران با تغییراتی و به نحو دیگر در حال پیاده شدن است.  البته هنوز بازخورد مطلوب و محسوسی از این طرح در جامعه دیده نشده و به نظر می رسد قضاوت درباره این طرح نیاز به زمان بیشتری دارد.


این فعال بخش خصوصی بیان داشت: چون حجم بیکاری موجود در جامعه تغییر محسوسی نکرده و تعداد واحدهای تولیدی تعطیل در شهرهای مختلف کم نیستند بنابراین دولت می تواند با تزریق بیشتر منابع مالی و کمک بیشتر به این طرح، رکود موجود در اقتصاد را کاهش دهد.


وی خاطرنشان کرد: اگر نقدینگی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به سمت مولدها و ایجاد زیرساخت‌ها هدایت گردد به هیچ وجه جای نگرانی ندارد برای مثال کشورهایی همچون روسیه، ترکیه و برزیل نیز اگر چه با تورم‌های چندرقمی مواجه بودند اما بعد از گذشت مدتی که نقدینگی‌ها صرف ایجاد زیرساخت‌ها شد به ثبات رسیده و از وضعیت وخیم اقتصادی خارج شدند.

وی در خاتمه تصریح کرد: زمانی باید از افزایش نقدینگی و نتیجه حاصل از آن یعنی تورم ترسید که این نقدینگی به سمت غیر مولدها، دلال‌ها و خارج کشور منتهی گردد. به این مسئله هم باید توجه کرد که تورم صفر یا منفی بسیار نگران‌کننده‌تر از تورم مثبت هست چون در این وضعیت عملاً انگیزه‌ای برای کار کردن بیشتر وجود ندارد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.