25 مهر, 1395

الزام رعایت استانداردها پیش شرط مقاوم سازی اقتصاد ملی است

مشاور رئیس سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران گفت: الزام رعایت استانداردها در فعالیت های اقتصادی و تولید داخلی پیش نیاز اصلی در مقام سازی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.

محمدعلی اخوان روز یکشنبه در آیین روز ملی استاندارد در یاسوج افزود: رعایت استاندارد و ارتقای کیفیت کالاها و خدمات سبب افزایش رقابت پذیری در بازارهای ملی و بین المللی خواهد شد.
وی تصریح کرد: نتیجه و برآیند اصلی رعایت استاندارد و تولید محصولات با کیفیت نیز تأثیر مستقیم بر افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی، تسهیل تجارت و توسعه اقتصادی در کشور خواهد داشت.
اخوان تکمیل زنجیره تبدیل علم به ثروت و توسعه اقتصاد دانش بنیان را به عنوان یکی از برنامه های اساسی دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: کلید تحقق این مهم نیز ایجاد رقابت و تولید با کیفیت با استفاده از دانش و فناوری های روز است.
وی یکی دیگر از نتایج و دستاوردهای استانداردسازی کالاها را افزایش تولید ناخالص داخلی، کاهش هزینه ها و ضایعات، حاکمیت نظم و قاعده مندی، استفاده صحیح از منابع، ارتقاء بهره وری و تجاری سازی تولیدات داخلی ذکر کرد.
اخوان، استانداردسازی و کیفیت بخشی کالاها بر محور دانش افزایی را یکی از رویکردهای مهم سازمان ملی استاندارد در کشور دانست و تاکید کرد: دانش فراگیر، عمیق، متنوع، ترکیبی، تلفیقی و بر پایه تعهد در این راستا نیز مد نظر است.
وی تصریح کرد: برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان باید علاوه بر ایجاد بسترهای پژوهشی و تحقیقاتی، شرایط لازم نیز برای ابداع و نوآوری های جدید در عرصه های گوناگون فراهم شود.
معاون آموزشی دانشگاه علمی و کاربردی کشور گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۴ رتبه ایران در زمینه شاخص سهولت کسب و کار از میان ۱۸۲ کشور جهان، ۱۵۲ اعلام شده و این روند در یک دهه اخیر به طور مستمر بهبود یافته است.
اخوان با اشاره به ضرورت استفاده از توان مراکز علمی و تحقیقاتی و پیوند آن با تولید و صنعت گفت: راه اندازی پژوهشگاه استاندارد در سال های اخیر به عنوان بازوی تحقیقاتی و حلقه اتصال بین این سازمان و مرکز پژوهشی و علمی نقش تعیین کننده ای داشته است.
وی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد به تنهایی متولی استاندارد در کشور نیست، گفت: چرخه کنترل کیفیت و ایجاد تضمین و اطمینان در این راستا نیز وظیفه ای ملی است و مردم و حاکمیت نیز در انجام این رسالت مهم نقش تعیین کننده دارند.
اخوان افزود: دولت و سازمان ملی استاندارد نیز در سال های اخیر اقدام به تدوین و استقرار نظام سیستمی کیفیت به جای نظارت های کنترلی و مقطعی کرده و به صورت نظام مند نیز موضوع کیفیت مبتنی بر خوداظهاری تولید کننده و توزیع کنندگان کالا و خدمات را در دستور کار خود قرار داده است.
وی ادامه داد: تحول در ساختار با رویکرد افق انتظارات جامعه، چابک سازی سازمانی از طریق برون سپاری بخشی از وظایف نظارتی و فرهنگ سازی در زمینه رعایت استاندارد سازی به عنوان یک مطالبه عمومی و به حق مردم از رویکردهای مهم سازمان ملی استاندارد است.
در این آیین ۱۲ واحد تولیدی و صنعتی برتر کهگیلویه وبویراحمد در زمینه رعایت استانداردهای ملی تجلیل شدند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.